Lulanje: Zakaj ti je največja sila tik pred domom? TO je razlog (si pomislila na to?)

6. 10. 2023
Deli
Lulanje: Zakaj ti je največja sila tik pred domom? TO je razlog (si pomislila na to?) (foto: Profimedia)
Profimedia

Reees te tišči lulat, a bolj ko se bližaš domu, eksponentno večja postaja 'sila'. Si se kdaj vprašala, zakaj? 🙊

Zagotovo se ti je že zgodilo, da ko si že mislila, da ne boš mogla zadržati urina, ti je nekako vendarle uspelo priti do doma, kjer so ti nato v hipu popustile vse zavore. A uspelo ti je. Komaj.

Do tega pojava, znanega kot latchkey incontinence (v prevodu bi to pomenilo 'inkontinenca na ključ'), tj. vrsta nujne urinske inkontinence, pride, ker situacijski znak - v tem primeru prihod domov in vstavitev ključa v vrata - sproži potrebo po uriniranju.

Pogostejša je pri ljudeh s hiperaktivnim mehurjem in urgentno urinsko inkontinenco, vendar se lahko zgodi vsakomur. Podobno kot v primeru, ko slišimo zvok tekoče vode ali je zunaj mraz in dežuje, je nekaj v domu, zaradi česar se ti res začne muditi na stranišče.

"Bolj ko se bližaš temu 'dostopu', bolj boš čutila to nujnost in tvoje telo bo reklo: 'O, hej, skoraj smo tam, imamo to'," je za HuffPost povedala klinična psihologinja Jessica Stern.

Možgani so tisti, ki sporočajo mehurju, kdaj je treba urinirati.

Um in telo sta tesno povezana in skupaj uravnavata številne telesne funkcije, vključno z lakoto, zaspanostjo in uriniranjem.

Nenehno kašljaš? TO je lahko razlog (+ kdaj moraš obiskati zdravnika)

Možgani in mehur se ves dan sporazumevajo, da bi ti zagotovili, da uriniraš takrat, ko je to primerno. Ko si na primer sredi dolge vožnje z avtomobilom in ni na vidiku nobenega postanka, možgani v bistvu sporočijo mehurju, naj se umiri, dokler v bližini ne najdemo stranišča.

"Možgani pošiljajo signale mehurju in mu sporočajo, kdaj se mora skrčiti in kdaj ne," pojasnjuje dr. Victor W. Nitti, profesor urologije ter porodništva in ginekologije.

Ko veš, da se bližaš stranišču, možgani začnejo umikati ta zaviralna sporočila. Na vidiku je olajšanje.

"Ko se bližamo stranišču, je zaviralnih signalov iz možganov vse manj, saj je misel na uriniranje vse močnejša," pravi Nitti.

Bolj ko se oklepamo določenega vedenja, močnejša bo ta asociacija. "Bolj ko boš prihajala v to stanje, ko prideš domov in moraš takoj na stranišče, bolj se bo ta vzorec začel razvijati," pojasnjuje Sternova.

Raziskava iz leta 2021 to primerja s Pavlovovim odzivom: Svoje možgane v bistvu naučiš, da je čas za uriniranje, ko zagledaš vhodna vrata.

Za-ni-mi-vo!

Dva litra vode na dan? Pozabi to pravilo, TOLIKO bi je morala popiti v resnici

Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem