Je primer turistke, ki je nevede, da je noseča, sredi parka Paklenica rodila hčerko, res izjema?
Pred dnevi se je po medijih razširila prigoda turistke, ki je v hrvaškem Narodnem parku Paklenica rodila hčerko, pa sploh ni vedela, da je noseča.
Nosečnica je na stranišču parka rodila kar sama še pred prihodom hrvaških gorskih reševalcev, ki so jih poklicali tamkajšnji zaposleni. Po poročanju medijev sta bila oba s partnerjem izjemno presenečena, saj nista vedela, da je ženska noseča.
Pa je res možno, da vse do zadnjega trenutka ne veš?
Čeprav se redko zgodi, pa je mogoče, da ženska do poroda ne ve, da je noseča. To stanje je znano kot "kriptična nosečnost".
V takšnih primerih ženske morda ne občutijo tipičnih znakov in simptomov nosečnosti, kot so jutranja slabost, povečanje telesne teže ali opazni gibi ploda.
Kaj se zgodi z otrokom v maternici, ko nosečnica joče? Izkušnja mamice ti bo dala misliti
Obstaja več dejavnikov, ki lahko pripomorejo h kriptični nosečnosti.
1. Neredne menstruacije: Ženske z nerednim menstrualnim ciklusom morda ne bodo opazile manjkajoče menstruacije, ki je eden najpogostejših znakov nosečnosti.
2. Minimalni simptomi nosečnosti: Pri nekaterih ženskah je značilnih simptomov nosečnosti zelo malo ali jih sploh ni, zato težko ugotovijo, da so noseče.
3. Debelost: V nekaterih primerih lahko prekomerna telesna teža prikrije telesne spremembe, povezane z nosečnostjo.
4. Napačna razlaga simptomov: Včasih lahko simptome nosečnosti zamenjamo za druga stanja ali jih spregledamo.
5. Omejena prenatalna oskrba: Če ženska ne išče redne prenatalne (tj. predrojstvene) oskrbe ali se ne zaveda pomena takšne oskrbe, lahko nosečnost odkrije šele v poznejših fazah.
Redna prenatalna oskrba je sicer bistvenega pomena za zdravje matere in otroka, zgodnje odkrivanje pa omogoča ustrezno spremljanje in pripravo na porod.
"20-letna hčerka je zanosila z luzerjem" (izpoved jezne Slovenke)
Kdo je izpostavljen tveganju za "kriptično nosečnost"?
Kriptično nosečnost lahko doživi vsaka ženska, tveganje pa je lahko večje, če:
- si pred kratkim rodila
Po porodu lahko traja več mesecev, da se menstruacija vrne, in morda nimaš ovulacije, če dojiš. To lahko vzbudi lažen vtis, da si popolnoma varna pred nosečnostjo.
- imaš PCOS (sindrom policističnih jajčnikov)
Pri ženskah s PCOS so menstruacije nepredvidljive. Ker je pri njih izpuščanje menstruacije normalno, se lahko zgodi, da se ne zavedajo, da so noseče, če menstruacije ne dobijo.
- uporabljaš kontracepcijo
Ženske, ki uporabljajo kontracepcijo, lahko zmotno mislijo, da so zaščitene pred nosečnostjo. Tudi če jo pravilno uporabljaš, obstaja majhna možnost za spočetje.
- si v perimenopavzi
Ženske v 40. letih lahko mislijo, da so prestare za zanositev, ali pa zamenjajo simptome nosečnosti s simptomi menopavze.
- nikoli nisi bila noseča
Če še nikoli nisi bila noseča, je manj verjetno, da veš, kako se počutiš, ko si. To pomeni, da lahko nosečnost dlje časa ostane neopažena.
Kako pogosta je kriptična nosečnost?
Kriptične nosečnosti so redke. Študije kažejo, da je približno 1 od 475 nosečnosti neopažena do približno 20. tedna nosečnosti. Približno 1 od 2.500 nosečnosti ostane neopažena do poroda.
Slovenka zaskrbljeno: "Je možno, da deklici začnejo rasti prsi pri ...?" (+ kaj pravijo strokovnjaki)
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi