Autism Connections Europe vabi na ogled ACEbook-a!

30. 9. 2011
Autism Connections Europe vabi na ogled ACEbook-a!

Ob zaključku mednarodnega projekta ACE je v četrtek, 29. septembra 2011, v Mestnem muzeju Ljubljana potekala zaključna celodnevna konferenca, in sicer v sklopu 3. Festivala avtizma.

Projekt se je sicer začel že leta 2009, sofinancirala pa ga je Evropska komisija v okviru programa Vseživljenjsko učenje.

Na zaključnem dogodku projekta ACE so sodelovale vse partnerske organizacije projekta: Center za avtizem, Autism Europe, Estonsko združenje za avtizem, Romunsko združenje za avtizem, Oxford Brookes University iz Velike Britanje in agencija Imelda Ogilvy.

Facebook in  komunikacijska tehnologija

V okviru projekta ACE sta potekali dve raziskavi.

Raziskava, ki jo je izvedla univerza Oxford Brookes University iz Velike Britanije, se je osredotočala na možnosti uporabe informacijsko-komunikacijske tehnologije in spletnih socialnih omrežij pri razvijanju veščin komunikacije in spodbujanju socialnih interakcij oseb z MAS.

Z raziskovalnega vidika je k ACE projektu pristopil tudi Inštitut za komunikacijo in zdravje Univerze v Luganu, iz Švice. S svojo raziskavo  so  želeli raziskovalci Inštituta bolj podrobno raziskati komunikacijo posameznikov z MAS na Facebooku in ugotoviti, ali in kako se komunikacija v virtualnem svetu povezuje s socialnimi kontakti posameznikov z MAS v 'realnem' svetu.

Rezultate sta na zaključnem dogodku projekta ACE predstavila Dr John Lawson (Oxford Brookes Univerza, Velika Britanija) in Maddalena Fiordelli (Inštitut za komunikacijo in zdravje, Univerza v Luganu, Švica).

Manj spoznavanje, bolj vzdrževanje odnosov

Raziskava Inštituta za komunikacijo in zdravje Univerze v Luganu iz Švice je potrdila izsledke drugih že izvedenih raziskav o spletnih socialnih omrežjih, in sicer, da so spletna socialna omrežja bolj kot sredstvo spoznavanja novih oseb, uporabljena kot sredstvo vzdrževanja in ohranjanja odnosov oziroma kontaktov.

Kljub temu, da so se posamezniki z MAS, ki so sodelovali v ACE projektu, v začetku povezali preko Facebooka, je komunikacija med njimi bolj zaživela šele po tem, ko so se prvič tudi dejansko srečali v realnem življenju.

Večina posameznikov je na Facebooku pogosteje komunicirala s tistimi osebami (dve do tri osebe), s katerimi so največ časa preživeli na srečanjih.

Izboljšane socialne spretnosti in vzdušje

Izsledki raziskave Oxford Brookes Univerze pa so pokazali, da so se s sodelovanjem v projektu pri nekaterih udeležencih izboljšale socialne spretnosti. Spremenilo se je tudi njihovo dojemanje prijateljstva (ki je sicer pri osebah z MAS pogosto nejasno). Hkrati se je izboljšalo še splošno razpoloženje sodelujočih posameznikov.

Ker pa je bil vzorec, vključen v kvantitativni del raziskave, majhen, so raziskavo dopolnili še z opravljenimi intervjuji s starši sodelujočih. Ti so pogosto poročali o pozitivnem napredku na področju socialnih spretnosti, komunikacije ter soočanja z novostmi in pridobitvami na področju samostojnosti njihovih otrok.

O svojih izkušnjah z avtizmom so na konferenci spregovorili: James Peter Cusack iz Škotske, raziskovalec s področja avtizma in zagovornik oseb z MAS, Pietro C.  iz Italije, računalniški programer in aktivni član administrativnega sveta Autism Europe ter Tom Eyre iz Velike Britanije, udeleženec ACE projekta in amaterski gledališki igralec.

Dokumentarni film v Kinodvoru in Planetu Tuš

Dokumentarni film ACEbook – the real social network, ki govori o možnostih uporabe spletnih socialnih omrežij kot sredstva iz vsakodnevnega življenja za spodbujanje komunikacije in socialne interakcije oseb z avtizmom, bodo postpremierno predvajali v Kinodvoru in sicer v petek, 30. septembra, ob 17. in 17:45 uri, in v soboto, 1. 10. ob 16:30 in 17:50 uri. V kinematografih Planet Tuš pa v soboto, 1. oktobra, ob 11. uri.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord