Znanstveni dokaz, da se lahko sami pozdravimo!

22. 6. 2014
Znanstveni dokaz, da se lahko sami pozdravimo! (foto: profimedia)
profimedia

Ko ji je začelo pešati zdravje, je dr. Lissa Rankin spoznala, da tradicionalnim metodam zdravljenja nekaj primanjkuje: priznavanje prirojene telesne sposobnosti samozdravljenja in prepoznavanje, kako bi moč svojega uma uporabili za spodbujanje te sposobnosti.

  • "Enako kot vsi drugi znanstveniki sem tudi sama že dolgo vedela za učinek placebo. Lažno zdravljenje, na primer s sladkornimi tabletami, slanimi injekcijskimi razstopinami in navideznimi operacijami, pogosto uporabljajo v sodobnih kliničnih raziskavah o učinkovitosti nekega zdravila, metode zdravljenja ali kirurškega posega. Z latinskim izrazom placebo, 'ugajal bom', so v medicinskem jeziku že davno označevali inertna oziroma neučinkovita zdravila, ki so jih navadno dajali nevrotičnim polnikom, da bi jih pomirili."

Čeprav znanstvena srenja že stoletja pozna naravnost izjemne učinke placeba, potekajo prave raziskave o naravi tega čudeža šele nekaj desetletij, kar je dovolj, da danes že lahko govorimo o tem, da dokaz za to, da zdravniki ne pospešujejo okrevanja le z predpisanim zdravljenjem, temveč tudi z ugledom, ki ga imajo pri zdravnikih, imamo!

  • "... vemo, da lahko en sam dejavnik presenečenja bolj koristi vašemu zdravju, kot če bi opustili kajenje, da vam lahko nekaj, česar ne povezujete s telesnim zdravjem, vsaj za sedem let podaljša življenje, da lahko smešen dogodek zelo zmanjša število potrebnih obiskov pri zdravniku, da lahko zaradi spremembe negativnega prepričanja v pozitivno živite deset let dlje in da lahko prijetna dejavnost, ki je nikoli niste povezovali z zdravim življenjem, zmanjša nevarnost srčne bolezni, kapi in prsnega raka."

Učinki placeba (in noceba) vsekakor dokazujejo, da je naše telo zasnovano tako, da se zna samopozdraviti tudi najhujših bolezni. Samozdravilne sposobnosti pa se sprožijo skozi sprostitveni odziv, za katerega pa žal nista dovolj le pozitivno prepričanje in spodbujajoča skrb, kar tako rade promovirajo knjige popularne psihologije in priročnikov za samopomoč. Da vse skupaj le ni tako zelo preprosto, dajejo slutiti naslednje dileme:

  • "Kaj se zgodi pri ženski, ki verjame, da bo ozdravela, in si poišče odličnega zdravnika, doma pa živi z moškim, ki jo vara in zlorablja? Ali pa pri bolni osebi, ko mora dvanajst ur na dan opravljati poniževalno delo in se odpovedati svoji poštenosti, da domov prinaša plačo? Kaj se zgodi z osebo, ki kadi, pije, uživa testenine in pico s feferoni ter doživi sto let, ker je njeno življenje tako polno ljubezni, življenjske sile in smisla, da se mu noče odpovedati?"

Dr. Rankin je zato tekom svojega raziskovanja teme vse bolj slutila, da se v optimalnem zdravju skriva veliko več, kot si mislimo. Pri svoji zdravniški praksi se je pričela vse bolj zanimati tudi za osebno življenje bolnic, med običajnimi vprašanji, ki jih zdravniki zastavijo ob sprejemu svojih pacientov, so se znašla tudi vprašanja, kot so: 'Ali vam kar koli preprečuje, da ne morete biti to, kar ste? Kaj v svojem življenju cenite? Ali ste v ljubezenski zvezi? Če ste, ali ste srečni? Če niste, ali si želite, da bi bili? Ste zadovoljni s svojim delom? Se ustvarjalno izražate? Ali imate občutek, da izpolnjujete svoj življenjski smisel? ...' Ugotovila je, da so ji odgovori na takšna vprašanja povedala več o zdravju njenih pacientk kot vse laboratorijske preiskave, zgodovina njihove bolezni ali rentgensko slikanje.

In ko je bilo enkrat kot na dlani, kaj je tisto, kar v življenju muči dušo, duha in posledično tudi telo njenih pacientk, se je rešitev ponudila praktično sama od sebe.

Priporočamo v branje in ravnanje!

Z umom nad medicinoV svoji knjigi Z umom nad medicino dr. Lissa Rankin razgrinja znanstvene podatke, ki dokazujejo, da osamljenost, pesimizem, depresija, strah ter tesnoba škodujejo telesu in da intimni odnosi, hvaležnost, meditacija, spolnost in pristno izražanje samega sebe v telesu spodbujajo procese samozdravljenja.

To je knjiga, ki ne postreže le z zajetnim pregledom znanstveno preverljivih dejstev s primeri iz življenja, temveč v svojem sklepnem delu tudi nakaže dragocena orodja, ki jih je moč uporabiti kjer koli in ki dobesedno rešujejo življenja. Knjiga, ki jo je zdravnica napisala tako za svoje kolege kot širšo javnost, pa nikakor ni namenjena le bolnikom, temveč tudi vsem zdravim, ki ne želijo čakati, da jih telo nekoč morda opozori nase s kakšno smrtno boleznijo.

Knjigo dr. Lisse Rankin, Z umom nad medicino - Znanstveni dokaz, da se lahko sami pozdravimo, ti v branje zato toplo priporočamo.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ