Si tudi ti kriva tega početja? 😬 Stavimo, da si si ga že kdaj privoščila, pa sploh nisi vedela.
V svetu zmenkov razsaja nov trend, ki lahko škodljivo vpliva na tvoje razmerje, pa se morda tega sploh ne zavedaš. Trend se imenuje 'phubbing' (v prevodu 'mobignoriranje') in se nanaša na spodrsljaj, ki ga je verjetno že večina izmed nas kdaj storila. Ne veš točno, o čem govorimo? Predstavljaj si, da si z nekom na zmenku, lahko je to večerni zmenek z dolgoletnim partnerjem ali pa prvo srečanje z nekom s Tinderja.
Ne spreglej:
- Kako pogosto se poljubljata? Morda nisi vedela, ampak to določa, kako dolgo bo trajalo vajino razmerje
- Presenečena boš: To je najpogostejša erogena cona pri moških (pa ni niti malo blizu mednožju)
Oba sedita za mizo ob svečah v imenitni restavraciji ali baru, v ozadju igra dobra glasba. Stvari se odvijajo super, oba se zabavata, morda bi lahko bila ta oseba tista prava, če pa že je, je to dober večer za zmenek, da uživata v družbi drug drugega. A nenadoma zaslon tvojega mobitela zasveti in kljub romantičnemu trenutku se ne moreš upreti želji, da bi pogledala, kaj je temu vzrok. Zato podležeš, pogledaš na telefon in začneš odpisovati na sporočilo.
Čestitamo, privoščila si si mobignoriranje.
Če nisi že sama ugotovila, je beseda mobignoriranje sestavljena iz besed mobitel in ignoriranje. In morda se ti sploh ne zdi pretirano nevljudno, saj smo tega v današnji družbi že precej vajeni. Pa vendar so strokovnjaki raziskali, kako natančno lahko to vpliva na odnose med ljudmi.
V študiji iz leta 2022 so avtorji, ki so preučevali učinek 'phubbinga', pojasnili: "Pojav phubbinga, ki prizadene socialne interakcije posameznikov, je pomemben dejavnik tveganja za romantična razmerja. Z drugimi besedami, če sta partnerja med romantičnim odnosom preveč zaposlena s svojimi pametnimi telefoni, to škoduje zadovoljstvu v odnosu in zaznani kakovosti romantičnega odnosa."
Pa ne samo to, mobignoriranje tvojega partnerja lahko celo zniža raven tvoje sreče tudi na bolj splošni ravni, posledično sta oba v razmerju bolj nesrečna.
Kot so pojasnili še v študiji, rezultati kažejo, "da ima partnerjevo mobignoriranje pomemben posredni učinek na zadovoljstvo z življenjem prek zaznane kakovosti romantičnega odnosa in zadovoljstva v razmerju. Ti rezultati razkrivajo, da se zadovoljstvo v odnosu in zaznana kakovost romantičnega odnosa zmanjšata pri posameznikih, ki so izpostavljeni vedenju partnerjevega mobignoriranja, ter da zmanjšano zadovoljstvo v odnosu in kakovost romantičnega odnosa škodujeta splošnem zadovoljstvu v življenju."
Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji