Si že videla, s kakšnimi hudimi obtožbami se sooča Klemen Slakonja?! Vse je šlo tako daleč, da ga želijo nekateri celo izločiti iz bitke za zmago na Evroviziji.
Po zmagi na Emi 2025 se mora Klemen Slakonja zdaj nepričakovano soočati z očitki o neprimerni uporabi temne polti pri imitaciji evrovizijskega zmagovalca Davea Bentona. Sliši se bizarno, a je res tako. Številne je zmotilo nekaj na prvi pogled res neverjetnega, kar pa zgolj dodatno priča o tem, v kako zapletenih časih živimo. Čeprav ni želel nič slabega, zdaj številni po njem udrihajo brez milosti.
Preberi še:
- Tina Gaber že en teden doma v slabem stanju - kaj se dogaja z njo?
- (INTIMNO) Člani Siddharte pred kamero doživeli presenečenje: Kaj so jim brez filtra sporočile izbranke?
Slovenski igralec, pevec in imitator Klemen Slakonja je po zmagi na letošnjem izboru Ema 2025 z avtorsko skladbo How Much Time Do We Have Left objavil video, v katerem je upodobil pretekle zmagovalce Evrovizije. Med imitacijami je bil tudi estonski zmagovalec iz leta 2001, Dave Benton, pri čemer je Slakonja uporabil temnejši puder, da bi se bolj približal Bentonovemu videzu.
Ta poteza je naletela na kritike nekaterih evrovizijskih poznavalcev na platformi TikTok, ki so dejanje označili kot "blackface" – prakso, kjer belci uporabljajo temno ličenje za upodabljanje temnopoltih oseb, kar velja za rasistično in neprimerno. Med kritiki sta bila tudi vplivneža Adam McCallig in Freyr, ki sta pozvala RTV Slovenija in Evropsko radiodifuzno zvezo (EBU) k razmisleku o tem, ali je res primerno, da Klemen Slakonja na Evroviziji zastopa Slovenijo, poroča Žurnal24.
Ob tem je še kako zanimivo, da se je po pravem pogromu, ki ga je bil deležen Slakonja, oglasil tudi Dave Benton, ki je pojasnil, da se zaradi omenjene imitacije ne počuti prav nič užaljenega. Poudaril je, da ne gre za "blackface", temveč za uporabo temnejših ličil za boljšo upodobitev, in dodal, da bi bilo manj primerno, če bi ga Slakonja oponašal kot belec.
Pojav, poznan pod imenom "blackface", sega v 19. stoletje, ko so v ZDA v gledališču in na odrskih predstavah belci z uporabo črne barve in pretiranih karikaturističnih potez upodabljali temnopolte, pogosto na žaljiv in stereotipen način. Tovrstne predstave so bile namenjene zabavi belskega občinstva in so temnopolte ljudi prikazovale kot manjvredne, neizobražene ali komične like. Danes je "blackface" močno obsojan in velja za simbol rasne diskriminacije ter zgodovinske neenakosti. Čeprav so nekatere imitacije namenjene zgolj umetniški interpretaciji, brez slabih namenov, se praksa še vedno dojema kot sporna in neprimerna, saj odpira boleče zgodovinske spomine in vprašanja rasne občutljivosti. Prav zato je uporaba temnega ličila pri imitaciji temnopoltih oseb pogosto predmet razprav in različnih interpretacij.
Slakonja je znan po svojih imitacijah znanih osebnosti, med katerimi sta bili še kako odmevni upodobitvi Vladimirja Putina in Donalda Trumpa, ki sta na platformi YouTube dosegli milijonske oglede. S skladbo How Much Time Do We Have Left, ki govori o soočanju z ženino boleznijo, se je tokrat prvič predstavil z osebno zgodbo.
Kljub kritikam je seveda povsem jasno, da je Klemen Slakonja želel le avtentično upodobiti pretekle evrovizijske zmagovalce, brez namena žaljenja ali spodbujanja rasnih stereotipov. Vprašanje uporabe za namen imitacije ostaja pa več kot očitno še naprej ostaja zelo občutljiva tema, ki vendarle zahteva premišljen pristop in zavedanje zgodovinskega konteksta.
Novo na Metroplay: DJ Matway o ustvarjanju glasbe, pogodbi z veliko založbo in dojemanju njegovega dela