"Ko jo vidim, me zgrabi zelo neprijeten občutek ..."
"Nisem več tako mlada, že otroci so odrasli, a kar se mi zdaj dogaja, si ne znam razložiti. Sovražim svojo starejšo sestro. Vedno bolj. Nikoli se nisva imeli preveč radi, bili sva le vljudni druga do druge, zdaj pa niti tega ne zmorem več. Ko jo vidim, me zgrabi zelo neprijeten občutek, tudi samo misel nanjo me zmrazi, izogibam se je, kolikor se le da. Ker za to sovraštvo ni nekega posebnega razloga, se sprašujem, ali je to normalno. Ali ima kdo od vas podobne izkušnje in kako jih rešuje?" se je po pomoč na priljubljeni forum obrnila Slovenka.
Ne spreglej:
- Horoskop: Kako se obnaša vsak astrološki znak, ko preneha ljubiti? Bodi pozorna na to stvar
- "Ne vem, zakaj moj partner ne prepiše name hiše - jaz imam dva otroka, on nima nikogar" (zapis začudene Slovenke)
Preberi, kaj so na to odgovorili nekateri uporabniki:
- "Še koga sovražiš brez razloga, ali samo sestro? Normalen človek NIKOGAR ne sovraži, še posebno ne brez razloga. Spravi se k terapevtu ali za začetek vsaj k kakemu prisebnemu sogovorniku."
- "Sigurno je nekaj, kar ji zavidaš. Ali je kaj iz otroštva, njen zakon, premoženje, postava, izobrazba, služba … in to daje v tebi zavidanje, ki se ga sploh ne zavedaš, ker ne veš."
- "Ja, je normalno sovražiti, tudi mamo, brata … seveda ne brez vzroka."
- "Si ne predstavljam, da bi kogarkoli sovražila, no, spustimo to, če bi mi res nekaj hudega naredil, kaj šele brata ali koga drugega iz familije. Praviš, [da, op. a.] nimaš niti posebnega razloga za sovraštvo, sorry, to ziher NI normalno."
- "To pa absolutno ni normalno. Sama nimam sestre, imam pa dva brata in HB, da ju imam. To so edini ljudje, ki jim lahko zaupam, ki me ne izdajo, ki me imajo radi. Si ne predstavljam, da bi sovražila brata in še to brez razloga. Mi je to grozno že pomisliti. Še toliko bolj sta dragocena zdaj, ko smo izgubili starše. Nekaj ni v redu s tabo. Premisli, kaj."
Si se morda znašla v podobni situaciji?
Povsem razumljivo je, da si zaradi teh občutkov zmedena in zaskrbljena, zlasti ker se zdi, da so se okrepili brez jasnega vzroka. Mnogi ljudje doživljajo zapletena čustva z družinskimi člani, tudi pozneje v življenju. Odnosi s sorojenci so pogosto dolgotrajni in čustva iz otroštva, nerešeni konflikti ali celo razlike v osebnosti in življenjskih odločitvah se lahko sčasoma ponovno pojavijo.
Tako si lahko pomagaš pri razumevanju in obvladovanju teh čustev:
1. Kopičenje zamer
Včasih se negativna čustva do nekoga z leti nakopičijo, ne da bi se tega zavedali. Morda so dejanja ali ravnanja tvoje sestre sčasoma sprožila razočaranja, zdaj pa se ta pojavljajo močneje. Razmišljanje o tvoji zgodovini z njo lahko razkrije temeljne razloge za tvoja čustva, tudi če se zdijo subtilni ali nepomembni.
2. Spremembe v življenjskem obdobju
Otroci, ki odraščajo, lahko pomenijo spremembo v vašem življenju, ko imaš več časa za razmislek o sebi in svojih odnosih. Včasih lahko to privede do ponovne presoje odnosov s sorojenci, kar vodi do močnejših čustev, ki so bila morda prej potlačena.
3. Osebnostni spopadi ali razlike
Morda se je razkorak v osebnosti, vrednotah ali odločitvah med teboj in tvojo sestro z leti še povečal, zaradi česar težje prenašaš biti v njeni bližini. To ne pomeni, da so tvoja čustva nenormalna, lahko pa pojasni, zakaj se zdaj stvari zdijo bolj intenzivne.
4. Čustvena izpodrinjenost
Včasih, ko se počutimo preobremenjene zaradi drugih življenjskih stresov, kot so staranje, spremembe v družinski dinamiki ali nerešeni osebni izzivi, lahko ta čustva usmerimo v ljudi, ki so nam blizu - na primer v sorojence. To ni namerno, vendar lahko pojasni, zakaj se tako počutimo.
Kako težavo rešiti?
Pri reševanju te težave si lahko pomagaš s samorefleksijo (vprašaj se, ali so nekateri spomini, vedenje ali interakcije izstopajoči, ali je v zadnjem času prišlo do česa, kar je morda sprožilo te občutke?). Dobro je tudi, da postaviš meje - omejiš stike z ljudmi, ki v tebi vzbujajo negativna čustva, tudi z družinskimi člani (v primeru avtorice je to sestra). Če si boš dala nekaj prostora, lahko to pomaga zmanjšati napetost in ti omogoči, da mirneje premisliš o svojih čustvih.
Prav tako ti lahko svetovalec ali terapevt pomaga prebroditi ta zapletena čustva, ugotoviti vzrok in razviti strategije za spopadanje z njimi. V kolikor ugotoviš, da te odnos ne osrečuje, to sprejmi in se tako znebi pritiska - posledično boš lažje obvladala interakcije s to osebo. Mnogi ljudje imajo namreč do sorojencev zapletena čustva, zlasti ko se postarajo in se spremenijo življenjske okoliščine. V tem nikakor nisi sama, skrbno in s sočutjem do sebe pa lahko svoja čustva bolje razumeš in obvladaš.
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi