Prehladni virus
Ko virusi napadejo tvoje grlo, je velika verjetnost, da boš postala hripava ali celo začasno ostala brez glasu.
Rešitev: Okrog vratu si ovij topel šal in dihaj skozi nos, da boš tako preprečila vdor hladnega zraka v grlo. Liži zeliščne bonbone (najbolje žajbljeve), ki bodo spodbudili izločanje sline in pripomogli k hitrejšemu izboljšanju hripavega stanja. Razdraženo sluznico pomiri z inhaliranjem kamiličnega prevretka ali grgranjem žajbljevega čaja. Poskusi biti čim bolj tiho, tako boš namreč najmanj obremenjevala glasilke in zmanjšala razdraženost v grlu.
Pomembno: Če v treh dneh ne boš zaznala niti kančka izboljšanja zdravstvenega stanja, obvezno obišči zdravnika.
Krivec za hripavost je lahko tudi ...
1. Preobremenitev glasilk
Če pogosto obremenjuješ glasilke - veliko in glasno govoriš ali na ves glas poješ - potem je povsem mogoče, da so na tvojih glasilkah nastali t.i. ‘vozliči’ - to so tvorbe, ki na glasilkah nastanejo zaradi preobremenjevanja, a niso nevarni.
Rešitev: Naučiti se moraš brzdati svoje glasno govorjenje. Če pa rada poješ, se nauči pravilnih tehnik petja. V kolikor se hripavost pogosto ponavlja, moraš obiskati zdravnika, ki te bo napotil k strokovnjaku na kliniko za bolezni nosu, grla in ušes.
2. Smog, prah in dim
Če živiš v mestu, potem lahko tvoje glasilke obremenijo in povzročijo hripavost glasu tudi izpušni plini, prašni delci v zraku ali izpostavljenost cigaretnemu dimu.
Rešitev: Blago vnetje glasilk lahko ublažiš z grgranjem žajbljevega čaja. Če po nekaj dneh hripavost ne izgine, obišči zdravnika.
3. Zgaga zgagasta
Želodčna kislina, ki sili nazaj v požiralnik, je prav tako lahko vzrok za hripavost glasu.
Rešitev: Jej manjše obroke in poskusi omejiti uživanje sladkih in mastnih živil. Če te zgaga peče kljub temu več kot enkrat tedensko, obvezno obišči zdravnika.