Ljudje se (tako kot hrčki) redimo od žalosti in stresa

21. 12. 2010

Tisti, ki mu bo uspelo najti zdravilo za debelost, se bo gotovo proslavil (da ne govorimo o tem, kako nadvse profitabilno bi bilo zanj lahko takšno odkritje).

In prav zato (pa tudi zato, ker znanost načeloma zanimajo vsakršna vprašanja psihosomatike, še posebno aktualnih dilem in stisk, ki tarejo človeštvo) je število tovrstnih raziskav v zadnjih letih precejšnje.

Ena takšnih (in glede na izsledke zanimivejših) pa je gotovo tudi študija Michelle Foster, ki je s sodelavci z ameriške Univerze Georgia-State v Atlanti raziskovala povezave stresa in žalosti z debelostjo.

Zaradi 'mobinga' so jedli več

V raziskavi so od malih glodalcev za testne živalice izbrali hrčke, saj se ti - tako kot ljudje - v stresnih okoliščinah redijo, maščobne obloge pa se jim najraje nabirajo na trebuščku.

In pod kakšnih stresom so bili mali testiranci?

Mlade hrčke so za časa eksperimenta zaprli za 7. minut v kletko s starejšimi vrstniki, ki so malim 'vsiljivcem' hitro pokazali kje jim je mesto. Tovrstni (vsakdanji) stresi, ki smo jih tudi ljudje dnevno izpostavljeni na naših delovnih mestih, neredko pa tudi doma in v družbi, so na hrčke vplivali tako, da ... so ti očitno pričeli več jesti.

'Uboge' testirance so tako skušali kar 30 dni zapored, in izkazalo se je, da je sčasoma njihova reakcija na tovrsten stres oslabila. Na pričakovan (in znan) stres so se sčasoma privadili (in se situaciji prilagodili).

Stroka obljublja skorajšnje zdravilo

Žrtev mladih hrčkov pa seveda ni bila zaman. Raziskovalci študije namreč že obljubljajo, da bodo na podlagi teh raziskav kmalu lahko razvili nova zdravila proti debelosti.

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"