Včeraj pomladno sonce, danes pa sneg. "Kdaj bo že nastopila pomlad?" se verjetno sprašuješ v vsem tem vremenskem kaosu, ki ti čisto nič ne pomaga pri prehodu v nov letni čas – pomlad, ki bo nastopila ta četrtek točno ob 6. uri in 48 minut. Nihanje temperatur namreč zelo vpliva na tvoje telo, ki ob takšnih spremembah občuti napor – prilagajanje na zunanje temperature od njega izmolze še tisti preostali kanček energije.
Kaj se dogaja s telesom?
Hočeš ali ne, tvoje počutje in posledično zdravje je povezano z vremenom. Kajti telo začne izločati več hormona – melatonina, ki te zaziba v spanec. Tudi zaradi hladnejših temperatur je tvoje telo leno, manj aktivno in čeprav spiš dovolj, se počutiš zaspano in izčrpano – to so simptomi spomladanske utrujenosti, ki vodijo v slabo voljo, slabijo imunsko odpornost, povzročajo številne glavobole, spodbujajo depresivna občutja in nenazadnje vodijo v bolezen …
Kaj vpliva na utrujenost?
1. Na nivo utrujenosti lahko vpliva prevelika količina spanja, ki ga tvoje telo v bistvu sploh ne potrebuje – zato nadzoruj spanec in z njim ne pretiravaj.
2. Velike količine hrane, predvsem takšne, ki vsebuje veliko ogljikovih hidratov, stanje le še poslabšajo – raje si privošči več zelenjave in sadja.
3. Če utrujenost poskušaš pregnati s skodelico kave, je le še huje, saj je kofeinska pomoč začasna, nato pa te pahne še globlje v zanko utrujenosti – pij veliko vode, da telo ne bo dehidrirano.
Kako si pomagati?
Skoči pod osvežilen tuš – glej, da voda ne bo preveč topla, ampak hladnejša, da bo poživila tvoj krvni pretok. Nato pa se aktivno podaj v nov dan – poskusi biti čim bolj poskočna pri svojih opravilih. Pleši, prepevaj, naredi nekaj počepov, pojdi na sprehod, namesto z dvigalom, pojdi v višje nadstropje po stopnicah, prižgi si svečko s poživljajočim vonjem eteričnega olja, ugrizni v jabolko ali kakšen drug sadež, zadihaj kar se da globoko … dovajaj kisik v telo – to te bo ohranilo v budnem stanju.