Ključne točke:
- Premisli, preden uporabiš načelo "obe plati zgodbe" v situacijah, kjer so dejstva, etika ali škoda jasni.
- Perspektiva je pomembna, vendar niso vse perspektive enako veljavne, ko gre za škodo in travmo.
- Nevtralnost ob nepravičnosti ni poštenost – pogosto omogoča nadaljevanje škode.
Kolikokrat si že slišala, da ima vsaka zgodba dve plati? Ta misel se sliši pravično in uravnoteženo – kot da je resnica vedno nekje na sredini. Toda skozi leta poslušanja zgodb v terapevtskih sobah sem ugotovila, da ta način razmišljanja ni vedno pravilen. Včasih obstaja samo ena resnica in vztrajanje pri obeh platih lahko ustvari napačne enačbe, omogoči manipulacijo in povzroči resnično škodo.
Ko "obe plati zgodbe" izkrivita resničnost
Predstavljaj si Leono in njenega nekdanjega poslovnega partnerja Davida. Po letih uspešnega vodenja podjetja je Leona odkrila, da je David poneverjal sredstva. Ko se je soočila z njim, ji je očital, da je prav tako kriva, ker tega prej ni opazila. Njuni skupni prijatelji so želeli ostati nevtralni in so rekli: "Vsaka zgodba ima dve plati." Ampak... ali jih res ima? Dejstva so bila jasna – David je kradel, Leona ni. Obnašanje, kot da gre za dve enakovredni strani, je Davidu omogočilo, da se izogne odgovornosti. Bodi pozorna, kdaj se "obe plati zgodbe" uporabljata napačno. Včasih ne gre za perspektivo, ampak za razliko med resnico in izkrivljanjem dejstev.
Preberi še:
- Čeprav se zdi ignoriranje po prepiru enostavna rešitev, je kaznovanje s tišino čustvena zloraba
- Ali zaradi ugajanja drugim zanemarjaš svoje zdravje? Čas je, da prenehaš, in to je najlažji način, kako
Manipulacija in gaslighting: Spreminjanje realnosti
Miha in njegova sestra Eva sta odraščala v čustveno nasilnem domu. Njuni oče je bil nepredvidljiv, žaljiv in manipulativno nadzorujoč. Ko je Miha odrasel, se je odločil omejiti stike z njim zaradi svojega duševnega zdravja. Eva ga je obtožila, da "pretirava", in vztrajala, da obstajata dve plati zgodbe.
Resnica? Njen pogled na preteklost je bil oblikovan s strategijami spoprijemanja, vendar to ne spremeni dejstva, da je bil Mirek ranjen. S tem, ko je silila v idejo "dveh plati zgodbe", je zmanjšala resnost škode, ki jo je oče povzročil. Ko nekdo vztraja pri “obeh platih” v situacijah zlorabe ali škode, se vprašaj, ali s tem le briše odgovornost. Vsi imamo svojo perspektivo, a ko gre za travmo, niso vse perspektive enako pomembne.
Ko "nevtralnost" postane sokrivda
Predstavljaj si Antona, profesorja na fakulteti, ki je bil priča, kako je njegov kolega dr. Wynn izrekel seksistične komentarje študentki Kaji. Ko je Kaja prijavila incident, se je dr. Wynn branil, da je "narobe razumela" njegove besede. Nekateri sodelavci so se izognili zavzemanju stališča in rekli, da “niso bili tam” ter da “je treba slišati obe plati”. S svojo neaktivnostjo so dr. Wynnu omogočili, da se izogne odgovornosti. Ostati nevtralen ob nepravičnosti ne pomeni biti pošten – pomeni biti del problema. V konfliktnih situacijah se vprašaj, kdo ima koristi od dvoma in kdo zaradi njega izgublja.
Prepričanje, da ima vsaka zgodba dve plati, je morda uporabno pri manjših nesporazumih, a nevarno pri situacijah, kjer so prisotni prevara, zloraba ali škoda. Namesto da vedno ostajaš nevtralna, išči resnico. Postavljaj prava vprašanja. In predvsem – ne enači vseh perspektiv, temveč se postavi na stran tistega, ki mu je bila storjena krivica.
Povzeto po Psychology Today