Kakšno vodo v resnici piješ iz svoje plastenke?

22. 9. 2011
Kakšno vodo v resnici piješ iz svoje plastenke?

Vse več pitne vode je danes embalirane v plastenkah. Si se kdaj vprašala, kaj se pravzaprav z vodo zgodi v takšni plastenki?

Voda v plastenkah lahko vsebuje več škodljivih snovi, saj je podvržena kemijskim in temperaturnim vplivom, ob morebitnem ponovnem polnjenju pa tudi bakteriološkim. Kar nekaj raziskav je pokazalo, da PET plastenke sproščajo estrogene komponente, ki lahko negativno vplivajo na delovanje hormonskega sistema v človekovem telesu.

Embalirana voda je ponavadi dražja, plastenke pa po končani uporabi predstavljajo nov in dodaten odpadek, ki v primeru neprimernega ravnanja oziroma nerecikliranja predstavlja novo nevarnost za okolje in ljudi.

Da boš vedela!

Na spletni strani Ekologi brez meja so zate zato pripravili kratek pregled oznak, ki se v obliki trikotnika s številko na sredini nahajajo na dnu plastenk in označujejo njihovo kemijsko sestavo.

Kako pa lahko tudi sicer sama oceniš varnost kupljene plastenke?

  • Če oceniš, da je plastenka v trgovini stala dlje časa, takšne vode raje ne kupuj,
  • Preveri, ali ima embalirana voda vonj po plastiki. Tudi če je vonj komajda zaznaven, te vode raje ne zaužij,
  • Koncentracije nevarnih snovi v plastenkah se povečajo, če voda v njih stoji dlje časa in če je bila izpostavljena soncu ali svetlobi,
  • Plastenk za enkratno uporabo ne uporabljaj več kot enkrat,
  • Plastenke vedno odvrzi v zabojnik za embalažo oziroma plastiko, saj razgradnja ene plastenke v naravi traja tudi več tisoč let, pri tem pa se sproščajo škodljive snovi, ki ogrožajo zdravje ljudi. Čiščenje plastike iz okolja prav tako predstavlja velik strošek.

 

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ