Ljubkovalno ime? Namig na vajin prvi zmenek? Ali kaj bolj poslovnega? Katie Rosseinsky raziskuje, kako lahko ime partnerja v našem telefonu razkrije zanimive vidike vajinega odnosa.
Pred šestimi leti je PR direktorica Yasmin naletela na fanta po imenu Rory v londonski umetnostni galeriji in "ga ogovorila na razstavi Tracey Emin". Zapisala si je njegovo številko in od takrat sta skupaj. Kljub vsem prelomnicam v razmerju pa ima Roryja v telefonu še vedno shranjenega kot "Rory Whitecube", poimenovanega po galeriji, kjer sta se spoznala. Ti nekonvencionalni podatki za stik so zdaj "nedvomno del legende" njunega odnosa, pravi. In če bi tudi ti imela tako filmski začetek zveze, ga verjetno ne bi želela pozabiti, kajne?
Kaj to v resnici pove o vajinem razmerju?
Morda se zdi kot nepomembna podrobnost, toda način, kako shranjujemo telefonske številke naših najbližjih, lahko veliko pove o teh odnosih – še posebej, ko gre za romantične zveze. Se, tako kot Yasmin, držiš prvotnega zapisa v imeniku, ker veš, da je del vajine skupne zgodovine? Uporabljaš srčkano ljubkovalno ime, da pokažeš svojo naklonjenost, ali poleg imena dodajaš srčke? Morda pa si popolnoma poslovna in uporabiš polno ime, kot da gre za nekoga, ki si ga spoznala na mreženjskem dogodku – ne pa za tvojega moža že 25 let.
Preberi še:
- "Fanta je najbolj vzburilo, ko sem naredila TO" (vroča ideja za vse, ki živite v bloku)
- Klic na pomoč obupane Slovenke: "Ne vem, s kom sem noseča!"
Ko sem spraševala prijatelje, kako imajo shranjene svoje partnerje, sem odkrila, da ima ena izmed njih svojega fanta shranjenega kot: "Uf, spet on" (podatek je spremenila maščevalno, ker jo je on v svojem telefonu shranil na podoben, šaljivo pokroviteljski način). Takšni zapisi razkrivajo veliko o smislu za humor para ali o njihovih edinstvenih, včasih protislovnih načinih izražanja naklonjenosti. "Ker je ime v telefonu vizualni simbol partnerja in opomnik na naš odnos z njim, lahko osebne šale ali vzdevki odražajo globljo ali bolj intimno povezanost," pravi psihoterapevtka in avtorica Eloise Skinner.
Karim, star 26 let, ima na primer svojo punco Veronico vedno shranjeno kot "Ron", poleg pa emoji rdečelasega moškega. "Ko sva se spoznala, sva se takoj pogovarjala o vzdevkih in kako ji nekateri pravijo Vero ali Ronny, zato sem rekel: 'Jaz ti bom pa rekel Ron, da bom drugačen,'" razlaga. "Potem sem naredil še šalo na račun Harryja Potterja, ki je ni razumela, ker filmov nikoli ni gledala. Tako ji zdaj rečem Ron, ker ji tega nihče ne reče, emoji pa je Harry Potter referenca, ki je sploh ne razume."
Stiki, ki se navezujejo na prvi zmenek, pogosto postanejo del skupne zgodbe para: nekaj, kar je samo njuno in kar drugi ne razumejo. Morda sprva niso romantični, a z leti pridobijo poseben pomen. Saloni, stara 41 let, je svojega zdajšnjega moža spoznala pri 25 letih – in v njenem telefonu je še vedno "Carbon", ime nočnega kluba, kjer sta se spoznala. "Enkrat sem poskusila spremeniti v njegovo pravo ime, ampak se mi je zdelo tako čudno, da sem ga takoj spremenila nazaj," pravi. "Zdaj se mi zdi, da je to del najinega odnosa in sentimentalna vez do kraja, kjer sva se spoznala. Ne bom ga več spreminjala."
Način, kako shranjujemo partnerjeve podatke, je lahko hkrati zelo oseben in nekoliko odrski. "Večinoma so ti podatki zasebni," pravi terapevtka Georgina Sturmer. "To nam daje svobodo, da uporabimo kakršenkoli izraz želimo – smešen, spogledljiv, formalen, hladen," (in dodamo toliko sramotnih emojijev, kot si jih zaželimo). Vendar, dodaja, "se vse pogosteje imena naših stikov pojavljajo v javnosti", zaradi načina uporabe tehnologije.
Imena se danes pojavljajo na zaslonih naših telefonov na veliko bolj viden način kot nekoč na Nokii 3310. Če poslušaš glasbo prek telefona ali uporabljaš navigacijo med vožnjo, se lahko dohodni klici prikažejo vsem v avtomobilu. Če imaš telefon sinhroniziran z računalnikom, se lahko ime prikaže tudi med deljenjem zaslona na Zoomu. Zato Sturmer pravi, da "verjetno zavestno ali podzavestno upoštevamo ta javni vidik in razmišljamo, kako želimo, da je naš odnos 'viden'." Srčki in prstani torej postanejo način, kako razglasiti moč ljubezni.
Drugi se odločijo za bolj praktičen pristop. "John Husband" je pogost format, čeprav zna biti zmeden, če imaš prijatelja s priimkom Husband. Eden od kolegov mi je povedal, da ga je partnerka po sedmih letih zveze oštela, ker jo ima v telefonu shranjeno pod polnim imenom – in jo primerjala s Shiv iz serije Succession, kjer lik Sarah Snook svojega moža shranjuje na podoben, hladen način. Pogosta izbira je tudi oznaka "ICE", kar pomeni "in case of emergency" oziroma "v nujnem primeru".
Morda to ne zveni tako prisrčno kot vzdevek ali spomin na prvi zmenek, a ti lahko reši kožo, ko gre kaj narobe – kot je ugotovila Laura, zaposlena v komunikacijah, ki je padla s kolesom in si zlomila roko. "Ljudje so mi prišli pomagat, vzeli telefon in vprašali, koga naj pokličejo," pripoveduje. A ker sta si z možem zamenjala telefona, da bi ona uporabljala njegov Apple Music račun, so morali poklicati njeno številko, da bi dosegli njega. "Nisem bila shranjena pod svojim imenom, zato sem v bolečinah na tleh začela naštevati vse možnosti, pod katerimi bi lahko bila shranjena." Naštela je "wifey", "babe", nato še "Snugglef**k", in zaslišala smeh neznancev. "Na koncu sem bila shranjena kot 'My girl'," pravi. "FML."
V dobi aplikacij za zmenke ni nič nenavadnega, če je potencialni partner shranjen z dodatkom imena aplikacije
Verjetno bi v imenikih milenijcev in generacije Z našli ogromno "priimkov" kot so Hinge ali Tinder – tudi zato, ker redko brišemo stare stike. Raziskava Tinderja je pokazala, da kar 41 % samskih še vedno hrani številke preteklih zvez, tudi če se razmerje nikoli ni razvilo, v povprečju pa imajo na telefonu shranjenih osem bivših.
A veliko ljudi teh številk sploh ne shranjuje, temveč jih pusti kot niz številk brez imena. Ko sem naredila mini anketo med samskimi prijatelji, jih je veliko priznalo, da to počnejo iz strahu, da bi jih "zakleli". Kot da si ne želijo priznati, da upajo, da se bo nekaj razvilo, ali pa, da bi zapis imena pomenil, da jim oseba nekaj pomeni. Kar precej pove o trenutnem stanju ljubezni, kajne?
Morda se zdi nelogično, a Sturmer pravi, da gre tudi za obrambni mehanizem. "S tem si ustvarimo zaščito. Če osebo poimenujemo, jo bomo morda morali tudi izbrisati, če zveza ne uspe."
Če zveza napreduje, lahko oseba dobi "napredovanje" iz "Match s Hinge" v pravo ime in priimek. Ko je Olivia (33) spoznala fanta, ga je najprej shranila z dodatkom Hinge. A čeprav je zdaj shranjen pod pravim imenom, telefon še vedno "noče pozabiti", kako sta se spoznala. "Ko me pokliče, se prikaže njegovo ime in nato spodaj piše, kot da dela za Hinge – kot bi me klical operater ali banka. Vedno se nasmejim."
Na bolj resni ravni pa naše shranjevanje stikov razkriva naš stil navezanosti. Tisti z "nevarno anksioznim" stilom pogosto "iščejo potrditve in naklonjenost", pravi Sturmer, zato uporabijo "srčkane vzdevke ali notranje šale", da bi se počutili bolj varno. "Nevarno izogibajoči" pa raje ohranjajo distanco in izberejo kratka, uradna imena – da jih ne bi prizadelo zavračanje.
Seveda pa ni prijetno, če ti partner dodeli ljubkovalno ime, ti pa v njegovem telefonu najdeš svoje polno ime. "Če nas ima partner shranjene kot vsakega drugega, se lahko počutimo, kot da nas ne ceni posebej," pravi Skinner. A dodaja: "To morda sploh ne drži." Morda le niso ljubitelji klasičnega izkazovanja čustev. Ali pa so tako zadovoljni v zvezi, da se jim ni treba ukvarjati z malenkostmi.
In če gre vse narobe? Potem je morda čas za zadnjo spremembo v imeniku – v univerzalno ime vseh bivših: "Ne dviguj."
Povzeto po Independent.co.uk