Razmišljaš o svoji prvi tetovaži? To je vse, kar moraš vedeti o tej pomembni odločitvi

2. 1. 2024
Deli
Razmišljaš o svoji prvi tetovaži? To je vse, kar moraš vedeti o tej pomembni odločitvi (foto: Profimedia)
Profimedia

To moraš obvezno vedeti, preden se odločiš za svojo prvo tetovažo.

Številne tetovaže imajo zgodbo. Tvoj tatu umetnik lahko ustvari ganljiv poklon ljubljeni osebi ali ponazori zasebno šalo, ki si jo deliš s prijatelji – vendar globlji pomen ni nikoli pogoj za pridobitev tetovaže. Pomembno je samo, da tetoviranje zapustiš zadovoljna z umetnostjo, ki ti je pisana na kožo. In ne glede na to, ali si tam prvič ali petič, moraš vsakič dobro premisliti, preden se odločiš za novo tetovažo.

Toda obstajajo koraki, ki jih lahko narediš, da ne boš obžalovala svoje odločitve in da se bo tvoja tetovaža zacelila čim bolje. Zbrale smo informacije, ki jih moraš vedeti, da bo tvoja izkušnja čim lažja, neboleča in brez obžalovanja. Tetovaža bo namreč s tabo ostala za vedno, odstranitev pa je pogosto boleča in zelo neprijetna.

@hearttrey I cant be the only one #tattoo #tattoos #tattooshop #tattootok #foryou #trending #foryoupage #fyp #tattooartist #inlandempire #tattooer #firsttattoo #tattooideas ♬ original sound - Vicky

 

Kaj moraš vedeti, preden se odpraviš v salon?

Predvsem moraš vedeti, kakšen motiv si želiš vtetovirati. Želiš nekaj cvetličnega? Portret? Abstraktne barvne madeže? Ali pa morda samo želiš nekaj preprostega?  Pomembno je, da svojo temeljno idejo izpopolniš, preden se dogovoriš za svetovanje – razen če prihajaš zaradi črk, ki pogosto zahtevajo, da se odločiš le za stil pisave.

Med svetovanjem lahko tvoj tatu umetnik dodela tudi natančnejše podrobnosti. Lahko mu pokažeš poljubne slike, ki si jih shranila kot navdih, ter skupaj določita umestitev na telesu in ceno. Odvisno od časa, ki ga ima na voljo, lahko umetnik ustvari skico tvoje tetovaže na licu mesta ali nekaj dni pozneje, vendar bodo končni rezultati odvisni od več dejavnikov:

  • Koliko svojega telesa želiš posvetiti tetovaži?
  • Kako izvedljiva je postavitev tetovaže?
  • Kako dobro se bodo želene barve prikazale na tonu tvoje kože?
  • Koliko časa želiš preživeti v salonu?

Ko natančno veš, kaj želiš, imej to za znak, da si pripravljena na naslednji korak: iskanje tatu umetnika. Vprašaj svoje prijatelje, če te lahko napotijo ​​v določeni salon, s katerim imajo dobre izkušnje, ali pa naj te Google ali Instagram usmeri v pravo smer.

Razmišljaš o svoji prvi tetovaži? To je vse, kar moraš vedeti o tej pomembni odločitvi
Profimedia

1. Prepričaj se, da imata tvoj tatu umetnik in salon ustrezno licenco

Hitro iskanje v Googlu ti bo pokazalo, kakšna so pravila in predpisi tvoje države za licenciranje tetovaž. Vsaka država je drugačna, zato je pomembno, da si seznanjena s smernicami na tvojem območju. Ko veš, kaj iščeš, zagotovi, da sta salon in izvajalec, ki te zanimata, certificirana. Licenca salona mora biti vidno prikazana na njihovi spletni strani in steni trgovine.

2. Bodi pozorna na higieno in splošne zdravstvene navade

Večina uglednih salonov diši po razkužilu in ima brezhibne delovne postaje in tla. Če diši po mesec dni starih telovadnih nogavicah, se obrni in pojdi na naslednje mesto na seznamu. Ob predpostavki, da salon opravi tvoj vizualni pregled, se boš želela pogovoriti s svojim potencialnim umetnikom o njihovih praksah tetoviranja. Umetniki morajo uporabljati igle in črnilo za enkratno uporabo, da preprečijo navzkrižno kontaminacijo. To velja tudi za rokavice, povoje, brise, britvice - vse, kar tvoj umetnik uporablja, mora biti novo.

3. Vprašaj, ali umetnik tudi svetuje

Ne nazadnje bodi pozorna na splošno profesionalnost in osebnost salona in umetnika. Nekomu boš zaupala, da ti v kožo vreže umetnino, in da to storiš, se moraš počutiti udobno ob umetniku in njegovem delu.

Želiš, da je umetnik tako navdušen kot ti ali da vsaj razume tvojo strast. Vendar ne pozabi, da jim ni treba sodelovati s tabo samo zato, ker ti je všeč njihov portfelj. Če se ne ujemata ali preprosto ne maraš splošnega vzdušja v salonu, je več kot v redu, da se premakneš na naslednjo postajo. Samo ne pozabi se zahvaliti umetniku za njegov čas, preden odideš skozi izhodna vrata.

Razmišljaš o svoji prvi tetovaži? To je vse, kar moraš vedeti o tej pomembni odločitvi
Profimedia

Kakšen je občutek tetoviranja?

Preden vprašaš: Da, bolelo bo. Toda koliko boli, je odvisno od tvoje tolerance bolečine, velikosti in lokacije. Tetovaže po navadi najbolj bolijo okoli občutljivih predelov z več živcev in manj mesa. Toda če imaš "jekleno kožo", verjetno ne boš čutila ničesar. To še posebej velja, če se odločiš za mesto z več mesa, na primer biceps ali stegno.

Bolj boleča področja običajno vključujejo:

  • čelo
  • vratu
  • hrbtenica
  • rebra
  • roke ali prsti
  • gležnji
  • zgornji del stopal

Odvisno od dela telesa lahko občutiš:

  • Praskanje: To je pogostejše pri tetovažah, ki zahtevajo senčenje.
  • Ostro zbadanje: Čeprav je to običajno povezano s podrobnostmi, se lahko zgodi tudi pri tetovažah na predelih z bolj napeto kožo, kot je zapestje.
  • Pekoč občutek: To je najpogostejši občutek, povzroči pa ga igla, ki gre večkrat čez isto mesto. Globoko vdihni! Konec bo, preden se zaveš.
  • Vibriranje: To je pogostejše pri tetovažah na bolj koščenih predelih, kot so rebra ali stopala.
  • Otopelost: Vsi občutki se bodo sčasoma stopili v dolgočasno otopelo bolečino. Ko dosežeš to točko, bo lažje.

Če je zadevno območje nagnjeno k bolečinam, je to odličen čas, da navežeš stik s svojo meditativno stranjo in vadiš nekaj tehnik globokega dihanja. Če na kateri koli točki bolečina postane premočna, obvesti svojega umetnika. Dober tatu umetnik se bo ustavil in ti omogočil, da si malce odpočiješ. Izkoristi ta čas, da se pripraviš na nadaljevanje.

Razmišljaš o svoji prvi tetovaži? To je vse, kar moraš vedeti o tej pomembni odločitvi
Profimedia

Kako poskrbeti za svoj tatu?

Splošno pravilo je, da obleko na sebi obdržiš nekaj ur – še zlasti če nameravaš preostanek dneva preživeti zunaj. Ko prideš domov, si obvezno umij roke, preden odstraniš zaščitno oblogo na tatuju. Ne pozabi, sveža tetovaža je odprta rana. Umazanija ali bakterije jo lahko poškodujejo ali upočasnijo proces celjenja.

Ko odstraniš oblogo, umij tetovažo s čistilom, ki ga priporoča tvoj umetnik, ali nežnim milom brez vonja. Izogibaj se uporabi mila z dišavami ali alkoholom, saj lahko te sestavine dražijo kožo.

Po umivanju območje nežno osuši s čisto brisačo. Karkoli počneš, ne drgni! Drgnjenje lahko potegne kožo in povzroči izpadanje črnila. Če imaš opravka s srbečo in suho kožo, nanesi tanko plast mazila, ki ga priporoča tvoj umetnik, ali nežnega losjona brez vonja. Tako kot pri čistilu se moraš izogibati uporabi česar koli z dražilnimi snovmi, kot so dišave ali alkohol.

Večina umetnikov ti bo predala ustni povzetek, kako skrbeti za tvojo novo tetovažo, in te poslala domov z izročkom, ki si ga boš lahko ogledali pozneje. Vedno upoštevaj navodila svojega umetnika za naknadno nego. Če se tetovaža začne luščiti, ne zganjaj panike. To je naravni del procesa celjenja in običajno traja le do konca prvega tedna. 

Razmišljaš o svoji prvi tetovaži? To je vse, kar moraš vedeti o tej pomembni odločitvi
Unsplash/Atikh Bana

Kako vzdrževati tetovažo?

Večina tetovaž se na površinski plasti zaceli v prvih nekaj tednih, vendar lahko minejo meseci, preden se popolnoma zaceli. Varčevanje z nego lahko upočasni proces celjenja in dolgoročno vpliva na videz tvoje tetovaže. Upoštevanje dobre higiene je edini način za zmanjšanje tveganja za okužbo. Posvetuj se z zdravstvenim delavcem, če doživiš:

  • kožo, ki je topla ali nežna na dotik
  • pekoč občutek
  • oteklino po prvih nekaj dneh
  • zelen ali rumen gnoj
  • neprijeten vonj

Poleg tega, da ohranjaš tetovažo čisto, jo želiš ohraniti svežo in hidrirano. Izpostavljanje tetovaže neposredni sončni svetlobi lahko povzroči, da barve zbledijo, zato investiraj v visokokakovostno zaščito pred soncem ali oblačila z zaščitnim faktorjem. Suha koža lahko tudi povzroči, da je tetovaža ali črnilo videti manj jasno.

Razmišljaš o svoji prvi tetovaži? To je vse, kar moraš vedeti o tej pomembni odločitvi
Unsplash/Marvin Meyer