Ne boš verjela, kako vsak dan (nevede) škoduješ svojemu zdravju!

3. 2. 2015
Ne boš verjela, kako vsak dan (nevede) škoduješ svojemu zdravju! (foto: Profimedia)
Profimedia

Med vsakodnevnim tekanjem od enega opravila do drugega v naglici pogosto popolnoma pozabimo nase (in na skrb za svoje zdravje), kar pa na dolgi rok vodi samo v bolezen.

V hitrem življenjskem ritmu tako nevede delamo številne napake, ki škodijo našemu psihofizičnemu počutju. Kelsey Frizzell opozarja na naslednje najpogostejše.

1. Pijemo premalo vode

A ni zanimivo? Zagotovo si že stokrat slišala "pij zadosti vode", pa se ti še vedno dogaja, da se nekje sredi dneva zaveš, da si spila mogoče dva kozarčka.

Naše telo sestavlja predvsem voda, zato je sprotno uživanje vode ključnega pomena za delovanje vseh telesnih funkcij. Če popiješ zadostno količino vode, obstaja veliko večja verjetnost, da bo organizem deloval optimalno. Če ne, boš kmalu zaznala ponavljajočo utrujenost, suho kožo, glavobole in zaprtje; dolgoročno pa se bodo poslabšale vse telesne funkcije. Tako preprosto je to.

Kaj če bi si šla po kozarec vode?

2. Napenjamo mišice in krivimo hrbtenico

Vsakršne dnevne stresne obremenitve se v obliki napetosti kopičijo v naših mišicah in lahko se zgodi, da celo več ur ostajamo napeti.

Če veliko delaš za računalnikom se to pogosto odraža kot bolečina v vratu zaradi prisilne drže, ko glavo nagibaš proti ekranu. Večurna drža pa zaradi oslabljenih mišic, ki stabilizirajo tvoj trup, pogosto vodi tudi do sključene hrbtenice. Vse se nato lahko odraža kot bolečina v hrbtu, tenzijski glavoboli in slabo počutje na splošno.

NUJNO si zato med delom vzemi čas za razgibavanje in predvsem počitek. Veliko boš naredila že, če samo za 10 minut ležeš na tla na hrbet, si prižgeš sproščujočo glasbo, zapreš oči in dihaš.

3. Jemo premalo zelenjave

Na hitro preleti obroke, ki si jih jedla včeraj, nato pa si odgovori, koliko jih je vsebovalo zelenjavo? Vsaj polovica Slovencev ne zaužije dovolj sadja in zelenjave, so nedavno na osnovi izsledkov novih raziskav sporočili z Inštituta za nutricionistiko. Koliko pa bi je morali?

Eno jabolko in malo solate dnevno ne zadošča! V Avstraliji strokovnjaki celo svetujejo, da na dan pojeste vsaj 5 porcij zelenjave (po 75 gramov) in 2 porciji svežega sadja (150 gramov).

Za pokritje priporočenih dnevnih vnosov sadja in zelenjave na primer zadošča eno jabolko in ena pomaranča ter lonček kislega zelja, en večji korenček in skleda solate, pri čemer je koristno vsak dan izbirati različne kombinacije sadje in zelenjave. S tem naše telo dobi ne le potrebnih vitaminov in mineralov, temveč tudi prehransko vlaknino in številne druge koristne snovi, ki jih potrebuje za normalno delovanje.

4. Gremo prepozno spat (in premalo spimo)

Da se boš zjutraj zbudila naspana, spočita in pripravljena na nov dan, je pomembno, da se v posteljo odpraviš čim bolj zgodaj (nekje med deveto in enajsto uro zvečer).

Ponoči naše telo izloča leptin, hormon, ki nam pošilja signale sitosti in poskrbi, da se ne zbudimo lačni. Če nam primanjkuje spanca, se izločanje tega hormona zavre in telo že takoj zjutraj zahteva dodatne kalorije. Dovolj spanja te torej ščiti pred prekomerno telesno težo in tudi pred sladkorno boleznijo.

Preberi članek: Neverjetne zdravilne lastnosti spanca

5. Premalo se smejimo!

Si se danes že kaj smejala? Lepo, kajti dobra volja ima veliko pozitivnih stranskih učinkov na telo in dušo. Smeh spodbuja telesu lastni hormon endorfin, ki zmanjšuje bolečine.

Pogosto smejanje je tudi najboljši naravni lifting. Veseli ljudje se sicer morajo sprijazniti s kakšno smejalno gubico okoli oči, a zato nimajo visečih kotičkov ust in dvojne brade. Poleg tega se zaradi treninga obraznih mišic izboljša prekrvavitev kože.

Pa še to! Organizem ima z vsakim smejanjem več obrambne moči. Kdor tako rekoč 'umira od smeha' , svoje telo napelje k temu, da proizvaja še več naravnih obrambnih celic in imunoglobinov, ki so osnovni elementi imunskega sistema. No? Daj, nasmehni se! :)

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"