Asma al-Assad - diktatorjeva žena v louboutinkah in chanelu

21. 10. 2012
Asma al-Assad - diktatorjeva žena v louboutinkah in chanelu

Asma al-Assad je vitka, visoka, elegantna prva dama Sirije. Videti je popolna predsednikova žena. Odraščala je v Londonu, kariero začela kot bankirka, ko se je poročila s sirskim diktatorjem Basharjem al-Assadom, so vsi mislili, da je Sirijo končno dosegel svež veter z zahoda, ki bo prinesel spremembe in demokracijo.

Ameriška revija Vogue je lepo Asmo postavila celo na svojo naslovnico in ji napisala slavospev z naslovom roža v puščavi.

No, danes je Asma le osovražena dama, ki ljubi Chanel, čevlje Louboutin in ji ni mar za demokratične spremembe, ki si jih Sirci tako želijo.

Asmin mož je bil izbran za sirskega predsednika – diktatorja leta 2000, po smrti svojega očeta Hafeza al-Assada. Njegova zmaga je bila popolna – dobil je kar 97 odstotkov volilnih glasov. Vse do lani je na zahodu tlelo upanje, da bo Sirija le šla korak za korakom proti napredku in demokraciji. Del svežega vetra je bila brez dvoma tudi izbira žene z zahoda, modne Asme.

A upanje je umrlo, ko je sirski diktator pred letom dni z ekstremnim nasiljem zatrl množične protivladne demonstracije. Asma se je povsem jasno odločila, da bo pri nasilju nad lastnim ljudstvom podprla svojega moža, čeprav je bila mednarodna javnost zgrožena.

Assad je dal izjavo, da se v resnici ne bori s sirskim ljudstvom, ampak da so bili v upor vključeni tuji 'teroristi'. Zanimivo, da Asmina družina, ki se je že pred več desetletji preselila v London (Asma je rojena v Londonu), izvira prav iz kraja Homs, kjer se je revolucija leta 2011 tudi začela, in kraja, ki ga je njen mož najbolj krvoločno napadal. Mesto Homs je bilo zravnano z zemljo.

Asma al-Akhras

Asma al-Akhras se je rodila 11. avgusta leta 1975 v Londonu, očetu kardiologu Fawazu Akhrasu in mami Sahar al-Akhras.

Odraščala je v predelu Acton, kjer je hodila v lokalno cerkvico in njene prijateljice so jo klicale Emma. Bila je prava angleška deklica s pisanimi koreninami. Diplomirala je na kraljevem kolidžu – King's College v Londonu. Kariero je začela kot bančnica in kolegi se jo spomnijo kot prijazne in sila marljive delavke.

In ko se je leta 2000 poročila s sirskim diktatorjem, je svet dobil upanje. Čedna in lepo vzgojena Asma je znala odlično komunicirati s tujimi politiki in diplomati, ujela se je z ženami pomembnih svetovnih predsednikov.

No, danes je slika povsem drugačna. Predsednik Assad in njegova širša družina ne more več potovati v države Evropske unije, izjema je le Asma, ki je britanska državljanka – lahko obišče Veliko Britanijo, a ne preostalih evropskih držav.

16. aprila sta ženi diplomatov iz OZN Huberta von Voss Wittig in Sheila Lyall Grant Asamo v videu prosili, naj se zavzame za mir in naj moža prosi, da preneha prelivati kri. A odgovor je bil oster in jedrnat:

"Stojim za svojim možem in njegovo politiko."

Iz revije Lisa

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord