Ker si vsaka od nas včasih privošči nekaj, česar si ne bi smela. 😉
Vsi smo že kdaj opravičevali nepotrebne nakupe, zdaj pa so družbeni mediji to navado označili za 'dekliško matematiko' ali po angleško 'girl math'. Torej, kaj točno je ta novi fenomen? Izraz dekliška matematika je pred kratkim postal priljubljen na internetu z memi in videoposnetki, ki so se razširili na vse naše časovnice.
Preprosto povedano, dekliška matematika je trendovski pojav, kjer ženske duhovito opisujejo svoje miselne procese, da bi upravičile, kako porabljajo svoj denar. Je manifestacija različnih vidikov našega življenja, od dekliških večerij do služb za lena dekleta, in vključuje ženske, ki delijo šale o zapletenih izračunih, ki jih delajo, da bi racionalizirale svoje navidezno lahkomiselne izdatke.
@ionlyusegarlicsalt Cash and reloads on cards is free money and you cant convince me otherwise #girlmath #fyp #foryou ♬ original sound - Cait
@danyaghass girl math explain #greenscreen #girlmath #girlmaths #moneytok #savingmoney #trend #trending ♬ original sound - Danya Ghass
Izvor dekliške matematike je mogoče izslediti do TikTok uporabnice Samanthe Jane, ki je delila videoposnetek, v katerem pojasnjuje koncept. Hudomušno je ponazorila, kako nekatere ženske opravičujejo nakupe z edinstveno logiko, ki je morda smiselna le njim. Na primer, v šali je omenila fraze, kot sta: "Vse, kar je manj kot 5 evrov, je zastonj" ali "Če vrneš artikel za 50 evrov in nato porabiš 100 evrov za drug predmet, je to tako, kot da bi porabila samo 50 evrov."
@samjamessssss just girl things #girldinner #girlmath ♬ original sound - samjamess
V svetu dekliške matematike torej gotovina ni pravi denar, nakup na razprodajah je oblika varčevanja, kozmetične storitve pa naložba v tvojo prihodnost. Drug priljubljen koncept dekliške matematike je, da je obisk koncerta v bistvu brezplačen, ker si vstopnice kupila že tako dolgo nazaj, da ta nakup pravzaprav ne šteje. Vse skupaj naj bi bilo smešno – preprosto slaba matematika, ki se uporablja za opravičevanje nakupov in potrošniških navad.
@casandra.mazzucco justifying our purchases with GIRL MATH 🧐🥲 #girlmath ♬ original sound - CAS MAZZUCCO
Drugi primeri dekliške matematike vključujejo časovno razporejanje umivanja las, tako da je usklajeno z načrti za konec tedna, dodatno porabo, da si upravičena do brezplačne dostave, in občutek, da nisi zares nosila ljubke obleke, če je nihče pomemben ni videl. Dekliška matematika v bistvu priznava, da so čas, udobje in denar lahko medsebojno zamenljive valute.
@caitlinwiig the girl math was working overtime on @Studio Blue Illustration ♬ original sound - Caitlin Wiig
Kritiki trenda trdijo, da krepi starodavni stereotip, da ženske niso vešče finančnih zadev, s čimer nenamerno ohranja nazadnjaška prepričanja iz pop kulture. Ko se je dekliška matematika uveljavila na družbenih omrežjih, so jo sprejeli tudi nekateri moški in uvedli svojo dekliško matematiko. Vendar se je dekliška matematika pogosto osredotočala tudi na izzivanje patriarhalnih stereotipov, ne pa na nenavadne potrošniške navade.
@jazzybaby99 GIRL MATH 🤝🏻 CONSUMERISM ✨ (why the system works for us 🤪) • • Stimulating the economy, one girl math at a time #fyp #shopping #capitalism #financebro #financetips #girlssupportgirls #womenempowerment ♬ original sound - J A Z ❤️🔥🇮🇩 - JAZZY ❤️🔥🇮🇩
Nekateri pa so predlagali, da bi dekliško matematiko lahko razumeli kot šaljivo povrnitev stereotipov. Služila naj bi kot oblika naravne vezi in lahko celo ustvari skupno identiteto. Skozi ta objektiv šale o porabi denarja, da bi ga prihranila, ali o tem, kako upravljati čas, medtem ko poskušamo izpolniti različne družbene vloge, služijo kot norčevanje iz dekliških kodiranih pričakovanj, in ne kot ponavljanje ali podrejanje starim vzorcem.