Za dan boja proti melanomu s slovenskimi ambasadorji

10. 5. 2012
Za dan boja proti melanomu s slovenskimi ambasadorji

Euromelanoma je za leto 2012 izbrala geslo »Gledate, a ne vidite«, ki se osredotoča na zgodnje odkrivanje.

Zelo pogosto je kožni rak viden, a ga ne prepoznamo kot raka, ki ga je treba zdraviti.

K zgodnjemu odkrivanju lahko pripomore izobraževanje splošne javnosti, pa tudi zdravstvenih in nezdravstvenih strokovnjakov (frizerji, kozmetični tehniki itd.), ki imajo v okviru svojega dela stik s kožo.

»Euromelanoma je vseevropska kampanja za preprečevanje kožnega raka, katere cilj je posredovanje informacij o preprečevanju,diagnozi in zdravljenju kožnega raka. Začela se je v Belgiji leta 1999 in se nato razširila po celi Evropi. Danes je v kampanjo vključenih več kot 30 držav. Pobudo, ki jo podpira Evropska akademija za dermatologijo in venerologijo (EADV), vodi mreža evropskih dermatologov, ki prostovoljno pomagajo pri ozaveščanju ljudi,« je ob tej priliki povedala Véronique del Marmol, predsednica kampanje Euromelanoma Day Europe, vodja dermatološkega oddelka – bolnišnica Erasmus MC – Univerzitetni klinični center Bruselj.

La Roche-Posay in ambasadorji

Za uspešno delovanje projekta Dan boja proti melanomu že peto leto skrbi skupina strokovnjakov dermatologov in dermokozmetična znamka La Roche-Posay.

Vsako leto pa se projektu kot ambasadorji pridružijo tudi znani Slovenci, ki pomagajo pri osveščanju javnosti.

ambasadorji

Znani slovenci in športniki v boju proti melanomu

  • Mojca Mavec, Tv voditeljica

»Kdaj smo si nazadnje sami podrobno pregledali kožo in znamenja na njej? Takole pri trideset in malo čez ima človek kožo, kot si jo zasluži, na njej so vsi grehi iz preteklosti. Znamenja na koži so lahko zelo lepa in so nekoč celo predstavljala modni dodatek, danes pa vemo, da so nekatera znamenja lahko tudi zelo nevarna. Predvsem tista, v katerih preži melanom, eden najbolj malignih tumorjev v človeškem telesu. Sama imam zelo svetlo in občutljivo kožo, na svojih poteh po svetu je velikokrat izpostavljena močnemu soncu. Temu sem v preteklosti posvečala premalo pozornosti. Zato se mi zdi osveščanje o melanomu zelo pomembno. Naša koža je naš najbolj izpostavljen organ in spremembe na njej so lahko zelo nevarne.«

  • Bernarda Žarn, Tv voditeljica

»Priznam, rada imam nežno božajoče sonce, a se ga, ko zasije v vsej svoji moči, hkrati tudi bojim; kot nekakšno "strahoobčudovanje" bi lahko opisala moj odnos do njega. Posledice in sledi, ki jih pušča na naši koži, so žal res lahko usodne, da o zgolj esetskih, zarisanih v gube na naši koži, niti ne govorim. Zato se mi zdi pomembno govoriti čim pogostoje in čim bolj na glas: zaščitimo se pred močnim soncem, davek na nezaščitene užitke je prekrut in previsok.«

  • Jure Košir, bivši olimpijec – tekmovalec v alpskem smučanju

»Zavedanje nevarnosti prekomernega izpostavljanja soncu se mi zdi v današnjem času izjemno pomembno. Menim, da moramo o tem naučiti že najmlajše. Kot poklicni smučar sem veliko dni preživel na visokih nadmorskih višinah, kjer je vpliv UV žarkov še veliko močnejši. Nujnost dobre zaščite kože je nujna.«

  • Marko Umberger, Teniška Zveza Slovenije

»Z veseljem ponovno sodelujem v akciji DAN BOJA PROTI MELANOMU 2012. O smiselnosti te akcije sem se prepričal že lansko leto, ko sem izvedel kako nezdravo je za naše tenisače igrati na soncu brez kakršnekoli zaščite. Od takrat ob vsako priliki seznanjam naše trenerje, vrhunske igralce in mlade igralce ter njihove starše o pomenu protisončne zaščite. Lansko leto je naša moška reprezentanca igrala na Sardiniji v hudi vročini in prav vsi igralci in trenerji so bili pred nastopi deležni moje "pridige" v zvezi z nevarnostmi kožnega raka. Enako sem letos naredil v Južni Afriki. O akciji smo lansko leto preko spletne strani TZS, ki jo redno spremljajo vsi mladi slovenski tekmovalci, tudi podrobno poročali.

Letos bomo na vseh turnirjih, ki jih organizira TZS in teh je preko 200, v poletnem času omejili igranje v času med 12. in 15. uro, jeseni pa bomo na trenersko konferenco, ki se je bo udeležilo preko 150 trenerjev iz vse Slovenije povabili dr. Lariso Stojanovič, nekdanjo odlično teniško igralko, da o problematiki seznani tudi naše trenerje.«

  • Sašo Papp, Radio Center

»Saj veste, kako smo moški vedno pametni, da nam sonce pa res nič ne more. Zato športamo brez zaščite, kosimo travo v največji vročini v kratkih rokavih in kratkih hlačah, da o praženju na soncu na dopustu sploh ne govorim. In kolikokrat nam je poleti prevroče in se sprehajamo kar zgoraj brez? Še dobro, da imamo svoje partnerke, ki "zatežijo", ker jih skrbi za nas. Še dobro, da imamo strokovnjake, ki so nas pripravljeni podučiti, da se sonca dandanes ni treba bati samo zato, da nas ne bo opeklo in ponoči ne bomo mogli spati. Čas je za spremembe v naši glavi, dragi moški.«

  • Polona Požgan, Radio Center

»Kot mamica se vse bolj zavedam nevarnosti predolgega izpostavljanja soncu. Mojega malčka tako včasih še preveč zaščitniško skrivam pred sončnimi žarki, poletje preživljamo v senčnem zavetju, pred kopanjem v morju sinu nadenem zaščitna oblačila, vselej pa z možem poskrbiva tudi za "družinsko" zaščito - za kreme z visokim zaščitnim faktorjem. Svoje izkušnje bom letos z veseljem delila s poslušalkami Radia Center, ki akcijo slovenskih dermatologov in podjetja La Roche Posay v celoti podpira.«

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord