Tvoja ramena so napeta, kakor da bi na vrh Triglava prinesla gromozanski nahrbtnik, v želodcu te črviči kot po pokvarjeni pašteti, srce razbija, kot da si ravnokar preplavala olimpijski bazen, najboljša prijateljica pa te je že desetič v tednu opomnila, da si nadležna kot podrepna muha. Amaterska diagnoza? Prekipevaš od stresa. Zdravilo? Naj te razočaramo, ampak tokrat ne bomo govorili o klišejski meditaciji.
Za mentalno napetost obstaja več razlag kot receptov za piškote, a eno drži kot pribito: stres v tvojem telesu povzroči, da je to v stalni pripravljenosti na boj ali beg pred težavo. Naši možgani se v navalu občutkov počutijo, da smo v nevarnosti, čeprav zares nismo. To je seveda nadvse koristno, če bi morala recimo pobegniti pred zlobnežem iz grozljivke, a če na vrh dodamo še tesnobo (in zaskrbljenost, kaj se nam še vse lahko zgodi), je to odličen recept za katastrofo.
Verjetno ti je znan stavek, s katerim radi žugajo zdravniki: preventiva je boljša od kurative. Pomembno je namreč, da imaš na zalogi pripravljeno različno orodje, s katerim boš nemudoma popravila tesnobne občutke.
Pravšnja metoda za lajšanje stresa in sproščanje misli, ki ti v takšnih trenutkih razjedajo notranji mir, je odvisna predvsem od tvojega doživljanja. Kratkoročno ti lahko nekatere dejavnosti pomagajo ostati motivirana in produktivna. V naslednjih predlogih lahko najdeš takšno, ki ti bo pomagala sprostiti misli, ko bodo tvoje misli švigale na vse konce in kraje. Izberi eno od treh najbolj učinkovitih metod, ki bodo tvojim možganom pomagale ostati mirne, jih bodo spočile in predvsem odvrnile od tistega, kar jih obremenjuje – na najbolj zdrav način.
1. metoda: Risanje ali slikanje
Zakaj je ta metoda dobra zate?
Čeprav ustvarjanje z barvami pogosto povezujemo z zgodnjim otroštvom, je danes poleg tistih, ki čopič in platno v rokah držijo profesionalno, ogromno takšnih, ki jim takšno ustvarjanje pomeni glavni hobi. Ponavljajoči se gibi risanja in slikanja ti bodo misli pomagali odvrniti od zunanjih dejavnikov, dali bodo prostor pozitivnejšim impulzom ter te prestavili v obliko meditativnega stanja. Ob tem boš lažje izražala in predelovala svoje občutke in doživljanja. Študije so namreč pokazale, da ljudje, ki se pogosto ukvarjajo z risanjem, občutijo več dnevnih valov sproščujočih občutkov, predvsem pa imajo v telesu nižjo raven stresnega hormona kortizola.
Bonus točka:
Naj tvoje (pomanjkljive) umetniške veščine ne bodo izgovor, da ne bi preizkusila omenjene metode. V številnih knjigarnah lahko odkriješ preproste pobarvanke za odrasle, za katere ne boš potrebovala veliko truda, učinek pa bo isti.
Cosmo izbira:
V Narodni galeriji letno izvedejo dva semestra posameznega ustvarjalnega tečaja za odrasle. Tam se lahko pod budnim očesom priznanih ustvarjalcev pobližje spoznaš s tehniko risanja, slikanja, kiparjenja, lončarjenja in grafičnih tehnik globokega tiska, če pa ti bolj diši osebni pristop, si lahko po dogovoru privoščiš tudi individualne urice risanja in slikanja.
2. metoda: Sestavljanje sestavljank
Zakaj je ta metoda dobra zate?
Če si ena od tistih, ki težko dosežejo meditativno stanje, poskusi s tehniko usmerjanja možganov v reševanje problemov – z igro. Pri sestavljankah boš recimo odkrila, da se lahko v samo nekaj minutah osredotočiš na nalogo, ki jo imaš pred seboj, in se lažje spopadla s tem, kar te dejansko obremenjuje. Možgani nam takrat nezavedno namreč govorijo, da moramo rešiti problem, zato je to pravi trenutek, da vključiš vse svoje umske končiče in pozabiš na okolico.
Bonus točka:
Za sestavljanke ne potrebuješ članstva v športnem klubu ali globoke denarnice, da si jo lahko privoščiš. Privošči si nakup ogromne sestavljanke (takšne, ki ima 1000 koščkov) in jo razprostri po tleh. Poleg zmagoslavnega občutka, ki ga boš doživela, ko jo sestaviš, sestavljanke sprožijo tudi občutek nostalgije. Ko se ukvarjamo z igro, v kateri smo uživali kot otroci, se nam povrne stanje dobrega počutja in nas opomni na brezskrbne čase.
Zate je še posebej primerna, če:
imaš službo, ki zahteva miselni napor. Strateške družabne igre hkrati preusmerjajo pozornost in so lahkotne, pa tudi znanstveno zasnovane za izboljšanje kognitivnih možganskih funkcij – pozornosti in spomina. Pozitivno vplivajo tudi na tesnobo ter simptome motnje pozornosti in hiperaktivnosti (ADHD).
3. metoda: Pletenje
Zakaj je ta metoda dobra zate?
Ustvarjalne tehnike sproščanja so že same po sebi izredno koristen način v boju proti stresu. Pri dejavnosti, kot je pletenje, pri kateri boš morala na plan privleči vse adute, ki jih skriva tvoja umetniška žilica, boš vstopila v stanje mentalne osredotočenosti. Gre za to, da svoje misli usmeriš v čutila (v tem primeru čut za dotik), ki te posledično prizemljilo v dani trenutek. Pri pletenju novega šala, rokavic, kape ali česarkoli, kar ti poželi srce, se vprašaj, katero stvar lahko pri tem vohaš in se je dotakneš. Aktiviranje vseh čutil je učinkovita in utemeljena tehnika sprostitve.
Bonus točka:
Obstaja znanstvena podlaga, da je ponavljajoče se gibanje pletenja in zvok dotikanja igel meditativno in pomirjujoče, človeka pa postavi v stanje t. i. 'flowa'. Z njim se zagotovo znebiš napetih energij. Rezultati opravljenih raziskav, ki so preučevale ženske z diagnosticirano tesnobo, so pokazali, da jim je pletenje pomagalo lajšati zaskrbljenost in fizične simptome, kot je trzanje mišic in razbijajoče srce.
Zate je še posebej primerna, če:
rada izdeluješ stvari. Pri tej metodi boš namreč dobila otipljiv dosežek, zaradi katerega se boš počutila, da si naredila nekaj koristnega. To te bo dodatno motiviralo in napolnilo s samozavestjo. "Naj te ne iztiri dejstvo, da te ne pomirijo meditacija, joga ali tehnika dihanja. Kar deluje pri tvoji prijateljici, ne deluje nujno tudi pri tebi."
Zapomni si, da ne obstaja samo ena univerzalna tehnika za lajšanje stresnih občutkov in obsesivnih misli. Naj te torej ne iztiri dejstvo, da te ne pomirijo meditacija, joga ali tehnika dihanja. Kar deluje pri tvoji prijateljici, ne deluje nujno tudi pri tebi. Najdi obliko sproščanja, ki bo (samo) tebi pisana na kožo. Duševni počitek ne pomeni, da morajo tvoji možgani povsem prenehati delovati, bolj to, da počneš nekaj, kar je zanimivo zanje in ni povezano z rutinskim delom.
3 nasveti, kako boš izbirala (pravo) metodo zase:
1. Upoštevaj predvsem to, da je dejavnost dostopna, enostavna za izvedbo in prijetna. Izogibaj se hobijem in tistim dejavnostim, ki so zapletena, dolgotrajna in bi ti dala več napetosti kot užitka.
2. Pri odločitvi ti bo pomagala tudi želja, ali želiš določeno dejavnost opravljati individualno ali v družbi.
3. Razmisli tudi o tem, kje želiš izvajati svojo dejavnost. Če pogosto delaš od doma, je morda bolje, da si izbereš takšno, pri kateri boš lahko uživala na svežem zraku, če pa je tvoje delo večinoma pisarniške narave, pa lahko izbereš takšno, ki jo lahko izvajaš v udobju svojega doma.
Dodatna takojšnja rešitev: 1, 2, 3 … preusmeri misli v 60 sekundah.
Hitro in intenzivno gibanje je odlično, če zaradi nervoze občutiš drgetajoče mišice in razbijajoče srce. Nenadni izbruh aktivnosti bo dodatno pospešil tvoj srčni utrip ter aktiviral več različnih nevrotransmiterjev, vključno z dopaminom, serotoninom in noradrenalinom, ki bodo izboljšali tvoje razpoloženje ter pomagali ublažiti del tesnobe.
Kako to narediš?
- 20 skokov v zrak
- 2 seta 30-sekundnega teka na mestu
Besedilo: N.D.,
Fotografije: Shutterstock, Profimedia
Morda te zanima še:
Preberi tudi:
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih