Strokovnjaki razkrili IDEALNI čas za zadnji obrok (le večerja ob TEJ URI te lahko reši odvečnih kg)

20. 5. 2023
Strokovnjaki razkrili IDEALNI čas za zadnji obrok (le večerja ob TEJ URI te lahko reši odvečnih kg) (foto: Profimedia)
Profimedia

No, morda pa je ravno to tista pika na i, ki ti manjka! 🙊

Kadar se lotiš izgube odvečnih kilogramov, ima lahko čas obrokov pomembno vlogo pri doseganju ciljev. Večerja je obrok, ki si zasluži posebno pozornost, še posebej, če ta nastopi prepozno (in je preobilna).

Kdaj je torej optimalen čas za večerjo?

Strokovnjaki trdijo, da bi morali večerjati pred 20. uro, še najbolje okoli 18. ure, s tem pa bi optimizirali svoje možnosti, da se enkrat za vselej znebimo odvečnih kilogramov.

Pozna večerja lahko namreč povzroči povečanje telesne teže in zvišanje ravni sladkorja v krvi (ne glede na energijsko vrednost živil).

Si se kdaj vprašala, zakaj te po uživanju zdrave hrane tako pogosto napenja? To je RAZLOG!

Zdrav večerni obrok lahko pripomore k boljšemu spancu, vendar pa lahko ob nepravem času moti spanje. Uživanje večerje ob pravem času lahko zmanjša vnetja, raven stresa in tesnobe ter izboljša prebavo, kar vse lahko vpliva tudi na težo posameznika, če za to ne poskrbimo.

Zgodnja večerja ima dokazano pozitiven učinek na telesno težo, saj podaljša razdaljo pred spanjem in tako spodbuja boljšo prebavo. To je tudi najboljši način, da se izogneš nočnemu hrepenenju in hlastanju za hrano ter čim bolj omejiš shranjevanje odvečne maščobe v telesu.

TO je razlog, zakaj te po pitju KAVE takoj pritisne na stranišče

Danes že vemo, da odvečne kalorije v kateremkoli delu dneva prispevajo k nabiranju maščobnih zalog in je uravnavanje teže predvsem odvisno od skupne količine energije, ki jo tekom dneva zaužiješ.

Kdaj jesti večerjo, da bi kar se da minimalno vplivala na povečanje teže?

Človeško telo je zasnovano tako, da se giblje med dvema stanjema: stanjem, ko smo siti in stanjem, ko se postimo. Ko se najemo, naše telo izloča inzulin in uporabi hranila v hrani za ustvarjanje zalog energije. Ko se postimo (večinoma med spanjem), naše telo te zaloge hranil uporablja za svoje delovanje.

Če jemo ponoči, naše telo dlje časa ostane v stanju "hranjenja", v katerem shranjujemo hranila in kopičimo maščobe.

Se KAVI zvečer izogibaš, ker povzroča NESPEČNOST? Potem nujno preberi to!

Namesto da bi naše telo med spanjem porabilo zaloge energije za gradnjo in obnovo, večerno prehranjevanje dejansko spodbudi naše telo k nadaljnjemu kopičenju maščob. Zaradi tega lahko zlahka pridobimo težo in se težko znebimo neželenih kilogramov.

Če bo tvoj zadnji obrok kasneje kot ob 20. uri, obstaja večja verjetnost, da zaradi neprebavljene hrane pride do kisline/refluksa, hkrati pa obstaja večja verjetnost, da se boš zredila.

Za to je kriv melatonin (hormon spanja), ki aktivno sodeluje pri pridobivanju telesne teže. Tvoji možgani začnejo sproščati melatonin ponoči kot odziv na normalno svetlobo in temne ure dneva. To je tvoj cirkadiani ritem, ki je tesno povezan s tvojo presnovo.

Poskrbi tudi, da je tvoja večerja lahka, bogata z zelenjavo in beljakovinami. Pred spanjem se namreč odsvetuje uživanje živil, ki so bogata z ogljikovimi hidrati, saj so ti bogati z energijo, ki pa je pred spanjem ne potrebuješ. 

A pozor!

Za celoten pristop k izgubi odvečnih kilogramov moraš v celoti spremeniti svoje prehranjevalne navade in ne zgolj vse upe staviti na uro večerje - ta ti lahko zgolj pomaga. 

Preberi več na Aktivni.si

Fotografije: Profimedia

Shutterstock

Menstruacija: 'Zakaj mi med lulanjem vedno priteče več krvi kot med nošenjem vložka?'

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"