Izšli novi vodniki o levkemiji in limfomu

2. 6. 2011

Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo je izdalo dva nova vodnika, konec leta pa se obeta tudi izid tretjega.

Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo je za bolnike z ne-Hodgkinovim limfomom in kronično mieloično levkemijo izdalo dva nova vodnika:

  • Vodnik za bolnike z mielodisplastičnim sindromom (MDS)
  • in Vodnik za bolnike s kronično limfocitno levkemijo (KLL).

Konec leta pa bo tudi v Sloveniji na voljo novo zdravilo za zdravljenje kronične limfocitne levkemije bendamustin (levact®).

Kaj je levkemija?

Levkemija je rak kostnega mozga. Ločimo dve glavni obliki levkemije: akutno, za katero je značilen hiter razvoj simptomov, in kronično, pri kateri se simptomi razvijajo več let. Med slednje spada kronična limfocitna levkemija, ki nastane zaradi pridobljene poškodbe DNK v eni sami vrsti celic, limfocitu, v kostnem mozgu.

KLL je najpogostejša oblika levkemije pri ljudeh, starejših od 65 let. Okvirno se ocenjuje, da je v Sloveniji več kot 500 bolnikov, bolezen pa je dvakrat pogostejša pri moških kot pri ženskah. (Vir: Vodnik za bolnike za KLL)

O novem zdravilu

Bendamustin (levact®) je novo zdravilo za zdravljenje KLL, ki ga bo konec leta predstavila farmacevtska družba Medis in bo tako bolnikom, ki so zboleli za neozdravljivo boleznijo KLL, dostopna nova možnost zdravljenja. Prednost zdravila bendamustin pred do sedaj dostopnimi zdravili je, da združuje lastnosti dveh najbolj uporabljenih citostatikov za zdravljenje KLL.

Zaradi dvojnega mehanizma delovanja je bendamustin učinkovit tudi takrat, ko drugi citostatiki ne učinkujejo več.

Brezplačno do vodnika

Nova vodnika poleg informacij o odkrivanju in zdravljenju bolezni ponujata tudi napotke, kako živeti z boleznijo, kako preprečevati stranske učinke zdravljenja, kako se pravilno prehranjevati, kako poskrbeti za dobro počutje in katere spletne strani o levkemiji je dobro obiskati.

Vodnike bodo v Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo razdelili v slovenske bolnišnice, kjer se zdravijo bolniki z MDS in KLL.

Brezplačni izvod je moč naročiti tudi na e-naslovu limfom.levkemija@gmail.com ali prek pošte na naslovu: Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, Povšetova 37, Ljubljana.

Izid Vodnika za bolnike s kronično limfocitno levkemijo je omogočilo več farmacevtskih podjetij, med njimi tudi farmacevtska družba Medis, d.o.o.

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"