Si kdaj opazila nenaden porast spolne želje, za katero se zdi, da je prišla od nikoder? En teden si povsem mirna, že naslednji teden pa fantaziraš o naključnem fantu iz fitnesa – vse to še pred kosilom. Nič ni narobe s teboj, verjetno imaš samo ovulacijo. Ja, tvoje telo ima vgrajen časovnik za vklop, kar potrjuje tudi znanost: Med ovilacijo si lahko *malce bolj* potrebna.
Ne spreglej:
"Ovulacija in libido sta tesno povezana zaradi naravnega priliva in odliva hormonov v menstrualnem ciklu," je za Well+Good pojasnila porodničarka in zdravstvena svetovalka dr. Carolyn Ross. "Razumevanje teh sprememb lahko pomaga pojasniti, zakaj se pri nekaterih ljudeh v določenih obdobjih meseca poveča spolni nagon – in zakaj pri drugih ne."
Kaj se torej dogaja med ovulacijo?
Kot ženska si zelo verjetno seznanjena z različnimi fazami menstrualnega cikla, pa vendar ne škodi ponoviti. Tvoj cikel se začne z menstrualno fazo. Naslednjih 14 dni po menstruaciji poteka folikularna faza, v kateri v jajčnikih dozorijo jajčne celice in se pripravljajo na sproščanje. "V tem času začne naraščati vsebnost hormona estrogena, zaradi česar se veliko žensk počuti bolj družabno, energično in samozavestno," pojasnjuje dr. Rossova.
Naslednja faza je ovulacija, ko estrogen in testosteron (ki ima prav tako pomembno vlogo pri spolnih funkcijah žensk) dosežeta vrh. Porast hormonov sproži sproščanje jajčeca na polovici menstrualnega ciklusa, 14. dan ali okoli 14. dne. Kot pravi dr. Rossova, "ta hormonski val pogosto povzroči opazen porast libida, povečano občutljivost in večjo željo po fizični intimnosti".
Morda si opazila, da si v tem obdobju bolj zaletava, vendar so pogosto prisotni tudi drugi fizični znaki ovulacije. Nekateri od teh znakov vključujejo rahlo povišanje telesne temperature in jasen, raztegljiv izcedek, ki sta biološko zasnovana tako, da pomagata pri ustreznem okolju za spočetje oziroma gibljivosti spermijev, pojasnjuje dr. Rossova. Ker so v obdobju ovulacije tvoji telesni čuti okrepljeni, lahko opaziš tudi ostrejši vonj ali okus.
V tem času se lahko pojavijo tudi neprijetni občutki. Po besedah dr. Rossove ne bi smela občutiti popolnih menstruacijskih krčev, lahko pa opaziš blage krče ali bolečine na eni strani trebuha, kjer jajčnik sprošča jajčece. Hormonske spremembe lahko izzovejo nekaj povsem običajnih rahlih madežev, ki pa ne bodo povzročili krvavitve, kot je prava menstruacija.
Zakaj (in kako) te ovulacija naredi vzburjeno?
Dr. Rossova pojasnjuje, da so hormonska nihanja med ovulacijo delno odgovorna za to, da si *ekstra* potrebna, še posebej višek estrogena pred ovulacijo. Ne le, da se zaradi tega počutiš dobro in si polna energije, estrogen je tudi vazodilatator. Preprosto povedano, estrogen poveča pretok krvi in vlaženje nožnice ter celotnega medeničnega področja.
Vendar je treba upoštevati še en ključni hormon: testosteron. Čeprav testosteron običajno obravnavamo kot 'moški' hormon, je v manjši meri prisoten tudi pri ženskah, in vpliva na libido, saj pomaga spodbujati spolno željo in vzburjenje. Ta hormonski vrhunec lahko traja od enega do šest dni, vendar se razlikuje od ženske do ženske. Do ovulacije pride le v razponu od 12 do 48 ur, vendar si pravzaprav plodna pet do šest dni, preden se ovulacija dejansko začne (ne pozabi tudi, da lahko spermiji preživijo v nožnici in čakajo na sproščanje jajčeca ves ta čas).
Nekatere ženske lahko čutijo največjo vzburjenost vseh teh pet do šest dni, medtem ko lahko druge doživijo porast le dan ali dva pred ovulacijo, zlasti ko estrogen in testosteron dosežeta najvišjo raven, še pojasnjuje dr. Rossova. Poleg hormonov pomembno vlogo igra tudi evolucija. "Običajna razlagalna teorija je, da je povečana želja med ovulacijo evolucijska spodbuda za učinkovitejše razmnoževanje," še za Well+Good pojasnjuje dr. Pepper Schwartz, seksologinja in strokovnjakinja za odnose.
"V drugih evolucijskih teorijah je ideja, da se bo vsako vedenje, ki povečuje možnosti za preživetje ljudi, verjetno preneslo na prihodnje populacije. Tako bi ženske, ki bi seksale med ovulacijo, najverjetneje imele več otrok kot ženske, ki tega ne bi počele," dodaja. Tvoje telo se torej v bistvu prilagaja idealnim pogojem za zanositev, vendar pa to ne pomeni, da moraš čutiti pritisk, da to storiš.