"Po upokojitvi sem vsa zgrožena ugotovila, da svojega moža po 30 letih v resnici sploh ne ..." (resnična zgodba)

12. 12. 2023
Deli
"Po upokojitvi sem vsa zgrožena ugotovila, da svojega moža po 30 letih v resnici sploh ne ..." (resnična zgodba) (foto: Profimedia)
Profimedia

"Se to pogosto dogaja?" se sprašuje ženska. 😳 Preveri, kakšne so izkušnje drugih.

"Pravkar sem se upokojila in spoznala, da svojega moža po 30 letih sploh ne prenesem. Se to pogosto dogaja?" je na portalu Quora zapisala ženska.

Upokojitev pogosto prinese velike življenjske spremembe in več skupnega časa po letih dela lahko izpostavi razlike v rutini, interesih ali načinu komunikacije, ki prej morda niso bile tako opazne.

To, da se po upokojitvi posameznik tako počuti ob svojem partnerju, ni nujno 'običajno', vendar tudi ni neobičajno. Včasih lahko sprememba dinamike razkrije težave, ki so bile prej zaradi zahtev dela in vsakdanjega življenja zasenčene ali prezrte.

V takšnih primerih je ključno, da se partnerja o tem odkrito pogovorita. Koristno je tudi, če skupaj raziščeta svoja čustva in poiščeta načine za ponovno vzpostavitev stikov ali odpravo morebitnih osnovnih težav.

Kakšne pa so izkušnje drugih žensk?

1. "/.../ Moj mož se je pred štirimi leti upokojil. Oba sva komaj čakala, da bova vsak dan skupaj! In veste, kaj? Najine sanje so se uresničile in to je čudovito. Z izjemo zdravstvenih odsotnosti sva od takrat skupaj doma.

Bi Musk lahko prevzel TikTok? Trump ne bi imel nič proti

Vendar pa poznava veliko ljudi, pri katerih so se po upokojitvi pojavile resne težave - celo ločitev. Mislim, da je treba ostati prijatelj ves čas zakona, da ne bi ob upokojitvi ugotovili, da ste bili poročeni s tujcem.

Morda bi vama predlagala terapijo za pare ali, če odnosa ni, ločitev, preden leta preživiš v sobivanju s svojim sovražnikom. V vsakem primeru vama želim vse najboljše!" je svetovala prva.

Ne spreglej:

2. "Kot nekdo, ki je to doživel, mislim, da to sploh ni neobičajno. Kako se bosta spopadla s tem, je odvisno od vaju. Sama sem se predčasno upokojila. Pred tem sem pogosto delala daleč od doma, mož pa je delal v izmenah, zato sva se velikokrat zgrešila.

To, da sva bila nenadoma skupaj 24 ur na dan, je bil šok za sistem. Potrebovala sva nekaj časa, da sva ugotovila, kako spet sobivati skupaj. Najprej sem morala ugotoviti, kaj me je res motilo - na primer njegova nezmožnost, da bi se izognil kuhinji, ko sem kuhala! In to razrešiti. Ključna je bila dobra komunikacija. Nato sva morala zgraditi novo življenje, v katerem sva imela oba svoje in skupne interese. Zdaj sva v 47. letu skupnega življenja in stvari lepo tečejo," je svojo izkušnjo opisala druga.

3. "/.../ Pred petimi leti se je moj mož upokojil. Po koncu šolskega leta sem se upokojila tudi jaz. Kmalu za tem sva razdelila vse, kar sva imela doma, razen petih škatel, in hišo prodala. Resno. Vse sva dala stran in se preselila v Francijo. S seboj sva vzela pet škatel oblačil in čevljev, nič drugega. Ko sva se preselila v Francijo, sva kupila en avto (odkar sva končala študij, sva imela dva avtomobila). Tukaj živiva v stanovanju in ne v predmestni hiši s petimi spalnicami in 3600 kvadratnimi metri površine na 1/2 hektarja zemljišča. Nihče od naju ne dela. In potem BAMMM! Udari covid. Francija je totalno zaprta. /.../

Tako sva bila prvič v več kot 40 letih razmerja skupaj 24 ur na dan, 7 dni v tednu, v tesni bližini, brez službe ali šole. Priznam. Bilo je hudo!

Veliko je bilo prepirov. Pogosto sva si šla na živce. Od velike selitve je minilo že skoraj štiri leta in pol. Še vedno sva poročena, nihče ni bil zadušen v spanju," pa je dodala tretja in v nadaljevanju delila še nekaj koristnih nasvetov, ki jih povzemamo spodaj:

1. Najdi si hobi, tudi če je to samo branje. Lahko začneš tudi izdelovati družinsko drevo, zlagati sestavljanke ...

2. Najdi projekt, ki ga lahko delata skupaj.

3. Preden spregovoriš, vdihni, da ne izrečeš česa, kar boš obžalovala. Ko besede enkrat izustiš, jih ne moreš več vzeti nazaj.

4. Svoje pritožbe napiši v pismo, vendar ga odloži na pozneje (morda si pozneje premisliš in ga partnerju sploh ne daš).

5. Ko se zapleteš v prepir, se drži trenutnega problema. Ne vlecite težav iz prejšnjega tedna, prejšnjega leta ali prejšnjega desetletja.

6. Če je le mogoče, pusti stvar takšno, kot je. Popusti. Bodi TA oseba. Ali bo ta težava kaj spremenila naslednji teden ali čez leto dni? Verjetno ne, zato jo pusti pri miru. Resnično ni pomembno.

7. Bodi hvaležna za osebo, s katero sta si vsa ta leta delila življenje. Če pogledaš širše, je v resnici vse v redu.

8. Zagotovo si že slišala star pregovor o tem, da nikoli ne smeš iti spat jezna. Obstaja možnost, da bo jutri nov dan in da bo vse, kar je bilo, končano. Ne goji zamer. Nov dan, nov odnos.

9. Pojdi ven. Svojemu obrazu privošči nekaj sonca. Tvojim pljučem bo prijal svež zrak. Ni treba, da sta vsako uro v dnevu doma in skupaj zgolj zato, ker ne hodita v službo. S prijateljicami ustanovi skupino za hojo. Udeleži se kakšnega tečaja, nauči se joge, postani prostovoljka, včlani se v kakšen klub.

10. Nauči se novega jezika.

11. Razmisli o vseh stvareh, ki bi jih rada počela, če ne bi bila zaposlena za polni delovni čas. Zdaj lahko!

12. Uživaj. In veliko sreče. Tudi to bo minilo. Daj času čas.

Preberi še: O teh ŠTIRIH stvareh fantazira vsak moški (a ti tega nikoli ne bo povedal)

Morda te zanima tudi: "Snaha mi je rekla, da sem slaba babica, ker nisem želela ..." (zapis zgrožene slovenske babice)

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih