Če se sprašujete, kaj storiti, ko vam mama reče kaj bolečega, ali če prepoznate katero od spodaj navedenih pripomb, vam lahko pomaga, da poiščete podporo pri terapevtu, mentorju ali prijatelju. Vse sledeče lahko seveda velja tudi za očete.
1. "Nikoli nisem rekla tega!"
Če vaša mama vztraja: "Nikoli nisem rekla tega!", kadarkoli želite z njo govoriti o nečem bolečem, kar vas je prizadelo, razmislite o tem kot o znaku toksičnosti. "Gaslighting" — vzbujanje občutka, kot da se nečesa spominjamo napačno — je pogosta taktika, ki jo uporabljajo toksični ljudje. Cilj je, da nas spravijo v dvom o našem dojemanju realnosti in preložijo krivdo na nekoga drugega. To je prefinjen način, kako se izognejo posledicam za boleče stvari, ki so jih izrekli. Res pa je, da velikokrat to ljudje počnejo brez zavedanja, zato je prav, da jih na to opozorite.
Preberi še:
- Najslabše razmerje v tvojem življenju: Moški, ki ne prenese tega, zate pomeni katastrofo
- 12 znakov, da ne seksaš dovolj: Pozna se tudi na tem področju, kjer ne bi nikoli rekle
2. "Zakaj tega ne moreš preprosto preboleti?"
Ni nenavadno, da toksična mama reče kaj takega med prepirom ali pogovorom o težkih stvareh. Takšen komentar je boleč, ker nas vodi k vprašanju, ali sprejema in spoštuje naše potrebe. Lahko pa nas tudi napelje k dvomu o lastni izkušnji ali spraševanju, ali so naši občutki sploh upravičeni.
3. "Ti si točno tak/a kot (druga oseba v vaši družini)"
Ali vas mama nenehno primerja z napornim ali težaškim družinskim članom? Če je tako, se izogiba lastni odgovornosti. Morda hoče, da bi mislili, da ste vi tisti, ki dela nekaj narobe, tako kot nekdo drug v vaši družini, s tem pa hoče preložiti odgovornost na vas.
4. "Ne povej očetu ..."
Prikrivanje je še en velik rdeči alarm, saj takšno obnašanje ni del zdravega odnosa med mamo in otrokom in seveda kaže na toksičen partnerski odnos med mamo in očetom. Če starš prosi otroka, naj nekaj prikrije pred drugim staršem, je to izjemno nepravična dinamika, ki otroka spravlja v boleč položaj.
5. "Zakaj preživiš toliko časa z njimi in ne z mano?"
Ko smo že pri mejah, je pomembno omeniti tudi druge načine, kako mama lahko izkazuje te toksične lastnosti. Če želi, da vaše družabno življenje vedno vključuje tudi njo, je to velik rdeči alarm. Ne glede na to, kako blizu sta si, morate živeti svoje življenje in imeti svoje prijatelje. Če tega ne more sprejeti, to ni dober znak.
6. "Preveč si občutljiv/a."
Izražanje svojih čustev mami je zdravo, še posebej če je to odziv na njene boleče besede ali dejanja. Zato je še en znak gaslightinga, če se upira in pravi, da smo preveč občutljivi, ko izrazimo, da so nas njene besede ali dejanja prizadeli. V zdravih odnosih nas ljudje poslušajo in upoštevajo, če imamo težave z načinom njihove komunikacije.
7. "Zakaj ne moreš biti bolj kot tvoja sestra/tvoj brat?"
Primerjanje sorojencev, ne glede na to, ali mama hvali vas ali pa vašo sestro/brata, je vedno toksično. Tudi komentarji, kot je: "Tvoja sestra je vedno ljubosumna nate," so problematični. Takšni komentarji so včasih videti laskavi, vendar skoraj vedno prispevajo k toksični dinamiki obrekovanja.
8. "Vse sem ti dala!"
Če poskušate govoriti z mamo o težavi, ki jo prikaže v slabi luči, se morda začne braniti z izjavami, kot sta: "Vedno sem naredila vse zate," ali: "Moral/a bi mi biti hvaležen/na." Ta komentar je namenjen vzbujanju krivde.
Toksičen odnos ne pomeni nujno, da morate prekiniti stik s svojo mamo. Toda prepoznavanje katerega koli od teh vedenj v odnosu z mamo je pokazatelj, da je potrebno v odnos vpeljati spremembe. Pomagajo lahko postavljanje mej, odprta komunikacija in družinska terapija. Zaslužite si, da storite, kar je prav za vas, in ne da vam mama diha za ovratnik, čeprav ste odrasla oseba.
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi