Ja, morda zveni noro - ampak to 👇 moraš nujno vedeti o ponarejenem medu!
Pogosto prihaja do zmede glede razlik med surovim medom, naravnim medom, čistim medom, pravim medom in tako imenovanim "ponarejenim" medom.
Preprosto povedano, surovi, naravni, čisti, nefiltrirani in pravi med je v bistvu ista stvar – 100 % med. To pomeni, da so med v kozarcu proizvedle čebele, ne v tovarni.
Ponarejeni med se nanaša na medu podoben izdelek, ki je bil spremenjen z aromami, polnili, barvili in sladkorjem.
Pravzaprav nekateri ponarejeni »med« morda sploh ne vsebuje čebeljega medu, temveč so izdelani iz mešanice glukoznih sirupov, iz rafiniranega sladkorja ali koruznega, trsnega ali pesinega sirupa.
Čeprav je lažni med morda videti kot surovi med, je ključna razlika v tem, da je izdelan v tovarni in ne v naravi.
Ponarejeni med tudi:
- vsebuje mešanico čebeljega medu in cenejših trsnih ali drugih sirupov, dodanih za povečanje količine medu, znižanje proizvodnih stroškov in cene;
- pogosto ima visoko sestavo vode, ki redči med, kar se spet uporablja za povečanje količine proizvoda in s tem dobička; in ima dodane umetne ali sintetične sestavine, kot so barvila in ojačevalci okusa.
- Ponarejeni med ne bo imel naravnega okusa, teksture in arome pravega medu. Pravzaprav ima lažni med lahko kisel vonj ali sploh nima vonja in običajno vsebuje rafinirane sladkorje.
Najpomembneje je, da ponarejeni med nima enakih zdravstvenih koristi kot čisti med.
Kako preizkusiti, ali je tvoj med ponarejen ali surov?
Tukaj so štirje preprosti načini, kako preizkusiti, ali je tvoj med ponarejen ali surov.
- V kozarec vode daj žličko medu. Ponarejeni med se bo takoj začel topiti, medtem ko bo surovi med nedotaknjen padel na dno kozarca.
- Na prst položi kapljico medu sobne temperature ali hladnejšega medu. Če se "med" razširi, je to lažni med. Če obdrži svojo sestavo in ostane kapljica, potem je surovi pravi med.
- Če imaš svoj med že nekaj časa in ostane sirup, je morda ponarejen med. Večina pravega medu sčasoma kristalizira.
- V med pomoči neprižgano vžigalico. Odstrani jo in prižgite, da vidiš, ali bo zasvetila. Vžigalica, potopljena v surovi med, bo zasvetila s plamenom, ki bo gorel iz medu. Vžigalica, potopljena v lažni med, ne bo uspešno vžgala. To je zato, ker je v "medu" preveč vlage.
Vir: SimplyHoney
Preberi še: Boš za veliko noč KUPILA potico? Morda še enkrat premisli in jo raje speci doma (TO je razlog)
Priporočamo tudi: TO je 7 cenovno najbolj UGODNIH destinacij v letu 2023 (želela jih boš obiskati VSE)
Novo na Metroplay: "Ni uspeha brez trdega dela." | Maja Štamol Droljc