Najboljše knjižne ljubezenske zgodbe

21. 4. 2012

Še verjameš v pravo ljubezen? Tisto prvinsko, močno, tudi uničujočo? Ne?! Vzemi v roke ponovno kakšno odlično knjigo in se potopi v svet ljubezni, kjer so ljubimci nesmrtni in vedno znova navdihujoči.

V nadaljevanju preveri izbor nekaj najlepših literarnih ljubezenskih zgodb vseh časov!

Romeo in Julija, William Shakespeare

Zgodbo o nesrečni ljubezenski zgodbi so v visoki renesansi našli v starih italijanskih kronikah.

Zgodbo so postavili v 12. stoletje in med dve skregani družini v Veroni, ki so ju pretresali poulični spopadi med konkurenčnimi klani in je bila vsaka večja hiša v mestu obzidana in utrjena kot trdnjava. Zgodbo je leta 1562 upesnil Anglež Arthur Brooke. Po pesmi pa je William Shakespeare leta 1593 zložil nesmrtno tragedijo.

Komaj 14-letna Romeo in Julija se spoznata na plesu. Takoj se zaljubita tako močno, da se nekaj ur pozneje poročita, čeprav sta njuni družini na smrt skregani. Kmalu po poroki Romeo v sporu ubije Julijinega bratranca, zaradi česar je izgnan iz Verone. Julija, ki se mora po ukazu družine poročiti z drugim, v obupu odide do meniha, ki jo je poročil z Romeom, in ga vpraša, kaj naj naredi. Ta ji da napoj, ki jo za 42 ur pogrezne v globok spanec, a njeni bližnji bodo mislili, da je mrtva. Vendar se zgodi tragedija, saj Romeo, ki ne ve za Julijino ukano, popije strup, ko svojo ljubljeno zagleda negibno v grobnici. Ko se Julija zbudi in najde ob sebi mrtvega Romea, se v obupu zabode. Romeo in Julija sta sinonim za ljubimca, ki za svojo ljubezen vse drugo postavita na kocko.

Gora Brokeback, Annie Proulx

Brokeback Mountain je bila najprej le kratka zgodba, ki jo je pisateljica Annie Proulx objavila v časopisu New Yorker leta 1997. Leta 2005 je zgodbo na film prenesel tajvanski režiser Ang Lee, v filmu pa sta zaljubljenca igrala Jake Gyllenhaal in tragično preminuli Heath Ledger.

Ennis in Jack se spoznata leta 1963, ko odideta na goro Brokeback past ovce. Njuno prijateljstvo se počasi spremeni v globoko ljubezen, toda ko se vrneta v civilizacijo, se morata soočiti z ljudmi, ki ne odobravajo istospolne ljubezni. Da bi razmerje skrila, se Ennis poroči z dolgoletno prijateljico Almo, Jack pa si ustvari družino z ambiciozno Lureen. Toda ljubezen med Ennisom in Jackom se z leti le še krepi, vsako srečanje pa jima postavlja težka vprašanja o zvestobi, obvezi in zaupanju.

Ana Karenina, Lev Nikolajevič Tolstoj

Ano Karenino je leta 1873 napisal Lev Nikolajevič Tolstoj in je v ruski realistični literaturi edini primer romana o ženskem prešuštvu.

Zgodba je srhljiva ljubezenska pripoved, polna kesanj, upanj in razočaranj naslovne junakinje, razpete med moška – moža Karenina in ljubimca Vronskega – ter otroka. Roman prinaša tudi širok portret ruske družbe ob koncu 19. stoletja, predvsem pa mojstrsko izpisan duševni svet junakov.

Pesem ptic trnovk, Collen McCullough

Roman Pesem ptic trnovk je leta 1977 napisala Avstralka Collen McCullough. Pet let pozneje so po knjigi posneli mini serijo z Richardom Chamberlainom in Rachel Ward v glavnih vlogah. Zgodba govori o prepovedani ljubezni med mladim dekletom in duhovnikom, ki traja več kot 40 let.

Po stari legendi živijo ptice, ki pojejo slajše kot katerokoli bitje pod soncem, a le enkrat v življenju. Od trenutka, ko zapustijo gnezdo, iščejo trnov grm in ne odnehajo, dokler ga ne najdejo. Potem se nasadijo na najdaljši, najostrejši trn in zapojejo tako čudovito, da potihne ves svet in jim prisluhne. Pojo, dokler se jim življenje ne izteče. Te ptice se ravnajo po večnem, nespremenljivem zakonu narave in se ne zavedajo, da bodo umrle. Ljudje dobro vemo, kaj se bo zgodilo, ko si zabadamo trne, pa si vseeno ne moremo pomagati.

Ljubezenska zgodba, Erich Segal

Ljubezenska zgodba je bila leta 1970 najbolj prodajana knjiga, prevedena pa je v 33 jezikov.

Še isto leto so posneli tudi istoimenski film z Ryanom O'Nealom in Ali MacGraw v glavnih vlogah, ki je bil nominiran za sedem oskarjev. Zgodba o Oliverju, ki izhaja iz premožne družine in se proti očetovi volji poroči z revnejšo Jennifer, je pretresla vse, ki so jo brali ali gledali. Ljubljena Jennifer umre za levkemijo, tragični dogodek pa ponovno zbliža očeta in sina.

Notredamski zvonar, Victor Hugo

Roman Victorja Hugoja, ki je izšel leta 1831, pripoveduje o grbavem zvonarju Quasimodu v znameniti pariški katedrali Notre Dame in o njegovi tragični ljubezni do lepe ciganke Esmeralde.

Govori tudi o odnosih med ljudmi iz različnih družbenih slojev; tisti iz dna družbe, ki se uprejo avtoriteti, večkrat premorejo več srca in razumevanja kot tisti, ki vodijo številne institucije. Govori tudi o nesprejemanju drugačnosti ter o drobnih malenkostih, ki nekatere odnose naredijo pristne.

Dr. Živago, Boris Pasternak

Knjigo Dr. Živago je napisal ruski nobelovec Boris Pasternak leta 1957.

Leta 1965 pa so posneli istoimenski film z Omarjem Sharifom in Julie Christie v glavnih vlogah. Zgodba govori o nesmrtno zaljubljenih prešuštnikih med revolucijo v Rusiji. Boris Pasternak je v knjigi Skozi ljubezen Lare in Jurija izjemno rahločutno in nazorno opisal revolucionarno dogajanje v Rusiji, medtem pa je bil film bolj skoncentriran na njuno tragično zgodbo.

Paolo in Francesca

Paolo in Francesca sta postala slavna, ko ju je v svojo mojstrovino Božanska komedija vključil veliki Dante.

Je resnična zgodba, ki gre nekako takole: Francesca je poročena z Gianciottom Malatesto, groznim moškim, njen ljubimec pa je možev brat Paolo. Njuna ljubezen še zraste, ko skupaj prebereta knjigo o ljubezenski zgodbi med Lancelotom in Guinevere. Ko skrivna ljubimca razkrinkajo, ju Gianciotto ubije.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ