Zgodovinsko odkritje! Znanstveniki končno ugotovili, KAJ pri nosečnicah povzroča slabost in bruhanje

14. 12. 2023
Deli
Zgodovinsko odkritje! Znanstveniki končno ugotovili, KAJ pri nosečnicah povzroča slabost in bruhanje (foto: Profimedia)
Profimedia

Kar pomeni, da poznajo tudi potencialni način, kako slabost in bruhanje odpraviti. 👏

Slabost je pri ženskah pogosto eden prvih naznaniteljev nosečnosti. V kolikor si blaženo stanje že doživela, potem si se s to nadlogo verjetno srečala tudi sama. In stavimo, da si si v tistih trenutkih močno želela, da bi ta slabost v hipu izginila.

No, zdaj imamo za vse nosečnice in tiste, ki to še bodo, veselo novico! 😍

Znanstveniki so namreč odkrili, zakaj številne ženske med nosečnostjo občutijo jutranjo slabost, kar posledično povečuje možnosti za njeno odpravljanje.

Študija je pokazala, da slabost in bruhanje povzroča hormon, ki ga proizvaja plod.

Ženske, ki imajo pred nosečnostjo naravno nizko raven tega hormona, imenovanega GDF15, so bolj občutljive na njegovo porast v prvem trimesečju.

"Zdaj vemo, da je ženskam med nosečnostjo slabo, kadar so izpostavljene višjim ravnem hormona GDF15, kot so jih vajene," je razkrila Marlena Fejzo, docentka in glavna avtorica strokovnega članka, objavljenega v priznani znanstveni reviji Nature.

Slabost in bruhanje sicer v določenem obdobju nosečnosti prizadeneta približno 80 % žensk. Približno 2 % žensk doživi skrajno obliko jutranje slabosti, imenovano hiperemeza oziroma hyperemesis gravidarum (HG), ki lahko privede do izgube telesne teže, dehidracije in hospitalizacije.

Bo po novem možno nosečniško slabost zdraviti?

Čeprav že obstajajo nekateri delno učinkoviti načini zdravljenja nosečniške slabosti, pa je zaradi pomanjkanja znanstvenega razumevanja te motnje in strahu pred uporabo zdravil v nosečnosti veliko žensk neustrezno zdravljenih.

Ne spreglej:

Kot kažejo najnovejše raziskave na tem področju, bi lahko znižanje vrednosti hormona GDF15 ali blokiranje njegovega delovanja preprečilo slabost v nosečnosti.

Drug pristop bi lahko bil 'priprava' žensk, tako da bi jih pred nosečnostjo izpostavili hormonu.

"Večina žensk bo na neki točki v nosečnosti občutila slabost, in čeprav to ni prijetno, je za nekatere ženske lahko veliko hujše - postanejo tako slabotne, da potrebujejo zdravljenje in celo hospitalizacijo," je povedal profesor Sir Stephen O'Rahilly, ki je bil pri tem odkritju zadolžen za vodenje mednarodnega sodelovanja.

"Zdaj vemo, zakaj: otrok, ki raste v maternici, izloča hormon, ki ga mati ni vajena. Bolj ko je občutljiva na ta hormon, bolj ji bo slabo. Če to vemo, nam je jasno, kako lahko to preprečimo," dodaja.

GDF15 se v nizkih koncentracijah proizvaja v vseh tkivih,  vendar imajo ženske z redko mutacijo v genu, ki kodira GDF15, nenavadno nizke ravni hormona.

Zgoraj omenjena študija je pokazala, da so ženske, ki so med nosečnostjo nenadoma izpostavljene visokim ravnem GDF15, tudi bolj izpostavljene tveganju za hiperemezo.

Če pa je tudi njihov plod nosilec mutacije, je verjetnost, da se bodo pri njih pojavili hudi simptomi, manjša.

Podobno so bolniki z beta talasemijo, dedno krvno motnjo, ki povzroča kronično visoke ravni GDF15, v veliki meri zaščiteni pred nosečniško slabostjo.

Raziskovalna skupina je na miših tudi dokazala, da lahko izpostavljanje mater nizkim ravnem GDF15 pred nosečnostjo pomaga preprečiti nosečniško slabost.

Naslednji korak je torej preizkusiti, ali se lahko pri ženskah, ki so v preteklosti zbolele za hiperemezo, pred nosečnostjo s pomočjo GDF15 zmanjšata ali celo v celoti preprečita slabost in bruhanje.

Preberi še: Slovenka vprašala: "Kako grdi ljudje najdejo partnerja?" (a takšnih odgovorov zagotovo ni pričakovala)

Te morda zanima tudi: "Najboljši prijateljici sem povedala, da jo fant vara, ona pa je nato ..." (osebna izpoved)

Novo na Metroplay: “Če ti še ni uspelo, nimaš pravih ljudi okoli sebe” | Maja Ferme