Se tudi tvoj dragi ne more upreti UGRIZOM? (To je razlog, zakaj to počne)

11. 2. 2022
Deli
Se tudi tvoj dragi ne more upreti UGRIZOM? (To je razlog, zakaj to počne) (foto: Profimedia)
Profimedia

Ja, govorimo o dobrem starem grizenju, in strokovnjaki razkrivajo, zakaj začutimo tako neustavljivo željo po tem (za-ni-mi-vo). 🙈

Se tudi ti sprašuješ, zakaj te tvoj partner ves čas (seveda igrivo) grize in grizlja? Ne skrbi, skoraj zagotovo nima nobenih kanibalnih nagnjenj. Za tem prikupnim dejanjem se v resnici skriva celotna znanost.

Kot je ugotovila študija, objavljena v Frontiers of Behavioral Neuroscience, se namreč ta fenomen oziroma neustavljiva potreba po grizenju partnerja imenuje 'prikupna agresija'.

Omenjena študija to opisuje kot "potrebo osebe po tem, da stisne, zdrobi ali ugrizne prikupno stvar, ne da bi želela povzročiti kakršnokoli škodo".

Avtorji predvidevajo, da 'prikupna agresija' lahko služi kot mehanizem za uravnavanje pretirano močnih pozitivnih čustev.

Evolucijsko namreč naj ne bi bilo prilagodljivo, da bi nas pozitivna čustva v odziv na zelo prikupnega dojenčka, za katerega je potrebno skrbeti, onesposobila. Zaradi česar se je morda pojavila tako imenovana prikupna agresija – v namen uravnavanja teh pretirano močnih pozitivnih čustev.

"Želim si punco, vendar mora izpolnjevati te pogoje" (zapis Slovenca)

5 razlogov, zakaj želiš (na igriv način) ugrizniti partnerja

Poleg strokovne podlage obstaja še vsaj pet razlogov, zakaj si želiš (ali pa tvoj partner) to početi.

1. Grizenje je normalno

Prva stvar, ki jo moraš vedeti, je ta, da je to popolnoma normalno. Potreba po igrivem grizljanju (brez škodovanja, seveda) ni nikakor čudna, strašljiva ali napačna.

2. Grizenje gradi intimnost

Delni razlog, zakaj je grizenje tako zabavno, je, ker pomaga učvrstiti intimnost med vama – še posebej, če partnerja nimata nič proti temu.

"Punca se je lotila mojega anusa ... Prišlo mi je - sem gej?" (izpoved moškega)

3. Grizenje gradi sinhronost

Ko smo z nekom na isti 'valovni dolžini' skušamo z njim sinhronizirati naše gibe. To je tudi razlog, da osebe, ki so dobri prijatelji, začnejo oponašati telesno govorico drug drugega, bodisi gre za smeh ali pa nagibanje.

4. Grizenje sprošča endorfine

Ko nekoga ugrizneš, se v vajinih telesih (ja, obeh!) začne sproščati hormon endorfin, ki v vaju vzbudijo občutek sreče, se vama pomagajo znebiti stresa in blažijo bolečino. S temi hormoni je neposredno povezano tudi povečano navdušenje.

5. Grizenje je živalsko in prvinsko

Grizenje je popolnoma naraven in prvinski nagon. Mnogi to potrebo doživimo tekom odraščanja in pomembno je, da se ne pretvarjamo, da ta ne obstaja.

Povzeto po Christopherju Kokoskem

"Star sem 32 let in imam TA nenavaden fetiš"
(izpoved moškega)

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc