Če si se tudi sama spraševala, je tukaj odgovor.
Si se tudi sama kdaj vprašala, ali lahko jok nosečnice na kakršenkoli način vpliva na otroka oziroma mu škoduje?
Naletele smo na zanimivo temo foruma Quora, in to je zgodba ene izmed mamic:
"Pri prvem otroku sem zaradi različnih osebnih razlogov jokala vso nosečnost, prav tako nisem veliko jedla, saj sem imela v prvih mesecih hude jutranje slabosti. V poznejših mesecih sem bila zelo depresivna in tudi takrat nisem veliko jedla. To je bila nosečnost z manjšim zapletom, otrok je imel na srcu bele lise, kar lahko kaže na to, da gre za otroka s posebnimi potrebami. Zdravnik je menil, da bo majhen otrok in da se bo morda celo predčasno rodil. Vendar pa je v 41. tednu starosti prestopil polno rodno dobo in ga je bilo treba spodbuditi k porodu.
Bil je najbolj živahen in zdrav dojenček, kar sem jih videla v svoji družini in pri prijateljih.
Imel je izjemna pljuča in njegov jok se je slišal po vsej bolnišnici. Zdravstveno je popolnoma v redu. Pravzaprav v svojem prvem letu ni zbolel, niti za navadnim prehladom. Precej redko. Zelo pameten se je prvih korakov naučil pri osmih mesecih in začel teči, ko je bil star komaj deset mesecev.
Vendar je imel veliko govorno zaostalost in ni mogel tvoriti pravih besed, dokler ni dopolnil 5 let. Izkazalo se je, da je bil občutljiv na zvok in zato ni mogel predelati tega, kar smo govorili. Dojenčki se učijo le prek nas. Razen tega nisem ugotovila ničesar, kar bi ga prizadelo. Je zelo pameten in zdrav otrok. Ja, je malo resen in občutljiv, vendar verjamem, da je to njegova narava.
Pri drugem otroku sem imela klinično depresijo v nosečnosti. Ni psihološka, ampak hormonska. Vso nosečnost sem veliko jokala in včasih sem tudi ves dan bila brez hrane. Pri njem ni bilo nobenih zapletov. Bil je zelo aktiven in je brcal. Nobenih težav s težo. Pravzaprav sem imela najlažji porod. Blagi krči, noepiduralna terapija, spala sem ves čas poroda in prišel je ven, ne da bi ga sploh potiskala. Vem, da je to zelo redko in je težko verjeti.
Je najbolj prikupen in najbolj srečen otrok. Nikoli ni jokal ali se vznemirjal, razen če je bil lačen.
Vedno se je veliko gibal in bil vesel. Zelo je sočuten in je tudi zgodaj začel govoriti. Vem, da zdravniki pravijo, da je jok škodljiv za dojenčke. Toda, kdo bi želel jokati, razen če je to nekaj, čemur se ni mogoče izogniti? Zato, mamice, ne skrbite, da bi škodovale svojemu otroku. Obremenjevanje lahko stanje le poslabša. Poskusite se čim bolj umiriti. Vsem mamicam, ki se spopadajo s težkimi časi, pa sporočam, da upam, da vam bo branje moje zgodbe prineslo nekaj olajšanja."
Kaj pa pravijo strokovnjaki?
Kadar nosečnica joka, to običajno nima neposrednih škodljivih učinkov na otroka. Otrok je dobro zaščiten v plodovnici in obdan z amnijsko tekočino, ki deluje kot blazina in pregrada pred zunanjimi vplivi. Jok ne predstavlja nobene fizične nevarnosti za otroka.
Vendar pa lahko čustva posredno vplivajo na mater in posledično na otroka. Ko nosečnica doživlja močna čustva, kot so žalost, stres ali tesnoba, se lahko v njen krvni obtok sprostijo določeni hormoni, kot sta kortizol in adrenalin. Ti stresni hormoni lahko preidejo placento in dosežejo otroka. Povišana raven stresnih hormonov pri materi lahko vpliva na okolje otroka, ki se razvija, in lahko vpliva na njegov razvoj ali splošno dobro počutje.
Kronični stres med nosečnostjo je povezan s potencialnimi tveganji, kot so večja verjetnost prezgodnjega poroda, nizka porodna teža in razvojne težave pri otroku. Bistveno je, da nosečnice obvladujejo raven stresa in po potrebi poiščejo podporo, da bi spodbujale zdravo nosečnost.
Pomembno se je zavedati, da je občasen jok ali žalost normalen del človeškega bitja, zato se (če v nosečnosti jočeš) nikar ne počuti krive zaradi doživljanja čustev.
V kolikor se počutiš preobremenjeno ali potrebuješ podporo med nosečnostjo, se obrni na strokovno/zdravstveno pomoč. Predporodna nega in čustveno počutje sta bistvenega pomena za zdravo nosečnost in zdravega otroka.
Da te spreleti srh! Zaradi tega VIDEA starši po svetu panično brišejo fotke svojih otrok z družabnih omrežij
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc