Si na aplikacijah za zmenke res VARNA? Raziskali smo (+ napotki, kako se ZAŠČITITI)

30. 12. 2022
Deli
Young man shirtless on his bed with a coffee or tea cup (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Uporabljaš Tinder? Potem nujno preberi tole!

Dobrodošla v svetu zmenkarij! Naložila si si aplikacijo, si ustvarila profil in začela brskati po bazi potencialnih partnerjev. A še preden se dodobra podaš v slednje, je tukaj nekaj stvari, ki ti jih polagamo na srce.

Prvič, izogibaj se povezovanju s sumljivimi profili. Če oseba, s katero sta se povezala, nima v opisu ničesar, niti povezav do družabnih omrežij, objavljeno pa ima le eno fotografijo, gre lahko za lažen profil.

Drugič, preveri osebo na družabnih omrežjih. Če poznaš njegovo ime ali vzdevek na družabnih omrežjih – še bolje, če imata skupne spletne prijatelje – ga preveri in se prepričaj, da profila ni ustvaril s pomočjo lažnega profila na družabnih omrežjih.

Tretjič, blokiraj in prijavi sumljive uporabnike. Če se ti zdi profil sumljiv ali pa se je oseba do tebe obnašala neprimerno, jo lahko prijaviš in blokiraš (običajno anonimno).

Kakšni so možni negativni učinki aplikacij za zmenke?

Tovrstne aplikacije lahko med drugim še posebej negativno vplivajo na mentalno zdravje, in tu so trije najpogostejši načini:

1. Stres in tesnoba – tudi pri zmenkovanju velja, da je včasih manj več.

2. Slaba telesna samopodoba. Spletno zmenkovanje stroka pogosto povezuje s slabo samopodobo in telesno dismorfijo.

3. Nižja samozavest. Ne glede na svojo 'uspešnost', boš prej ali slej deležna kakšne zavrnitve, te pa lahko na dolgi rok vplivajo na tvojo samozavest.

Kako veš, da je profil lažen?

- Vsebina na profilu je predobra-da-bi-bila-resnična (ali pa je nekoliko sumljiva).

- Na profilu ima izjemno malo fotografij (govorimo o profilu na aplikacijah za zmenke).

- Nikjer nima povezave do svojih družabnih omrežij.

- Pogovori so avtomatizirani.

- Je zelo neposreden oziroma ima pretirano osvajalski pristop.

- Pravi, da je iz tvojega kraja/države, ampak trenutno potuje oziroma živi ali dela v tujini.

- Naenkrat izgine in se nato ponovno pojavi pod drugim imenom.

- Na specifična vprašanja odgovarja nejasno.

- Pritiska nate, da mu daš svojo telefonsko številko ali da se dobita v živo.

- Prosi te za tvoj domači naslov pod pretvezo, da bi ti rad poslal rože ali darilo.

Kako veš, da se s teboj le igra?

- Je zelo neposreden, celo nekoliko vsiljiv.

- Reče, da je 'odprt' za razmerje.

- Zelo zgodaj zbija šale o seksu.

- Piše ti le pozno ponoči.

- Ne postavlja ti osebnih vprašanj.

- Pretirava s komplimenti.

- Ne želi/ne poskuša te predstaviti svojim prijateljem.

- Odprto omenja druge ženske.

Po spletu se širi NEVAREN pornografski trend, ob katerem te spreleti SRH (tole je grozljivo!)

7 opozorilnih znakov, ki jih ne želiš ignorirati, ko spoznaš nekoga prek spleta:

#1 Prosi te za denar.

#2 Opozori te na to, "kakšen je".

#3 Že po nekaj dneh ti reče, da te ima rad/te ljubi.

#4 Ne želi ti poslati svojih fotografij.

#5 Podatki na njegovem profilu so sumljivi.

#6 Govori o svoji bivši.

#7 Govori ti same 'sladke besede'.

Ko se odločita srečati se v živo …

Preden se srečata v živo, imejta 'zmenek' prek kamere. Tako se bosta oba prepričala, da sta na obeh straneh osebi, za kateri sta se predstavljala na fotografijah. Če se močno upira video klicu, je lahko to upravičen razlog za sum, da vse ni tako, kot naj bi bilo. Ko se nato dogovorita za zmenek, povej prijateljici, kam greš. Naredi posnetek zaslona profila osebe, s katero greš na zmenek, in ji ga pošlji. Naj vsaj ena prijateljica ve, kam in kdaj imaš namen iti na zmenek. Če se lokacija pozneje spremeni, ji pošlji sporočilo. Prav tako se lahko dogovorita, da jo pokličeš oziroma ji pošlješ sporočilo med zmenkom in ko se vrneš domov.

Zdaj je prišel čas za zmenek v živo. Izogibaj se temu, da se z nekom, ki ga še ne poznaš dobro, srečaš pri sebi doma ali v službi. Srečajta se na javnem kraju. Veliko prijetneje vama bo, če se dobita v kavarni, restavraciji ali baru, kjer je okoli veliko ljudi. Prav tako se izogni odmaknjenim lokacijam. Med samim zmenkom bodi ves čas pozorna, da poskrbiš za svojo varnost. Drži se tega, pri čemer ti je najbolj prijetno. Nič ni narobe z nekaj pijačami na zmenku, a vendar imej v mislih svoje omejitve in ne čuti pritiska, da bi morala piti zgolj zato, ker to počne druga oseba. Če ti v določeni situaciji postane neprijetno, ti lahko pri tem pomaga že to, da imaš v bližini nekoga, na kogar se lahko zaneseš. Prosi koga od zaposlenih v restavraciji/baru za pomoč pri ustvarjanju distrakcije, pokliči policijo ali pa si poišči varen prevoz domov.

In ko smo že pri prevozu – glede tega se ne zanašaj nanj. Pomembno je namreč, da imaš sama nadzor nad prevozom na zmenek in z njega, da lahko odideš, kadarkoli želiš. Čeprav ti ponudi, da bi te pobral, ne vstopaj v vozilo z nekom, ki ga ne poznaš in mu ne zaupaš, zlasti če ga srečaš prvič. In ne nazadnje, zaupaj svojemu notranjemu čutu. Če ti je neprijetno, zaupaj svojemu notranjemu glasu in odidi z zmenka oziroma prekini komunikacijo z osebo, ob kateri se ne počutiš varno. Ne skrbi, da boš izpadla neprijazna – tvoja varnost je na prvem mestu, oseba, s katero si na zmenku, pa bi to morala razumeti.

Kakšne so izkušnje naših bralk?

Le 10 % vprašanih bralk uporablja aplikacije za zmenke, 25 % jih je uporabljalo nekoč, kar pomeni, da jih velika večina sploh ne uporablja (presenečena?). Na vprašanje, ali so se kdaj s kom dobile v živo, jih je 40 % odgovorilo pritrdilno, 54 % se jih ni, 6 % pa skoraj. Pri iskanju partnerja prek spleta jih je kar 55 % imelo neprijetno izkušnjo (bodisi prek klepetalnika ali v živo). 14 % jih je imelo opravka z lažnim profilom, 50 % jih je doživelo razočaranje v živo, 33 % jih je bilo nadlegovanih, 3 % pa so priznale, da oseba ni prišla na zmenek.

Besedilo: N. Š.

NE le SPOLNO, ščegetavček ima tudi TO (zelooo) pomembno funkcijo, za katero mnogi sploh ne vedo

Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi