Najboljši pomarančni sok pol cenejši od drugouvrščenega!

10. 7. 2014
Najboljši pomarančni sok pol cenejši od drugouvrščenega! (foto: profimedia)
profimedia

Pomarančni sok, 'džus', kot ga pogovorno tudi imenujemo, velja med pijačami za dobro izbiro, saj vsebuje vitamin C in nima dodanih aditivov in sladkorja.

Test Zveze potrošnikov Slovenije je pokazal, da lahko slovenski potrošniki izbiramo med kakovostnimi pomarančnimi sokovi, a izpostavljajo velike razlike v ceni, saj mora npr. potrošnik za sok, ki je na testu zmagal odšteti le polovico toliko kot za drugouvrščenega.

Na testu je bilo 15 vzorcev v cenovnem razponu od 0,69 do 1,69 evra/liter, posebej pozorni pa so bili na ZPS tudi na vsebnost vitamina C, saj glede na raziskave potrošniki povezujejo uživanje pomarančnega soka z vitaminom C – pri enem vzorcu so ugotovili zavajanje s strani proizvajalca, sicer pa je 5 vzorcev dobilo oceno 'zelo dobro' za vsebnost vitamina C, 4 vzorci oceno »dobro« in 6 vzorcev oceno 'povprečno'.

Je boljši sok iz iztisnjenih pomaranč?

"Pomaranča v primerjavi s sokom vsebuje več prehranskih vlaknin, zato svetujemo, da pri pripravi domačega pomarančnega soka ne zavržete vsebine, ki ostane na ožemalniku, temveč jo dodate soku. Majhna vsebnost prehranskih vlaknin v soku je tudi razlog, da po njegovem uživanju ne čutimo takšne sitosti, kot če zaužijemo celo pomarančo," izpostavlja dr. Tanja Pajk Žontar in dodaja: "Glede vitamina C pa razlike niso nujno velike. Za primerjavo, pomaranča vsebuje okoli 45 mg vitamina C v 100 gramih, pomarančni sokovi, na testu ZPS pa so vsebovali od 29,4 do 77 mg/100 ml. Seveda, pa je potrebno poudariti, da je večja količina vitamina C posledica dodane askorbinske kisline.«

Na ZPS so bili pozorni tudi na to, ali je na označbi označena količina vitamina C ustrezala izmerjeni. »Količina vitamina C je bila označena le na šestih vzorcih, ta pa se pri njih ni bistveno razlikovala od izmerjene, kar je pohvalno," je povedala dr. Tanja Pajk Žontar.

Je boljši koncentriran pomarančen sok?

Nekateri potrošniki menijo, da je sok iz koncentrata slabši od tistega, ki je narejen iz zgoščenega soka, kar pa ne drži.

»Koncentrat je namreč le drug izraz za zgoščeni sok«, poudarja dr. Tanja Pajk Žontar

Ponovno velike razlike v cenah

Zmagovalec testa ima najboljše razmerje med ceno in kakovostjo, najdražji sok, ki je na testu zasedel drugo mesto pa je dobil najboljšo oceno za senzorične lastnosti, vendar pa je ta le za malenkost boljša od senzoričnih ocen za nekatere bistveno cenejše sokove. Ponovno se je izkazalo, da višja cena ne pomeni višje kakovosti.

ZPS nasvet: sok razredči z vodo

Pomarančni sok vsebuje malo beljakovin, maščobe in prehranskih vlaknin, v njem pa je naravno prisoten sladkor ter nekateri minerali in vitamini, predvsem vitamin C.

»Čeprav pomarančni sok ne vsebuje ravno veliko hranil, pa je v primerjavi z drugimi ne/gaziranimi pijačami dobra izbira, še posebej, če moramo na hitro pridobiti energijo, na primer pri telesni dejavnosti. Energijska vrednost pomarančnega soka je zaradi naravno prisotnega sladkorja dokaj velika, kar je treba upoštevati pri načrtovanju prehrane, še posebej, če imamo kakšen kilogram preveč. Zato velja upoštevati nasvet: sok razredčite z vodo,« izpostavlja dr. Tanja Pajk Žontar.

Deciliter pomarančnega soka vsebuje okoli 200 kJ oz. slabih 50 kcal, kar je skoraj enako, kot če bi pojedli srednje veliko pomarančo (100 gramov).

Rezultate testa lahko poiščeš tudi na spletni strani www.zps.si.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord