Rešitve malih in velikih zdravstvenih zadreg

1. 7. 2010

Cosmo ti prihaja na pomoč, da boš kos nadležnim zdravstvenim težavam, ki se pojavijo v najmanj primernem času.

Zakaj te zdravstvene težave vedno presenetijo takrat, ko bi si to najmanj želela?

Nič ni bolj neprijetnega kot prebavne motnje na elitni zabavi ali pojav herpesa na ustnicah tik pred pomembnim razgovorom za zaposlitev. Namesto da bi molila za čudežno rešitev, si pomagaj z napotki, ki ti jih ponujamo za sedem zdravstvenih zadreg.

Zdravstvena zadrega 1

Vnetje sečil se pojavi med počitnicami v odročnih krajih.

Rešitev iz zadrege: Za lajšanje simptomov, kot je pekoča bolečina med uriniranjem, pij veliko tekočine. Vsako uro spij nekaj kozarcev vode in pojdi na stranišče, ko začutiš potrebo. Tako boš iz telesa ‘odplaknila’ bakterije in preprečila nadaljnji razvoj okužbe.

Znaki za obisk zdravnika: Če se pojavi mrzlica, vročina, opaziš kri v urinu, imaš bolečine v trebuhu, čutiš slabost ali bruhaš, imaš lahko vnetje ledvic.

Zdravstvena zadrega 2

Nekaj dni pred zaposlitvenim razgovorom se ti na ustnicah razvije herpes.

Rešitev iz zadrege: Kakor hitro začutiš značilno srbenje in skelenje na ustnicah, uporabi zdravilo, ki bo zavrlo razvoj virusa – virustatik (aciklovir, valaciklovir). Mazilo nanesi na mesto srbenja večkrat na dan, s tem boste pripomogli, da bo herpes izbruhnil v dosti manjši obliki. Če se mehurčki že pojavijo, uporabi mazila, ki vsebujejo sestavine, ki sušijo mehurčke (cinkovo mazilo).

Znaki za obisk zdravnika: Če herpes ne izgine po desetih dnevih in bolečina ne popusti, če se razširi na preostale dele telesa ali v primeru pogostega ponavljanja.

Zdravstvena zadrega 3

Odločiš se obleči seksi mini krilo, pa se med britjem dlačic na nogah porežeš.

Rešitev iz zadrege: Očisti in razkuži ranico z vodikovim peroksidom (v nasprotju z alkoholom ne bo peklo), lahko pa uporabiš Hansaplastov čistilni robček za rane. Nato na očiščeno rano nanesi tanek sloj Bepanthen Plus kreme, ki preprečuje okužbe, pospeši proces obnavljanja kože in s hladilnim učinkom ublaži bolečino. Kremo nanesi na ponesrečeno mesto enkrat ali večkrat na dan in ureznina se bo zacelila v nekaj dnevih. Če je treba, lahko ranico pokriješ z gazo ali obližem (izberi takega, ki se ne prilepi na kožo in omogoča neboleče odstranjevanje).

Znaki za obisk zdravnika: Če krvavitev ne preneha po nekaj minutah ali mesto ureznine oteče, rana ni več tako nedolžna. ’Ranica’ je lahko globlja ali pa je prišlo do okužbe, ki zahteva resnejšo obravnavo.

Zdravstvena zadrega 4

Po celonočnem rajanju v ‘špičakih’ se zbudi z žulji.

Rešitev iz zadrege: Žuljev nikoli ne prediraj, pojdi v lekarno ali drogerijo in se založi s posebnimi obliži za prekrivanje žuljev, ki bodo ublažili bolečino (na primer s Schollovimi Hydragel obliži za žulje ali obliži za žulje Plantas). Če si sorte ‘bolje preprečiti kot zdraviti’ in se ne bi za nič na svetu odrekla čevljem z visoko peto, pa ti priporočamo, da si te obliže omisliš že pred zabavo. Zdravljenje prizadetega mesta boš pospešila z nošenjem udobnih čevljev z ravnim podplatom. Pametno je tudi natreti podplate s kremo proti potenju. Vpila bo znoj, ki ga proizvajajo noge in na ta način hladila kožo.

Znaki za obisk zdravnika: Če postanejo žulji rdeči, topli na otip ali zelo mehki, je lahko prišlo do okužbe.

Zdravstvena zadrega 5

Med kramljanjem z gosti na večerni pojedini te začne napenjati.

Rešitev iz zadrege: Opraviči se in odhiti na stranišče. Tam lahko brez zadrege ‘spustiš prdce’, nato pa pobrskaj po domači lekarni za zdravilom proti napenjanju, kot so Linex kapsule, ali pa si v kuhinji skuhaj bebe čaj. Ko se vrneš za mizo, se izogibaj jedem iz stročnic, zelenjave in polnozrnatih žit, da se obvaruješ nadaljnjih zadreg.

Postrezi si raje z visokobeljakovinskimi živili, kot sta rdeče meso in riba ter (tokrat brez slabe vesti) z belim kruhom.

Jej in pij počasi, saj veš: hitreje kot požiraš grižljaje, več zraka pri tem zaužiješ, s tem pa pripomoreš k začetku prebavnih motenj.

Znaki za obisk zdravnika:
Če te nenehno mučijo plini, je lahko vzrok za to pomanjkanje encima laktaze, zaradi česar mleka in mlečnih izdelkov (izjema sta jogurt in kefir) ne prebaviš v celoti.

Zdravstvena zadrega 6

Sediš v baru s tipom, v katerega si se zaljubila do ušes, in se ti začne kolcati.

Rešitev iz zadrege: Kolcanje je posledica krčev v trebušni preponi, do katerih lahko pride zaradi prehitrega uživanja hrane in pijače. Da omiliš stanje, si vzemi odmor za toaletni prostor, kjer lahko poskusiš z naslednjo strategijo proti kolcanju: popij nekaj požirkov vode, globoko vdihni in poskusi dih zadržati kakšno minuto. Istočasno napni trebuh, kot da te ‘tišči na stran’. Sledi tej metodi, odrešitev bi se praviloma morala zgoditi v petih minutah.

Znaki za obisk zdravnika: Če traja kolcanje več kot en dan, je lahko to posledica stresa ali znak resnejših težav s prebavili.

Zdravstvena zadrega 7

Konec tedna preživljaš s partnerjem pri njegovih starših, te pa zapre.

Rešitev iz zadrege: Pojej nekaj čez noč namočenih sliv ali fig ali jogurtu dodaj žlico otrobov ali lanenega semena. Pij veliko tekočine. Še posebej dobra izbira so tople pijače, na primer zeliščni čaji, ker spodbudijo gibanje črevesja. Lahko pa ‘zvrneš’ tudi kakšen kozarček pri nas najbolj razširjenega zdravila – donata. Če te po dveh dneh kljub upoštevanju teh nasvetov še vedno mučijo težave, zavij v lekarno in povprašaj po naravnih zeliščnih odvajalih. Močna odvajala pa pozabi oziroma jih ne uporabljaj na daljši rok, saj lahko sčasoma pustijo hude posledice.

Znaki za obisk zdravnika: Če si zaprta več kot dvakrat mesečno, se lahko vzrok za to skriva tudi v bolezni prebavil ali pa je stanje le posledica slabe prehrane.

3 udarci za ženske

Kot ženska si nagnjena k naslednjim težavam.

  • Zaprtje. Ženski prebavni trakt običajno deluje počasneje od moškega. Spravi ga v bolj delaven zagon tako, da vsak dan poješ pet do sedem porcij sadja in zelenjave, redno telovadi in popije velike količine vode.
  • Depresija. Ženske prizadene depresija dvakrat pogosteje kot moške. Eden od možnih vzrokov je mesečno nihanje hormonov, vpletenih pa je še mnogo več dejavnikov: ženske so bolj izpostavljene stresu, kar ni čudno, saj razpetost med službo in družinskimi obveznostmi ni ravno lahka naloga.
  • Glavoboli. Mesečne hormonske spremembe so ponovno eden od vzrokov, da so ženske bolj dovzetne za migrenske glavobole kot moški. Znanstveniki pogostejšo obolevnost za glavoboli razlagajo kot posledico dejstva, da postanejo ženski možgani po puberteti občutljivejši za nenehno spreminjajočo se raven hormonov.

Amrak Zalokar

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ