Zato si mogoče ves čas lačna!

29. 8. 2017
Zato si mogoče ves čas lačna! (foto: Profimediar)
Profimediar

Imaš tudi ti dneve, ko se ti zdi, da si ves čas lačna in kar ne moreš potešiti svojega apetita? Zakaj pridejo takšni dnevi in kako ustaviš lakoto, si preberi v spodnjih vrsticah.

1. Dolgčas ti je

Eden izmed najbolj pogostih vzrokov za lakoto je dolgočasje. Če nimaš kaj za početi, začneš hitro iskati, kaj bi dala v usta, da se malce zamotiš. Kuhinja je v stanovanju tisti prostor, kamor te hitro zanese in postavaš, ko nimaš kaj drugega za početi, zato bodi pozorna na neprestane obiske kuhinje. Napovej boj dolgčasu in pojdi raje ven ter se malce razmigaj!

2. Depresija ali osamljenost

Hrana velikokrat postane terapija za naše slabo počutje - osamljenost ali celo kaj hujšega, depresijo. Hrano velikokrat vzamemo kot nadomestek za človeško bližino in da nam omili bolečilo ter žalost. In velikokrat je ta lakota samo navidezna, zato delaj na sebi in poizkusi ugotoviti, iz kje izvira ta nenehna potreba po hrani. 

3. Si pod stresom

Veliko žensk svoj stres prevede v lakoto in prenajedanje. Stres povzroči veliko simptomov, od izgube las, do slabega spanca, da je težko najprej ugotoviti, kje te prizadene.

In to, da ješ, kadar si pod stresom, je povsem mogoč simptom, a vseeno poizkusi najti bolj zdrav način, kako se boriti proti njemu. Kot je na primer zdrava prehrana, telovadba, pogovor s strokovnjakom in podobno.

4. Preskočiš zajtrk

Če se ta metoda zdi še vedno zdrava opcija, potem se močno motiš! Ne reče se zatonj, da je zajtrk najpomembnejši obrok dneva in to, da ga izpustiš, te lahko naredi bolj lačno skozi ves dan. Jej ga tudi ob jutrih, ko nisi lačna, saj boš tako preprečila prenajedanje skozi dan.

5. Ne zaužiješ dovolj proteinov

Ali vključiš proteine v vsak obrok? Če proteine zamenjuješ za ogljikove hidrate, si morda tudi zaradi tega ves čas lačna. Proteini so potrebni za vse, od lepih las, kože, do ravnovesja hormonov in so ena najbolj hranljivih snovi. Počutila se boš nahranjeno, prav tako pa bodo tudi uravnavali nivo krvnega sladkorja.

6. Poješ preveč sladkorja in hitre hrane

Si tudi vi po vrečki čipsa hitro spet lačna? Čips ne vsebuje nobenih hranilnih vrednosti, je poln praznih kalorij, poleg tega, da te ne nasiti, pa si po njem še hitreje lačna. Enako je tudi pri sladkarijah, ki ti instantno dvignejo nivo krvnega sladkorja, ki se potem tudi hitro zniža, zaradi česa si spet lačna. 

7. Premalo ješ

Če izpuščaš obroke ali ješ premalo, si verjetno ves čas lačna. Morda misliš, da si delaš uslugo, ker manj ješ, ampak v resnici je ravno obratno, zaradi nepolnovredne hrane si hitreje lačna in v telo ne vnašaš nobenih hranil.

Raje se odloči za zdravo izbiro, polnovredno hrano, kajti naše telo za dobro delovanje potrebuje kalorije in maščobe. 

8. Ne poslušaš svojega telesa

Z leti marsikdo izgubi stik s samim seboj, ne posluša svojega telesa, ki mu na primer pravi, 'dovolj je, sit sem'.

Velikokrat tudi naš um ne registrira, da jemo, če to počnemo na kavču in so naši možgani zaposleni z gledanjem televizije. Zato si raje vzemi čas za pošten in zdrav obrok ter poslušaj svoje telo, ki ti bo povedalo, kdaj imaš dovolj.

9. Mogoče si samo žejna

Če si ves čas lačna, si morda lahko tudi samo žejna, zato poskrbi za to, da imaš s seboj vedno stekleničko vode.

Če čutiš lakoto, popij požirek ali dva vode in če boš po tem še vedno lačna, pojej manjši obrok. Veliko žensk zamenjuje dehidriranost telesa z občutkom lakote, zato bodi na to še posebno pozorna. 

10. Ne dobiš dovolj spanca

Kadar ima naše telo pomanjkanje spanca, se prebudi hormon za lakoto, ki dobesedno ponori, zato poskrbi, da bo tvoje telo spočito, pojdi prej v postejo, izklopi vse elektronske naprave in si privošči vsaj 7 ur kakovostnega spanca.

Pripravila: Tjaša Kokalj Jerala
Vir: The List

PREBERI ŠE: 3 dihalne vaje, ki ti bodo pomagale, da se boš V TRENUTKU počutila bolje in Ključni znaki, da je tvoje telo zakisano

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja