Telovadba za boljši spomin

31. 1. 2014
Telovadba za boljši spomin (foto: profimedia)
profimedia

Sposobnost, da v glavi zadržiš milijon raznoraznih podatkov, je v današnjem svetu vredna zlata, zato pomigaj z možgančki za njihovo boljše vsakodnevno delovanje!

Spomin je za človeka zelo praktično pomagalo, saj z njegovo pomočjo brez težav premaguješ vsakodnevne obveznosti.

Kaj je spomin?

Spomin je človekova sposobnost, da sporočilo iz zunanjega sveta ohrani in ga prikliče nazaj v nekem drugem času, neodvisno od tega, kje se nahaja.

Kje so moji ključi?

Če si se kdaj že spraševala, le kam si odložila ključe od stanovanja ali si se skušala spomniti imena znanca, ki si ga spoznala pretekli teden … No, takole se začnejo spominske motnje. A, ne skrbi, stanje ni tako katastrofalno, kot je slišati.

Motnje spomina

Nenehno pozabljanje povsem osnovnih življenjskih opravil, ti lahko zelo oteži življenje. Na srečo obstajajo tehnike, ki stanje izboljšujejo ne glede na to, koliko si stara. Ukrepaj, preden bodo za tvojo pozabljivost potrebna zdravila!

Mentalno nakupovanje

Seveda je najlažje napisati listič in z njim pohajkovati po trgovini. A občasno poskusi tudi brez njega, najbolje takrat, ko načrtuješ manjši nakup. Doma se sprehodi po kuhinji, si dobro oglej, kaj ti v hladilniku manjka in si vse manjkajoče stvari poskusi vizualizirati. Če boš tik pred odhodom v trgovino v spomin vtisnila podobo kuhinje, v kateri manjkajo le določena živila, bo tvoje nakupovanje steklo po načrtih, saj boš imela pred seboj natančno sliko, kaj sodi v tvoj nakupovalni voziček.

Poimenske asociacije

Pozabljaš imena ljudi? Neprijetna reč! Uporabi moč asociacij! Ko človeka spoznaš, boš sprva opazila njegovo najbolj značilno potezo, lahko je na obrazu, rokah, telesu, lahko barva oči ali las, morda nenavadna pričeska … To značilnost poveži z imenom in ta asociacija ti bo v spomin priklicala njegovo ime tudi sredi noči, če bo treba.

Ponavljanje

Če imaš še vedno težave s pomnjenjem imen, pa ime novega znanca za vajo ponavljaj kar med vajinim pogovorom, nato pa še v mislih, ko pogovor končata – seveda, če bi si to ime zares rada zapomnila.

Ugankarji

Najrazličnejše številčne in besedne uganke so odlična vadba za možgane, prav tako družabne igrice, pri katerih je potrebna hitrost … takrat namreč možgane spodbudiš k hitremu mišljenju.

  • Sudoku: Reševanje in poigravanje s številkami sudoka je lahko zelo zabavno, je pa to odlična telovadba za tvoj spomin.
  • Križanke: Tudi reševanje križank je odličen trening za možgane. Čeprav se v določenih križankah iskani pojmi pojavljajo pogosteje, se lahko iz tistih manj pogostejših marsikaj tudi naučiš in si razširiš obzorje.
  • Karte: Tudi s kartami v roki je treba hitro razmišljati in kombinirati barve in številke, med marsikatero igro pa je potrebna tudi popolna koncentracija in hitrostna spretnost.
  • Šah: Da je šah mentalna igra, ki od tebe zahteva natančnost mišljenja in predvidevanja, povrhu pa še hitrost, že veš … torej, kaj čakaš?
  • Družabne igrice: V za to specializiranih trgovinah poišči družabne igrice, ki ne zahtevajo le metanja kock in premikanja figuric po poljih, ampak takšne, ki zahtevajo uporabo večjega števila sposobnosti – verbalne trike, umetniško ustvarjanje …
  • Pantomima: Preprosta igrica, ki ne zahteva pripomočkov, je pantomima. Določi besedo in jo s svojim telesom, brez glasu pokaži prijateljem – verjemi, da ta preprosta igrica zagotavlja polno mero smeha.

Nenehno miganje

Zapomni si, da možgani potrebujejo vedno nove in nove naloge, saj stare postanejo lahke in niso več zadosten izziv. Možgani pa morajo ostati v formi, zato jim vedno ponudi nekaj novega in predvsem težjega, da se boš razvijala na vseh področjih.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol