Neprijetna posledica zdrave prehrane, o kateri vemo čisto premalo. 😳
Sveže sadje in zelenjava ter polnozrnata žita so osnova dobre prehrane h uživanju katere bi morali vsi stremeti.
Če si pred kratkim spremenila svojo prehrano in začela jesti bolj zdravo, pa morda nisi bila pripravljena na neprijeten stranski učinek - napenjanje.
Nekatera izmed najbolj zdravih živil so namreč tista, ki povzročajo največ plinov.
Zakaj?
Vse je odvisno od ogljikovih hidratov, pravi Toby Smithson, tiskovni predstavnik Akademije za prehrano in dietetiko.
"Bakterije, ki živijo v našem črevesju, obožujejo te ogljikove hidrate," pravi, "in ko jih zaužijejo, bakterije proizvajajo plin dušik, ki ga doživljamo kot napenjanje."
Živila, ki vsebujejo kompleksne ogljikove hidrate – vključno s fižolom, polnozrnatimi žitaricami in zelenjavo iz družine križnic – imajo tudi veliko vlaknin.
In prehrana, bogata z vlakninami, je gotovo lahko kriva za prekomerno napenjanje in spahovanje.
"Vlaknine se ne prebavijo in absorbirajo v prebavilih," pravi Smithson. "Ljudje bodo občutili več kopičenja plinov zaradi fermentacije vlaknin ali drugih neprebavljenih ogljikovih hidratov v debelem črevesu."
Torej, če nenadoma ješ veliko več vlaknin kot običajno - morda poskušaš znižati holesterol ali prehajaš na vegetarijansko prehrano - boš to občutila v črevesju.
Živila, ki pogosto povzročajo pline, lahko vključujejo zelenjavo, kot so brstični ohrovt, brokoli in zelje; sadje, kot so breskve, jabolka in hruške; in cela zrna, kot so otrobi.
Mlečni izdelki, kot so mleko, sir in jogurt, pa lahko sprožijo čezmerno nastajanje plinov pri ljudeh, ki so občutljivi na mlečne izdelke ali imajo intoleranco za laktozo.
Kljub temu ne spreglej velikega pomena prehrane z veliko vlakninami in vrednosti uživanja živil, bogatih z vlakninami, tudi če lahko povzročijo napenjanje.
"Živila, ki vsebujejo vlaknine, kot so fižol, cela zrna, sadje in zelenjava, so bogata s hranili, kar pomeni, da so polna hranil glede na energijsko vrednost, ki jo zagotavljajo," pravi Smithson.
Živila z veliko vlakninami so zdrava za vsakogar, še posebej za ljudi s kroničnimi zdravstvenimi težavami, kot so sladkorna bolezen in bolezni srca.
Vse več dokazov potrjuje, da je vnos vlaknin povezan z manjšim tveganjem za srčno-žilne bolezni, glede na pregled 22 študij, objavljen v izdaji BMJ decembra 2013.
Sčasoma pa lahko uživanje diete z veliko vlakninami dejansko izboljša delovanje prebavil, tako da ti pomaga ohranjati redno prebavo.
Ta živila lahko namreč povečajo količino in čas prehoda tvojega blata, kar lahko pomaga zmanjšati zaprtje.
Preberi še: Železo: TO so najpogostejši simptomi, da ti ga PRIMANJKUJE (bodi pozorna!)
Priporočamo tudi: TO je razlog, zakaj te po pitju KAVE takoj pritisne na stranišče
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem