Ko ljubezen prinese bolezen

27. 3. 2003

“I gotta girl in Paris I gotta girl in Rome, I even gotta girl in the Vatican Dome ...” prepeva Lou Bega. Saj mu privoščimo! Obenem pa upamo, da tako kot petje obvlada tudi poglavje o zaščiti.

Ljudje smo si različni. Medtem ko eni prisegajo na vzdržnost pred poroko (čas, do katerega o seksu pred poroko ni govora) in na zvestobo do groba, drugi vneto vadijo škripanje vzmetnic.

Naj vam bo bliže eno ali drugo, dandanes brez zaščite ne gre, saj verjetno nobeno Cosmo dekle noče okusiti občutka srbenja spolovila, pekoče bolečine pri uriniranju, si beliti glave s kakim nadvse čudnim nožničnim izcedkom, ali pa, bog ne daj, občutiti kakšnih hujših posledic spolno prenosljivih okužb, kot so na primer težave pri zanositvi, neplodnost ali izvenmaternična nosečnost. Poskrbite torej, da kondom postane vajin zvesti prijatelj.

Katere so najpogostejše ‘jaz tebi – ti meni’ bolezni, kako jih boste prepoznale, kaj je vzrok bolezni in kako se jim boste postavile po robu? Vzemite si nekaj minut, in vse vam bo jasno.

Zlobna brata herpes

Genitalni herpes

Sončna svetloba, mraz ali vročina, stres ali menstruacija, in tu je virus, ki ga vsi dobro poznamo v obliki drobnih mehurčkov okoli ust, ki jih imenujemo ocvirki. Ti so sicer odlična zabela za žgance, vendar o tem morda kdaj drugič v poglavju domača kuhinja.

Kako ga prepoznate: Boleče ustne mehurčke povzroča herpes simpleks tip 1, mehurčke na zunanjem spolovilu pa njegov veliko bolj dejaven brat, herpes simpleks tip 2. Slaba novica je, da se lahko prenese herpes tip 1 z mehurčka na ustih z oralnim seksom tudi na spolovilo!

Kako se mu postaviti po robu: Trenutno ni zdravila, ki bi herpes odpravilo, bolezen pa je mogoče obvladovati. Oba sorodnika uničujemo z virustatiki (aciklovir, valaciklovir). Najboljši učinek boste dosegle, če uporabite zdravilo še pred pojavom mehurčkov ali takoj po njem. Sicer pa: trikrat hura za kondom! No, nič ne slišimo …

Sifilis

Nebeški seks, nato minejo trije tedni in … ob predpostavki, da ste bile z okuženim partnerjem, se razvije bolezen. Rajanja je kmalu konec.

Kako ga prepoznate: Krivec za to bolezen je bakterija Treponema pallidum, ki se – kakšna sreča! – v ženski organizem lahko naseli samo preko poškodovane kože ali sluznice. Za začetek si izbere vaše zunanje spolovilo, kasneje pa se lahko povabi na obisk v vse organe telesa. Če opazite na spolovilu zatrdlino ali nebolečo razjedo, pojdite na posvet h ginekologinji. Prirojeni sifilis je posledica okužbe skozi posteljico, če je nosečnica v obdobju zgodnje faze sifilisa.

Kako se mu postaviti po robu: Enkrat v življenju si lahko privoščite biti do nepovabljenih gostov res zlobna gostiteljica. Za odganjanje uporabite penicilin, pri preobčutljivosti nanj (alergija) pa tetracikline ali eritromicin.

Ljubi vlažno in sladko

Kandidiaza*

Moški se bo brez zadržka v javnosti popraskal, saj veste, kje. Me pa smo dame, za vraga! Čeprav bi ob glivičnem obolenju, kot je kandidiaza, tudi same najraje izpadle prostaško.

Kako jo prepoznate: Kandidiaza ne sodi ravno k spolno prenosljivim boleznim, čeprav se lahko prenaša tudi s spolnim odnosom. Gre za okužbo, katere povzročiteljica je glivica Candida albicans. Ljubko ime za nekaj tako nadležnega, kajne? Poleg srbečice je zanjo značilen tudi bel izcedek brez vonja, ki po videzu spominja na sesirjeno mleko.

Kako se ji postaviti po robu: Glivic ne dobimo, ampak jih nosimo v sebi; živijo na koži, v ustih in tudi v nožnici. Ne povzročajo nobenih težav, dokler se ne začnejo pretirano razmnoževati in povzročati odmrtje ‘dobrih bakterij’, imenovanih laktobacili (ti v nožnici skrbijo za nizek pH).

Da ne bo težav: 1. Po kopanju ali tuširanju si dobro obrišite spolovilo. 2. Skočite iz mokrih kopalk kakor hitro se le da, četudi so najnovejši modni hit (glivice so navdušene nad vlažnim okoljem). 3. Izogibajte se umivanju spolovila z alkalnimi mili in uporabi deodorantov – uporabljajte mila z nizkim pH-jem. 4. Pogosto menjajte spodnje perilo in ne nosite oprijetih hlač. 5. jejte čim manj sladkorja (tudi glivice obožujejo sladkor), prečiščenih ogljikovih hidratov in mlečnih izdelkov (razen jogurtov).

Glivično vnetje se zdravi z antimikotiki, ki se običajno uporabljajo v obliki krem, mazil, tablet ali kapsul.

Okužba s hivom

Marsikomu se naježijo lasje, ko zasliši besedico AIDS. Zastrašujočo bolezen so leta 1981 odkrili v Ameriki in od takrat beležijo vsako leto večje število obolelih in umrlih. Pri nas sta bila lansko leto na Inštitutu za varovanje zdravja prijavljena dva nova primera aidsa, trije pa so za njim umrli.

Kako ga prepoznate: 1. Infekcija navadno poteka brez znakov, redkeje pa se pojavijo v 3 do 6 tednih po okužbi gripi podobni simptomi, ki po 2 do 3 tednih izginejo. 2. V 6 do 12 tednih po okužbi se v krvi pojavijo protitelesa HIV. 3. Latentno obdobje: z virusom HIV okužene osebe so lahko celih 8 do 10 let brez vseh simptomov! 4. Obdobje splošne prizadetosti bezgavk ali drugih bolezenskih pojavov, kot so: vročina, utrujenost, nočno potenje, nepojasnjeno hujšanje … 5. Pozni sindrom ali klasična slika AIDS-a: bolnik umre zaradi odpovedi obrambne sposobnosti organizma (organizem podleže številnim okužbam).

Kako se ji postaviti po robu: ‘Z rdečo pentljico na nahrbtniku in kondomom v žepu,’ bi odgovoril nevedni Janez. ‘Sedi, nezadostno.’ Aids lahko zdravimo, vendar je še vedno neozdravljiv. Z nekaterimi zdravili je bolnikom mogoče podaljšati življenje, nikakor pa ga ne moremo pozdraviti. Zato vsakič pošteno premislite, s kom boste delile radosti. Kondom naj bo vajin alfa in omega pripomoček.

Nesreča je lahko tudi sreča

Klamidija*

Na našo srečo (in moško nesrečo) poteka bolezen pogosto brez izraženih znakov. Zakaj moško nesrečo? Ker so pri moških simptomi bolezni navadno bolj izraziti in opazni, ženske pa lahko bolezen le prenašamo. Je najpogostejša (ozdravljiva) spolno prenosljiva okužba, lansko leto so na Inštitutu za varovanje zdravja RS zabeležili kar 203 primere!

Kako jo prepoznate: Kljub temu lahko klamidija povzroča bolečine v trebuhu, pekoč občutek pri uriniranju ali gnojen izcedek iz nožnice. Če se ne zdravite, vnetju sledijo še hujši zapleti: zunajmaternične nosečnosti in neplodnost.

Kako se ji postaviti po robu: Tetraciklini ali makrolidi vas bodo v 14 dnevih rešili iz pekla. In ne pozabite, zdraviti se morata oba!

Gonoreja

Biti seksa nenasitna Samantha ali vzdržna Charlotte iz Seksa v mestu? Ko govorimo o gonoreji, je odgovor na dlani.

Kako jo prepoznate: Tri do šest dni po spolnem odnosu se lahko pojavi močan izcedek iz nožnice. Zunanje spolovilo je vneto, zato peče. Redkeje se bolezen razširi na sluznico maternične votline in v jajcevode. Bolezen je pogosto vzrok za neplodnost, končno pa lahko privede do vnetja srčnih zaklopk, artritisa in vnetja očesne veznice. Nezdravljena mati lahko bolezen prenese na plod.

Kako se ji postaviti po robu: Oba se bosta morala zdraviti s penicilinom, cefalosporini ali tetraciklini.

Neprijetno povabilo

Trihomoniaza*

Gotovo obstajajo še hujše stvari v vašem življenju, kot so nezaslišane vonjave, ki prihajajo iz spodnjih delov vašega telesa, vendar se ta hip ne moremo spomniti niti ene. In kot da vonjave že same po sebi ne bi bile dovolj moreča tema, se morate spopadati še z obilnim zeleno-rumenim izcedkom.

Kako jo prepoznate: Očitno neka praživalica, natančneje Trichomonas vaginalis, zelo uživa v vašem trpljenju. Najpogosteje prizadene nožnico, lahko pa zajame tudi sečnico, čemur sledi pekoč občutek med odvajanjem seča.

Kako se ji postaviti po robu: Zdraviti se morata oba. Za preprečevanje bolezni same veliko storite, če se po opravljanju potrebe brišite od spredaj nazaj in ne nosite tesno oprijetih hlač.

Genitalne bradavice

Virus Humani Papillomavirus – res humano ime za tako nehumano bolezen – povzroča nastanek bradavic na spolovilu. Predvsem pomembno pa je, da veste, da okužbo z nekaterimi tipi tega virusa povezujejo z nastankom raka materničnega vratu.

Kako jih prepoznate: Rožnate ali belkaste koničaste bradavice se lahko pojavijo kjer koli na zunanjem spolovilu, razširijo pa se tudi v nožnico, na presredek in okoli zadnjične odprtine.

Kako se jim postaviti po robu: Bradavice se odstranijo z elektrokoagulacijo, z zmrznitvijo tkiva (krioterapija) ali s kirurškim posegom. Odstranijo jih lahko tudi z večkratnimi premazi z raztopino podofiloksina.

Seks v rito na zatožni klopi

Brez pritožb, prosim. Nočemo vas prikrajšati za morebitne užitke, gre le za svarilo, kajti analni seks je najbolj tvegano spolno dejanje. Zakaj?

Iz rite v …

Bakterije, ki se po analnem odnosu prenesejo v nožnico, lahko povzročijo okužbo. Če se odločate za analne spolne odnose, vsako stvar (prst, penis ali erotične pripomočke) dobro umijte, preden jih boste ponovno vstavili v nožnico!

Au, boli!

Tkivo zadnjika je v primerjavi s tkivom nožnice bolj občutljivo in zato dovzetnejše za poškodbe, s tem pa je tudi sprejemljivo za okužbe. Uporabljajte debel kondom iz lateksa in obilo za to namenjenega mazila.

Vajin najboljši prijatelj – kondom

Kondom je edini pripomoček pred spolnimi boleznimi.

  • Za vse, ki verjamete v prekinjeno občevanje (metoda, pri kateri moški umakne penis tik pred orgazmom): nekaj semenske tekočine se izloči že pred izlivom, kar je v 20 odstotkih vzrok za nosečnost.
  • Kondomu ne dodajajte vazelina, olj ali mastnih krem, ker ga neposredno poškodujejo. Uporabljajte le nemastne želeje.
  • Nekateri menijo, da je seks s kondomom tak, kot bi vohal vrtnico s plinsko masko, toda v Cosmu smo prepričani, da se lahko z malo domišljije prav pošteno zabavamo … dobrodošle v svetu kondomov na www.condom.com!

* Pri nas najpogostejše bolezni (okužbe), ostale pa se pojavijo bolj redko.

Amrak Zalokar

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord