V idealnem partnerstvu se oba počutita cenjena in enakovredna. Vendar se lahko zgodi, da se meja med partnerstvom in starševstvom zamegli – in to lahko uniči iskrico med vama. Če se nenehno znajdeš v vlogi reševalca, nadzornika in čustvene opore, pa morda tvoj odnos nenazadnje prevzame starševske vloge. Preberi, kateri trije znaki lahko kažejo, da si preveč skrbna/o in kako lahko povrneš pravo ravnovesje.
1. Vedno želiš vse popraviti
Če se zdi, da tvoje življenje vrti okrog reševanja vseh partnerjevih problemov, si morda preveč vstopil/a v vlogo "popravljača". Morda ga pogosto prekinjaš, ko tvoj partner deli svoje misli, mu ponudiš rešitve, še preden dobi priložnost, da jih sam/a najde, ali pa začutiš frustracijo, ko ne sledi tvojim nasvetom.
Kaj storiti? Postavi si vprašanje: Ali moj partner res čuti, da lahko sam/a reši svoje izzive, ali pa je nenehno odvisen/a od moje pomoči? Namesto, da prevzameš popoln nadzor, mu daj prostor za lastne odločitve. Tako boš spodbudil/a njegovo samozavest in ohranil/a energijo za skupno rast.
Zagotovo te zanima še:
- "Smejim se, a v sebi se počutim prazno ... Ne vem, kako dolgo lahko še tako nadaljujem" (izpoved Slovenke)
- "Moja mami me je rodila, ko je imela 39 let, oče pa 51 let" (resnična izpoved)
2. Partner se počuti prezrtega
Se ti zdi, da tvoj partner postaja pasiven/a in se počuti, kot da ni enakovreden/a, temveč kot otrok, ki ga moraš ves čas voditi? Če se odločitve sprejemajo brez njegovega mnenja, če uporabljaš pokroviteljski ton ali mu odvzemaš možnost, da se sam/a odloča, se lahko ustvari občutek zmanjšane samostojnosti.
Kaj storiti? Zagotovi, da partnerju daš dovolj prostora, da raste in se razvija. Spodbudi ga k prevzemanju odgovornosti in si prizadevaj, da oba prispevate k vajinemu odnosu. Le tako boš ustvaril/a zdrav in uravnotežen odnos, kjer se oba počutita spoštovana.
3. Ti prevzemaš vso čustveno breme
V razmerju si pomembno nalogo prispevaš tudi z nudenjem čustvene podpore. Toda, če se ti zdi, da vedno ti tisti začneš težke pogovore, skrbiš za partnerjeva čustva in po tem koncu ostaneš čustveno izčrpan/a, potem si morda preveč obremenjen/a.
Kaj storiti? Ne pozabi, da sta v zdravi zvezi odgovornosti in čustvena podpora deljena med oba partnerja. Če čutiš, da si postal/a glavni/a skrbnik/ca, poskusi vzpostaviti bolj uravnotežen pristop – tako boš poskrbel/a, da se vajina čustvena energija obnavlja in oba prispevata k dobremu počutju.
Prepoznati, da morda prevzemaš vlogo starša, je že pomemben korak. Če si želiš ponovno vzpostaviti ravnovesje in uživati v partnerstvu, kjer se oba počutita ljubljena in spoštovana, je čas, da ponovno razmisliš o vlogah in odgovornostih v vajinem odnosu. Spodbudi partnerja, da raste in se razvija, in naj vama bo pot skupne rasti prijetna ter polna resnične povezanosti.
Povzeto po Psychology Today