Kakšne so pa kaj tvoje izkušnje? 🙊
Vzgoja otroka in izzivi, ki jih ta prinese s seboj, se lahko močno razlikujejo glede na različne dejavnike, kot so otrokova osebnost, individualne potrebe in dinamika v družini. Zato na vprašanje, ali je težje vzgajati sina ali hčer, ni pravega odgovora, saj je vsak otrok edinstven. Nekaterim se morda zdi vzgoja sinov zahtevnejša zaradi družbenih pričakovanj o moškosti, morebitnih vedenjskih težav ali skrbi glede njihove varnosti v določenih okoljih. Za druge je vzgoja hčera morda zahtevnejša zaradi družbenih pritiskov, povezanih z videzom, težav s samospoštovanjem ali obvladovanjem vprašanj, ki so značilna za dekle ali žensko.
Zanimivo je Gallupova raziskava iz leta 2018 pokazala, da kar 54 % Američanov meni, da je dečke lažje vzgajati kot deklice, med tem ko jih je praktično polovica manj (le 27 %) mnenja, da je lažje vzgajati deklice. Preostali odstotek je menil, da ni razlike. Pa vendar, vse skupaj je navsezadnje odvisno od številnih dejavnikov, ki niso nujno povezani s spolom, vključno z vzgojo staršev, sistemi podpore in otrokovim temperamentom. K vzgoji je zato treba pristopiti z odprtim umom, fleksibilnostjo in pripravljenostjo prilagoditi se individualnim potrebam vsakega otroka.
Kaj o tem pravijo Slovenci?
Medtem ko je razlika v odgovorih staršev, ki menijo, da je težje vzgajati bodisi fantke bodisi deklice, praktično ničelna ...
- "Kot majhne zagotovo fantke. Punčke rišejo, kuhajo, fantje se med sabo ravsajo."
- "Hčere so v najstništvu bolj težavne. Kasneje se povežejo z materjo, v najstništvu so upornice. Jaz sem imela z mojo prave bitke, vse je kontra naredila, potem sem jo pustila, naj dela kar želi, in takrat me je začela tiho poslušati in slediti. Danes sva v zelo dobrih odnosih. Sin je pa že po karakterju netežaven, nikoli nismo imeli težav."
- "Fantje so bolj naporni od deklet."
- "Moj dragi ima iz prejšnje zveze dva otroka. Sedaj sta že polnoletna. Hči je bila vedno zelo samostojna in z njo ni imel veliko dela in skrbi, sin je pa vedno bil kar trd oreh za vzgojo."
- "Hčerko, brez dvoma!!! Seveda je pri nas tako, vse je odvisno od karakterja."
Ne spreglej:
- "Da sem noseča, sem izvedela 50 minut PRED porodom" (neverjetna resnična zgodba)
- Je teorija o 5 jezikih ljubezni v resnici ... čista LAŽ? Nova raziskava odkriva nekaj, kar ti ne bo všeč
- Kaj pomeni, če sanjaš osebo, ki je pokojna? Dejanski pomen te bo morda čisto pretresel
... pa se jih ogromno strinja, da zadeve ne gre posplošiti in je vse odvisno od otroka do otroka.
- "Imam oboje, ni pa nekega pravila. Odvisno, kakšne težave ti otrok dela. Mislim, da ga ni pravila, ne glede na spol."
- "Ni pravila. Pri dekletih več moznosti za anoreksijo, rezanje, prostituizem, pri fantih pa droga, alkohol, divjanje z avti ipd. 🙉🙉 Sedaj se pa odloči."
- "Jaz imam oboje, meni je oboje enostavno in fajn. Je pa res, da sem poročen. In da imajo otroci mene in mojo ženo veliko doma. /.../"
- "Najbolj fajn je imeti otroka, ki ni problematičen, je samostojen in iznajdljiv. Spol ni pomemben, važno je samo to, da je zdrav. A žal, niso vsi zdravi in to je hudo."
- "4 imava. Z nobenim ni bilo nekih resnih težav. Trije na svojem, najmlajši gre na faks. Vsi pridni, delavni, poročeni, z otroki, pošteni. Aja, pa midva imava porihtan odnos. To je edino bistvo."
- "Z nobenim. Bistvo je, da si kar največ z njimi. Govorim iz prve roke. To pa pomeni, da za cca. 20 let omejiš na (za zdravje potreben) minimum oz. jih izvajaš skupaj z njimi. Najprej, jih ne uturavaš babicam – seveda omogočaš redne, neprecenljive stike po nekaj ur in ne čez noč in vikende ali celo bognedaj počitnice, ko mlada dva mahneta sama v tujino ali v welness. Dalje, jih sam učiš plavati in smučati in ne uturiš vaditeljem. Seveda jim omogočaš socializacijo tudi skozi izvenšolsko druženje (treningi, glasba, hobiji, tabori). Jim pomagaš pri učenju in jih ne uturavaš inštrukcijam. Jih prav povsod vzameš s seboj (v trgovine, k frizerju, mehankarju, …), pa domača opravila že od vozička naprej opravljaš z njimi. Vse to prilagojeno trenutni starosti otroka, seveda. USPEH ZAGOTOVLJEN. ZA OBA SPOLA."
- "Fantje težje preživijo, punce so pa dražje."
- "Z obema je praviloma enako dela. Dejstvo pa je, da starši po defoltu manj truda vlagajo v fante. Kar povzroča družbene posledice."
- "Ni pravila, mislim, da je odvisno od karakterja otrok in ne od spola. Eni so prilagodljivi, mirni – enostavni za vzgajanje, a kasneje v življenju to ravno ni plus. Drugi samosvoji, odločni, trmasti – težja vzgoja, a mislim, da jim gre kasneje bolje. Se strinjam, da si je treba zanje vzet čas – pogovor steče, ko so oni pri volji in ne takrat, ko imaš ravno ti pol ure časa med kariero, gospodinjstvom in hobijem. A vseeno to ne pomeni, da si nikdar ne moreš vzeti tudi malce časa zase – saj je običajno nekje tudi oče (razen vdov in samohranilk, kjer otroci z očetom nimajo nobenih stikov). Tako, da se ravno ni treba za 20 let odreči vsem hobijem."
Odgovori Slovencev so pridobljeni na tem forumu.
Te morda zanima tudi: Srce parajoča zgodba 3-letnega slovenskega fantka na oddelku intenzivne nege, ki je v trenutku zgrozila splet
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc