Pred tabo je težka naloga, ki pa ji boš s pomočjo teh nasvetov zagotovo kos!
Uspešno doseganje ciljev glede izgube teže z namensko dieto je hvalevreden dosežek. Vendar se potovanje tu ne konča.
Ohranjanje težko prigarane izgube teže zahteva premišljen in uravnotežen pristop, da zagotoviš, da napredek, ki si ga dosegla, ostane stalen in trajen.
Če pa nekatere prakse vključiš v svoj življenjski slog, lahko še naprej uživaš v prednostih bolj zdravega in srečnega sebe, hkrati pa se izogneš pastem, ki bi lahko vodile do ponovnega pridobivanja teže.
Odkrij ključe do dolgoročnega uspeha in poskrbi, da bo vzdrževanje telesne teže neopazen del tvoje poti do dobrega počutja.
Tukaj je nekaj strategij, ki ti bodo pomagale vzdrževati svojo težo in nadaljevati zdrav življenjski slog:
1. Postopen prehod: Postopoma preidi s faze diete na fazo vzdrževanja. Počasi znova uvajaj živila, ki so bila med dieto omejena, vendar to počni previdno in zmerno.
Za uspešno vzdrževanje dosežene teže je pomembno, da je vnos kalorij enak njihovi porabi.
Zato postopoma povečuj vnos kalorij (vsako povečanje naj bo v območju cca. 100-200 kcal, ne več) preko prehransko vrednih živil, kot so meso, ribe, stročnice, polnozrnata žita in to počni toliko časa, dokler ne vzpostaviš pravega ravnovesja kalorij za vzdrževanje želene teže.
Ta prilagoditev lahko včasih traja nekaj časa, vendar vam lahko pomaga tudi nutricionist.
2. Nadzor porcij: Bodi pozorna na velikost porcij. Uporabljaj manjše krožnike, sklede in pribor, da boš lažje nadzorovali velikost porcij in preprečila prenajedanje.
3. Uravnotežena prehrana: Še naprej sledi uravnoteženi prehrani, bogati s polnovrednimi živili, vključno s sadjem, zelenjavo, pustimi beljakovinami, polnozrnatimi žitaricami in zdravimi maščobami. Izogibaj se preveč predelani hrani in sladkim prigrizkom.
4. Redni obroki: Čez dan jej redne, uravnotežene obroke, da se izogneš skrajni lakoti in preprečiš poznejše prenajedanje. Preskakovanje obrokov lahko privede do nezdrave izbire hrane.
5. Premišljeno prehranjevanje: Vadi premišljeno prehranjevanje tako, da si pozorna na znake lakote in sitosti. Jej počasi in uživa v vsakem grižljaju, kar lahko pomaga preprečiti prenajedanje.
6. Ostani hidrirana: Čez dan pijte veliko vode. Včasih se žeja zamenja za lakoto.
7. Redna telesna dejavnost: Vzdržuj dosledno rutino vadbe. Udeleži se kombinacije aerobnih vaj, vaj za moč in vaj za gibljivost, da podpreš svoje splošno zdravje.
Redna vadba je zelo pomemben način preprečevanja vračanja odvečnih kilogramov.
Študije kažejo, da ljudje, ki so shujšali in uspeli ohraniti svojo idealno telesno maso, telovadijo približno 5 ur na teden.
Ta številka je v skladu s priporočili, ki svetujejo, da vsaj 150 do 300 minut na teden nameniš zmerno intenzivni aerobni telesni dejavnosti – na primer hitri hoji ali kolesarjenju.
Če je aktivnost intenzivna, so ciljne številke 75-150 minut.
8. Postavi si realne cilje: Postavi si realne in trajnostne cilje za vzdrževanje telesne teže. Ciljaj na razpon teže in ne na določeno številko na tehtnici.
9. Spremljaj svoj napredek: Redno spremljaj svojo težo in telesne mere, da zgodaj ujameš morebitne pomembne spremembe.
10. Načrtuj vnaprej: Načrtuj svoje obroke in prigrizke vnaprej. Če imaš na voljo zdrave možnosti, lahko preprečiš impulzivne in nezdrave izbire hrane.
11. Miselnost in vedenje: Obvladaj čustveno prehranjevanje, stres in druge sprožilce, ki so morda v preteklosti prispevali k povečanju telesne teže. Razvij zdrave strategije obvladovanja.
15. Strokovno vodstvo: Razmisli o tem, da bi poiskala nasvet registriranega dietetika ali zdravstvenega delavca, ki ti lahko pomaga razviti osebni vzdrževalni načrt.
Ne pozabi, da je vzdrževanje teže neprekinjeno potovanje in normalno je, da pride do nihanj.
Cilj je vzpostaviti zdrave navade, ki jih lahko vzdržuješ na dolgi rok in tako spodbujaš fizično in duševno dobro počutje.
Preberi še: Rada potuješ? To so MESECI (in dnevi), ko je potovanje najcenejše
Priporočamo tudi: Boš to soboto na Hrvaškem? TA sprememba lahko drastično vpliva na tvoj dopust
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi