Terapevti razkrivajo 4 znake, ki pomenijo, da se v svojem razmerju ne počutite sigurno

Negotovost je naraven odziv na občutek neustreznosti, ki se lahko kaže na različne načine.

7. 7. 2025
Znaki, da se v razmerju ne počutite sigurno (foto: Profimedia)
Znaki, da se v razmerju ne počutite sigurno
Profimedia

Romantične duše tega morda ne bodo rade slišale, a občutek, da v zvezi nekaj ni v redu, je povsem običajen in večina ljudi ga je že doživela. A ni vedno kriv partner. Včasih izhaja iz naše lastne negotovosti. Negotovost je naraven odziv na občutek neustreznosti. V odnosih lahko izbruhne zaradi neodgovorjenega sporočila ali odpovedanega srečanja, a če jo ignoriramo, se kopiči in vpliva na naše vedenje.

Ne spreglejte:

Zakaj sploh čutimo negotovost?

Naš vzorec za odnose se pogosto oblikuje že v otroštvu na podlagi odnosa s starši ali skrbniki. Terapevt Christian Bumpous pojasnjuje, da "negotovost danes pogosto izhaja iz zgodnjih čustvenih ran, ki niso nujno velike travme." Če se občutek manjvrednosti ne predela, se lahko nezavedno prenese v partnerske odnose.

Socialna omrežja dodatno zapletejo zadeve, saj prikazujejo popačeno realnost in idealizirane zveze. Po besedah Bumpousa smo kot ljudje naravno nagnjeni k primerjanju z drugimi, kar lahko sproži dvome o lastni zvezi. Psihoterapevtka Dani Saliani opozarja tudi na poplavo poenostavljenih nasvetov na spletu, kot so "če bi želel, bi to pokazal", ki lahko vodijo v pretirano pozornost na vsako malenkost v odnosu.

Ivica Kostelić pokazal, kako preživlja čas s sinom, in sprožil val kritik

Kako sploh veste, da ste v razmerju negotovi?

1. Čustveno umikanje

Salianijeva pravi, da se ob konfliktih pogosto zatečemo k umiku, saj se s tem izognemo ranljivosti. A takšno umikanje lahko sproži tesnobo pri partnerju in ustvari začaran krog približevanja in distanciranja – iz katerega nihče ne pride kot zmagovalec.

2. Pretirano analiziranje

Bumpous opozarja, da negotovost pogosto sproži miselne zanke – analiziramo ton sporočila, dolžino odziva ali pomen določenih besed. Po besedah terapevtke Cheryl Groskopf naš um začne iskati težave, tudi če jih v resnici ni: "Ko nimamo občutka varnosti, možgani začnejo iskati grožnje, da bi jo vzpostavili."

3. Občutek ogroženosti zaradi partnerjevih drugih odnosov

Ne gre le ljubosumje na morebitne tekmece. Raziskava je pokazala, da se lahko počutimo ogrožene tudi zaradi partnerjevih prijateljev, ker mu "odvzemajo" čas, pozornost in čustveno bližino, ki si jo želimo zase.

4. Neprestano iskanje potrditve

Občasno iskanje potrditve je povsem človeško, a če nenehno sprašujemo, ali smo naredili kaj narobe ali ali nas partner še ljubi, se lahko pojavi anksioznost, razdražljivost in čustvena izčrpanost. Kot pravi Groskopfova: "Strah pred izgubo nam preprečuje, da bi se resnično počutili varne – in to nas oddalji prav od tiste povezanosti, ki si jo najbolj želimo."

So se vam pod očmi (ali drugje na telesu) naredile bele pikice? Ne stiskajte jih, ampak naredite to