A le do določene točke. Preveri! 👇
Si se kdaj vprašala, zakaj se tvoje zanimanje za nekoga okrepi, ko vidiš, da ga drugi ljudje opazujejo? Nisi edina. Nedavna študija se je tako lotila raziskovanja, zakaj lahko opazovanje nekoga drugega, ki si želi tvojega partnerja (ali potencialnega partnerja), spodbudi to, da te začne še bolj privlačiti, in te naredi celo ljubosumno. Pa vendar, da odziv ni nujno slaba novica.
Ne spreglej:
- 4 opozorilni znaki, da tvoj partner še vedno goji čustva do svoje bivše
- "Stara sem 50+ in ljudje mi pravijo, da je normalno, samoumevno, da ..." (iskren zapis Slovenke)
Pravzaprav ima korenine v naši evolucijski preteklosti in lahko, če se ga dobro lotimo, dejansko okrepi odnos s partnerjem.
Ta lastnost se je namreč verjetno razvila kot evolucijska prednost. Pred tisočletji, ko je bila izbira partnerja zelo pomembna za preživetje, so ljudje s pomočjo socialnih znakov prepoznavali partnerje, ki so bili zanesljivi, skrbni ali so imeli močne gene. Čeprav se danes ne soočamo z enakimi pritiski, naši možgani še vedno razumejo zanimanje drugih kot znak, da je oseba lahko kakovosten partner.
Raziskave kažejo tudi, da lahko že namig na tekmovalnost povzroči, da se naši zaščitniški instinkti prebudijo. Morda celo naredimo vse, da bi partnerja obdržali, ali pa se nam, ironično, v odgovor začne zdeti še bolj privlačen. Tukaj pa je še ena pozitivna stran: ljudje, ki te občutke izražajo na zdrav način - namesto da bi jih zadrževali v sebi - so običajno v bolj varnih in povezanih odnosih.
Čeprav se ti zdi ljubosumje premočno, je lahko konstruktivno odzivanje nanj skrivnostna sestavina za rast razmerja.
V odnosih, kjer je ljubosumje priznano, se ljudje pogosto počutijo navdihnjeni, da se dodatno potrudijo, bodisi da so bolj skrbni, bolj pozorni ali da delajo na svoji samozavesti. Če se počutiš negotovo v odnosu, poskusi to zavedanje uporabiti za krepitev vezi s partnerjem, namesto da bi se vse skupaj spremenilo v nepotrebno dramo.
Veliko je odvisno tudi od načina, kako je ljubosumje oblikovano. Partnerja, ki se odkrito pogovarjata o svojih občutkih, razvijata večjo empatijo drug do drugega, ta empatija pa sčasoma vodi v močnejšo predanost in zadovoljstvo. Namesto da bi ljubosumje povzročilo zamero, lahko spodbudi zdravo tekmovalnost, ki ponovno podžge vajino povezanost.
Če se torej zalotiš, da postajaš malce ljubosumna, ne pozabi, da obstaja način, kako jih usmeriti pozitivno.
Razmišljaj o ljubosumju kot o klicu prebujanja. Morda te opominja, da je tvoj partner zaželen, ali pa te poziva, da delaš na svoji samozavesti. V vsakem primeru imaš priložnost, da ljubosumje spremeniš v silo, ki poglablja zaupanje in povezanost. Če si samska, izkoristi to kot priložnost za krepitev zaupanja v svojo neodvisnost.
V kolikor pa si v razmerju, si zapomni, da ljubosumje ne pomeni, da je nekaj narobe - pomeni, da obstaja nekaj, kar je vredno ceniti. Ko naslednjič opaziš, da drugi posvečajo pozornost tvojemu partnerju, naj te to spomni, kaj te je k njemu na začetku v bistvu pritegnilo.
Novo na Metroplay: "Ni uspeha brez trdega dela." | Maja Štamol Droljc