Na potovanje s hišnim ljubljenčkom

10. 7. 2008
Na potovanje s hišnim ljubljenčkom

Poletje je tu in z njim prihaja čas počitniških potepanj. Si med tistimi lastniki psa ali mačke, ki bodo na dopust odpeljali tudi svojega hišnega ljubljenčka?

Tako kot moraš na potovanjih poskrbeti za svoje zdravje, je prav, da poskrbiš za dobro počutje svojega hišnega ljubljenčka. Edino tako bodo mačje in pasje počitnice enako prijetne zate kot za tvojega crkljivčka, zato upoštevaj koristne nasvete:

Potovanje z mačko

Pred potovanjem: Za mačke je potovanje lahko zelo stresno, zato jo je treba navaditi na občasno spremembo okolja in na vožnjo z avtomobilom. Če mačka še nikoli ni bila v potovalni košari, ji jo predstavi že doma – to najlažje storiš tako, da jo pustiš odprto. Če boš v njej pustila odejo, bo muca začela raziskovati in se nanjo počasi navadila.

Obisk pri veterinarju: Če se odpravljaš na daljše potovanje, naj pred odhodom mačko pregleda veterinar in poskrbi za vsa potrebna cepljenja, ki so zahtevana v državi, kamor potuješ. Muca naj bo opremljena tudi z mikročipom kot trajno obliko identifikacije, hkrati pa naj nosi tudi ovratnico s podatki. Veterinar ti bo prav tako izdal potni list za žival, v kateri so navedeni vsi potrebni podatki o cepljenjih in pregledih.

Ustrezna potovalna košara: Muca mora imeti za potovanje primerno košaro. Najboljše so košare iz plastike ali steklenih vlaken, ki so močne, zračne, trpežne in preproste za čiščenje. Košara mora biti dovolj velika, da lahko muca v njej vstane, se obrne in iz nje gleda na prosto. Na tla položi odejo, ki ima zanjo znan vonj, ali kos svojih starih oblačil, da bo tvoja ljubljenka udobno počivala. Če ima mačja prijateljica najljubšo igračko, jo prav tako položi v košaro, da se bo počutila še bolj domače.

Varnost: Med potovanjem naj bo košara na tleh avtomobila ali z varnostnim pasom pritrjena na sedež.

Panika: Tvojo mačko bo zagotovo vsakič pretreslo, ko bo iztrgana iz znanega okolja in izpostavljena nenavadnim zvokom in vonjavam. Ker pa preplašeno žival lahko pograbi panika, ji nameni posebno skrb in pazi, da ne bo skočila iz svoje košare in se odpravila v neznano. Najbolje je, da med samim potovanjem mačke ne spuščaš iz košare. Tako se bo hitro umirila in zaspala.

Postanki: Če potovanje zaradi katerega koli razloga poteka v več delih, poskrbi, da žival v avtomobilu zaradi vročine ne bo v nevarnosti – avto naj bo parkiran v senci. S seboj vzemi posodo za vodo in nekaj hrane.

Potovanje s psom

Pred potovanjem: Preden se odpraviš na daljše potovanje, poskrbi, da bo psiček vajen vožnje z avtomobilom – dopustniški izlet naj ne bo njegova prva avtomobilska pot. Vsekakor pa obiščita tudi veterinarja, da uredi vsa potrebna cepljenja.

Pasja slabost: Če veš, da psu v avtomobilu postane slabo ali se vznemiri, prosi veterinarja za zdravilo proti potovalni slabosti, ki ima pomirjevalen učinek.

Postanki: Na poti se pogosto ustavi, da bo kosmatinec lahko popil vodo in opravil potrebo. Verjetno pa ni treba posebej omenjati, da ga na bencinski črpalki ali v bližini prometne ceste ne spuščaj z vrvice.

Če mora počakati v avtu: V vročini ljubljenčka ne puščaj samega v parkiranem avtomobilu, avto pa v vsakem primeru parkiraj v senci. Tudi če je vreme oblačno, psa ne puščaj v avtu dlje kot 5 do 10 minut, pri tem pa poskrbi, da bo imel na voljo pitno dovolj zraka – okna pusti toliko odprta, da skoznje pride svež zrak, prav pa pridejo tudi komarniki.

Med vožnjo z avtomobilom: Psi navadno zelo uživajo, ko med vožnjo molijo glavo skozi okno avtomobila. A tega mu ne dovoli, saj si lahko poškoduje oči, lahko pa pride tudi do prometne nesreče.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ