11 majhnih zvijač z velikim učinkom na zdravje

14. 7. 2015
Pripravi skodelico zelenega čaja. (foto: Profimedia)
Profimedia

Ne verjemi, da je nujno treba imeti vse športne pripomočke ali dopolnila k prehrani, ki jih oglašujejo, in vse terapije, kar jih obstaja, da bi ostala zdrava. Obstajajo cenejše in zato nič manj učinkovite poti do zdravja in dobrega počutja, ki jih boš brez težav vključila v svoj vsakdanjik.

Predstavljaj si, da si uspešna poslovna ženska: vsi občudujejo tvojo sposobnost upravljanja z denarjem, odlično organiziranost, razgledanost in strokovnost.

Toda čeprav je tvoj ključ do uspeha relativno preprost in splošno znan, ga mnogi še vedno ne poznajo. Morda zato ker ne morejo ali pa nočejo verjeti, da ničesar ne prikrivaš in je vse skupaj prav smešno enostavno.

Tudi za ohranjanje zdravja še obstajajo tako preproste modrosti, kot je Jabolko na dan odžene zdravnika stran.

Spomnili smo se 11 takih, s katerimi je mogoče brez velikih stroškov že precej storiti za svoje zdravje in počutje. Preizkusi jih in začni uživati v svojem telesu!

1 Navadi se na prigrizke med obroki

Sliši se nerazumno, toda ugotovili so, da se bolje počutimo takrat, kadar uživamo hrano večkrat na dan, v štirih do petih manjših obrokih.

Takrat je količina sladkorja v krvi bolj enakomerna, kot če bi zaužila en ali dva večja obroka, hranilne snovi v hrani pa se bolje izkoristijo. Pametno grizljanje bo v prid tudi tistim, ki želijo shujšati.

Če zaužiješ kakovosten prigrizek s približno 100 do 200 kalorijami od dve do tri ure pred glavnim obrokom, boš poskrbela, da ostane presnova ves čas na ravni, ki je optimalna za izgorevanje maščob, pojasnjujejo strokovnjaki za prehrano.

Nauči se izbrati dober prigrizek, torej takega, ki bo vseboval uravnoteženo količino beljakovin in ogljikovih hidratov, na primer manj masten sir s polnozrnatimi krekerji, suhe fige, polnjene z mandlji ali jogurt z borovnicami.

Kako ti bo navada koristila?

Pogostejše uživanje manjših obrokov pomaga vzdrževati stalno telesno težo, pa tudi to, da ti čez dan ne bo zmanjkalo energije, kar je pomembno predvsem za tiste, ki imate naporen delavnik.

Vendar ne išči izgovorov za ‘grickanje’ iz dolgočasja ali zaradi stresa – če v času obroka ne čutiš lakote, počakaj do naslednjega.

2 Vsak dan razgibavaj tudi možgane

Odigraj hitro partijo družabne igre Scrabble ali pa naj ti v navado preide reševanje križank. Od pet do deset minut na dan bo dovolj za urjenje spomina.

Zdravniki pravijo, da sta glavna razloga za slabšanje spomina pomanjkljiva stimulacija in rutina. Kot mišice, ki uplahnejo in izgubijo svojo napetost, če dlje časa ne telovadimo, tudi možgani potrebujejo stimulacijo, da ostanejo živahni.

To so potrdili z raziskavami, ki kažejo, da so pri ljudeh, ki radi rešujejo uganke, matematične zanke in težavne naloge, možgani v boljši kondiciji kot pri pasivnih gledalcih televizije, in imajo bolj učinkovit imunski sistem.

Kako ti bo navada koristila?

Redno izvajanje različnih vaj in umskih nalog izboljšuje spomin in spodbuja živahnost naše intelektualne mišice.

3 Izberi dejavnost, ki te veseli

Nehaj z zavistjo strmeti v vitke manekenke in si raje poišči vadbo, ki te bo zabavala, tako da boš komaj čakala na naslednje srečanje.

Vpiši se na plesni tečaj, k vodni aerobiki, morda teku na smučeh, body pilatesu ali k telesni dejavnosti, ki te je razveseljevala, ko si bila še majhna deklica: plavanje, badminton, namizni tenis.

Kako ti bo navada koristila?

Če najdeš dejavnost, v kateri boš uživala, je ne boš tako kmalu opustila. Še več, rezultati, ki se bodo pojavili že po nekaj tednih redne vadbe, kot na primer dobro počutje, izgubljanje odvečne teže in učenje novih spretnosti, te bodo še dodatno motivirali in te odvrnili od tega, da bi se prenehala gibati.

4 Pripravi skodelico zelenega čaja

Kitajci, ki poznajo zdravilno moč zelenega čaja že tisočletja, so rahlo predelane čajne lističe uporabljali za zdravljenje številnih težav, od glavobola do depresij.

Blagodejne učinke zelenega čaja na zdravje dokazuje tudi večina današnjih raziskav.

Kako ti bo navada koristila?

Največ pozornosti v zelenem čaju so pritegnili flavonoidi, ki delujejo kot antioksidanti in lovilci prostih radikalov.

Steven G. Pratt in Kathy Matthews, avtorja knjige Najhrana za najzdravje predlagata, da popiješ skodelico zelenega čaja pred jutranjo telesno dejavnostjo, da telo na hitro preskrbiš z antioksidanti ter ga pripraviš na boj proti prostim radikalom, ki nastajajo pri vadbi.

Da boš iz čaja dobila kar največjo količino antioksidantov, priporočata še, da čajno vrečko po dvedo triminutnem namakanju dobro ožameš.

5 Izvajaj jogo za oči

Ko te od branja ali predolgega buljenja v računalniški zaslon začnejo boleti oči, jih sprosti z metodo tratak oziroma jogo za oči.

Poišči si temen, miren kotiček in sedi na tla. Prižgi svečko in jo položi za dolžino rok stran v višino svojih oči.

V plamen glej nepremično od ene do treh minut, ne da bi pri tem zamežikala, umiri um in odmisli vso okolico, skrbi, zunanje dražljaje in predmete, ki te obdajajo.

Nato zapri oči in si zamisli plamen v točki med obrvmi. V roke vzemi vlažen robček in si z njim večkrat nežno otri najprej levo oko, zatem pa še desno. Meditiraj z zaprtimi očmi, dokler lahko.

Svetujemo ti, da za začetek izvajaš vajo kakšnih 10 minut na teden, kasneje lahko tudi več.

Kako ti bo navada koristila?

Tratak odpravlja utrujenost oči, ostri vid in koncentracijo. Lajša tudi nekatere težave z očmi, kot je prekomerno mežikanje.

6 Preskakuj kolebnico, ne obrokov

Z izpuščanjem obrokov ne upočasniš le metabolizma, ugotovila boš, da bojkot zajtrka ni bila preveč dobra zamisel. Zaradi požrešnosti, ki te je pograbila pri kosilu, si bila ponovno popolnoma neuporabna še nekaj ur po obroku.

Ko izpustiš obrok ali če zmanjšaš dnevni dotok energije na nevarnih 1000 kalorij ali manj, spraviš telo v nekakšno zimsko spanje: upočasni delovanje vseh organov in začne shranjevati energijo, da bo preživelo, svarijo strokovnjaki.

V takšnem stanju je nemogoče izgubljati odvečno težo, dodajajo. Poleg tega se zaradi izpuščenega obroka močno zniža raven sladkorja v krvi, tako da je kasneje težko obvladovati željo po hrani.

Kako ti bo navada koristila?

Nehala se boš vrteti v začaranem krogu stradanja in prenajedanja. Če že moraš kaj preskakovati, poprimi za kolebnico. 

7 Zbližaj se s kalcijem

Zaužij vsaj dve s kalcijem bogati živili na dan – skuto, sir, jogurt, mleko, sardelice, sojo ali izdelke iz nje in mandlje.

Če ne maraš mleka ter če se našteti naravni viri kalcija ne pojavijo vsak dan na tvojem jedilniku, začni jemati vitaminsko-mineralni dodatek kalcija in vitamina D.

Priporočen dnevni odmerek kalcija je med 1000 in 1500 mg, vitamina D pa med 400 in 800 enotami.

Kako ti bo navada koristila?

Če boš skrbela za zadostnen vnos kalcija, si boš izgradila primerno zalogo kostne mase in boš kasneje imela manj možnosti za zlome. To pa ni vse.

Avtor Vitaminske biblije razkriva še štiri nove razloge: kalcij pomaga pri zniževanju krvnega tlaka, sodeluje pri odstranjevanju odpadnih snovi iz telesa, poveča pošiljanje kisika možganom in nam tako pomaga jasneje misliti ter blaži simptome PMS.

8 Nauči se refleksologije

Refleksologi trdijo, da so stopala in dlani ogledalo telesa in da lahko s pritiskanjem na določena mesta zdravimo ustrezne dele telesa, tako da spodbujamo sposobnost samozdravljenja in krepimo zdravje.

Natančen ‘zemljevid’ stopal boš našla v vsaki dobri knjigi o refleksologiji. Izposodi si kakšno v knjižnici in se sama prepričaj v učinkovitost metode.

Kako ti bo navada koristila?

Masaža podplatov ali dlani pomaga odpravljati stres in z njim povezane težave, kot so glavobol, napetost in zaprtje, pospeš i krvni pretok ter odstranjevanje odpadnih snovi iz telesa. Opazno lahko pripomore tudi k izboljšanju čustvenega zdravja in koncentracije.

9 Odkrij koristi miselnega sproščanja

Pojdi po svoj blokec, ošili najljubši svinčnik in začni pisati. Kar koli se ti podi po glavi – skrita čustva, ki jih gojiš do soseda, a mu tega ne upaš povedati, strasti, za katere želiš, da jih ne bi nikoli pozabila, ali žalost ob spominu na neprijeten dogodek v preteklosti, ti samo piši, nepretrgoma petnajst minut.

Ne ustavljaj se, ne popravljaj ali spreminjaj besed in ne premiš ljuj preveč.

Kako ti bo navada koristila?

Tovrstno pisanje ti bo pomagalo izraziti čustva, ki jih ne zmoreš ubesediti, kar bo močno pripomoglo k izboljšanju tvojega počutja. Pri izražanju čustev, ki se skrivajo pod površjem, ti lahko koristita tudi slikanje in glasba.

10 Postrezi si s pomarančami

Zgodbo o tem, kako so ti oranžni, sočni sadeži z vitaminom C v preteklosti rešili mornarje pred skorbutom, gotovo poznaš.

Da lahko že ena pomaranča na dan naredi veliko za ohranjanje zdravega srca in ožilja, pa morda še ne.

Ključni ‘akter’ zgodbe je ponovno vitamin C, pomembno vlogo pri tem pa imajo še flavonoidi, ki delujejo kot antioksidanti, folna kislina in vlaknine.

Ker z ožemanjem pomaranč zavržemo večino mesa, s tem pa tudi vlaknin, je priporočljivejše uživanje celih sadežev.

Kako ti bo navada koristila?

Uživanje citrusov lahko pomaga preprečiti nastanek bolezni srca in ožilja, zmanjševalo pa naj bi celo nastanek raka. Ameriški državni inštitut za proučevanje raka je pomaranče poimenoval “Popoln paket vseh znanih naravnih snovi, ki zavirajo nastanek raka,” navajata avtorja knjige Najhrana za najzdravje.

11 Obdaj se z rdečo

Intenzivne barve, kot sta rdeča in rumena, te lahko poživijo, ko si utrujena. Čeprav so mnogi prepričani, da je izpostavljanje obarvani svetlobi najboljši način, kako dobiti vibracije določene barve, je lahko tudi gledanje predmetov ali nošenje oblačil v ustreznih odtenkih enako učinkovito.

Kako ti bo navada koristila?

Rdeča je barva poguma, volje, telesne energije in vitalnosti, zato se ob utrujenosti odeni v oblačila toplih rdečih tonov.

Napisala: Amrak Zalokar

Preberi še: Katere stvari v življenju najbolj obžalujemo?

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"