Preberi, kdaj je obisk ginekologinje nujen! Teh stvari ne jemlji z levo roko, tvoje telo ti namreč sporoča, da ...
Izraz madež se nanaša na prisotnost majhne vaginalne krvavitve, ki se pojavi med enim in drugim menstrualnim ciklom.
Običajno so to rjavi izcedki, ki so precej pogosti pri ženskah v rodni dobi.
Na splošno nimajo patološkega pomena, če pa se ponavljajo, je pomembno, da ne podcenjuješ njihove prisotnosti in se odpraviš do zdravnika, ki bo lahko natančno določil vzrok njihovega nastanka.
Poleg nosečnosti sta najpogostejša vzroka za pojav majhnih med-menstrualnih krvavih madežev ovulacija in jemanje nekaterih hormonskih kontraceptivov (kot so tabletke, če so odmerki precej nizki) ...
Za madeže je značilna majhna količina krvi, običajno temne barve. Pojavijo se lahko pred nastopom menstrualnega cikla ali pa trajajo tudi po koncu menstruacije.
Pogosto se pojavijo sredi cikla, v povezavi z ovulacijo in so v tem primeru povezani s fiziološkim hormonskim upadom, ki se pojavi preden poči ovulacijski folikel.
Higiena tvoje vagine - kako in zakaj raje ne tako!
Če povzamemo, te madeži so krvavitev, ki se pojavlja nenormalno in ne periodično, v nasprotju s ciklusom, ki ima mesečno obdobje.
Kateri pa so še drugi razlogi za pojav teh krvavitev?
1. Majhne krvavitve se lahko pojavijo na začetku jemanja hormonskega kontraceptiva in so posledica hormonskih sprememb, ki jih ta povzroča. Ta pojav običajno izgine v nekaj mesecih in zelo redko traja dalj časa. V takih primerih je priporočljivo izbrati drugo kontracepcijsko sredstvo, ki je bližje vašemu hormonskemu profilu.
2. Včasih lahko jemanje določenih zdravil v kombinaciji s kontracepcijo negativno vpliva na vaše zdravje. Zato je zelo pomembno, da o tem vedno obvestite zdravnika, da lahko potem skupaj izbereta zdravilo, ki je kompatibilno s kontracepcijo.
3. Do madežev pogosto pride tudi ob prisotnosti nekaterih spolno prenosljivih nalezljivih bolezni, zato je vedno priporočljivo opraviti zdravniški pregled.
4. Ne smemo pozabiti, da lahko tudi stresno stanje povzroči madeže zaradi hormonskih nepravilnosti, ki jih povzroča stres. Stres namreč povzroča pretirano in kronično zvišanje adrenalina in kortizola, hormonov, ki jih naše telo v večjih količinah proizvaja ravno v »nevarnih« situacijah. Če povečanje količine teh hormonov traja dalj časa, lahko pride do posledic za hipotalamus, žlezo, ki uravnava fiziološke funkcije telesa, vključno s proizvodnjo progesterona, hormona, ki pri ženskah stabilizira menstrualni ciklus.
"Skoraj vse ženske, ki imajo bolečo menstruacijo, imajo v sebi dosti potlačene jeze" (opaža slovenski bioterapevt)
5. Še vedno obstaja veliko drugih stanj, ki lahko prispevajo k pojavu madežev, kot je prisotnost motenj hranjenja (bulimija in debelost), ki so odgovorne za spremembe v hipotalamičnem ritmu. Pri bulimiji na primer pride do nezadostne proizvodnje progesterona.
6. Kadar se madeži pojavijo po spolnem odnosu ali prizadenejo ženske, ki niso več v rodni dobi, je potrebno nemudoma opraviti ginekološki pregled, da se izključi prisotnost polipoznih tvorb, ki prizadenejo maternični vrat, endometrij ali prisotnost genitalnih predneoplastičnih ali neoplastičnih sprememb.
7. Tudi med nosečnostjo se lahko včasih pojavijo madeži, pogostejši so v prvem trimesečju in jih nikoli ne smemo podcenjevati. Potrebno je opraviti zdravniški pregled, da lahko izključimo stanja, ki bi lahko ogrozila fiziološki razvoj same nosečnosti.
Opozoriti je treba, da so v primeru grožnje splava ali spontane prekinitve nosečnosti izgube krvi precej obilne in jih spremljajo bolečine v spodnjem delu trebuha.
8. Ponavljajoče se epizode madežev med nosečnostjo lahko kažejo na zunajmaternično nosečnost. Tudi v teh primerih pa bolečina in vrsta krvavitve običajno omogočata pravilno diagnozo že v najzgodnejših fazah.
Briješ sramne dlake? Strokovnjaki razkrivajo, zakaj tega nikar ne počni
Kadar koli se pojavijo madeži, je vedno treba opraviti diagnostične preiskave (ginekološki pregled, pap test, ginekološki ultrazvok), da se odkrijejo morebitni dejavniki tveganja.
Na podlagi rezultatov testov in ugotovljenih zdravstvenih stanj se lahko zdravniki odločijo za kakršno koli zdravljenje, običajno farmakološkega tipa. Odlične rezultate lahko tudi dosežejo s homeopatskimi ali homotoksikološkimi terapijami, ki jih lahko uporabijo tudi v primerih, ko obstajajo kontraindikacije za uporabo hormonskih terapij.
V primeru okužb genitalnega trakta bo predpisano zdravljenje z antibiotiki, medtem ko se zdravljenje s progesteronom lahko uporabi tam, kjer je treba vzpostaviti hormonsko ravnovesje.
Vir: Cosmopolitan Italija
Fotografije: Profimedia
Novo na Metroplay: “Če narediš veliko, lahko izbereš najboljše” | DAVID TAVČAR, ELLE DEKOR 2024