"Tudi lani, ko smo ji pripravili res lepo praznovanje za rojstni dan, je našla priložnost, da me pred vsemi ponižuje s svojimi opazkami."
"Obstajajo starši, ki so toksični do svojih otrok. Predvsem mame. Za svojo mamo lahko rečem, da je žal tako zelo toksična, predvsem, odkar sem odrasla, v otroštvu, predvsem v obdobju najstništva, me je tudi zasipala s kritiko, pa čeprav sem bila običajen otrok, z dobrimi ocenami, kar malo zadržana, nisem si preveč upala, ker je bila zelo stroga. Tudi klofut sem bila deležna, če sem ji kdaj že na robu joka kaj nazaj odgovorila.
Ampak leta so minila in jaz sem odrasla, se zaposlila in odselila. Že v zgodnjih 20 me je silila, naj si čimprej najdem moža in imam otroke, da ne bom nič vredna po njeno.
Ob službi sem tudi doštudirala, našla partnerja, ki me je po 4 letih zapustil zaradi sodelavke, s katero sta se zapletla. Mama je za vse krivila mene, ker naj bi bila očitno sodelavka boljša, sicer me ne bi zapustil. Ubila je še tistih 5% samozavesti, ki sem jo sploh imela. Čez nekaj let sem spoznala pravega partnerja, ki ima sina iz 1. zakona. Več let sva se trudila da bi imela skupnega otroka, a na žalost nisva imela sreče. Jaz sem njegovega sina vzljubila in rada ga imam, imava prijateljski odnos in mogoče mi je to tudi pomagalo, da se sprijaznim, da nikoli ne bom mama.
Problem pa je moja mama, ki se nikakor ne more sprijazniti, da ne morem imeti otrok. 3 neuspešne umetne oploditve, po katerih sem postala tako izčrpana in vsakič znova še bolj razočarana, potem pa še njeno nezadovoljstvo, da moram poskušat, dokler ne uspe. Tudi to, da sem se sprijaznila z dejstvom, jo zelo jezi, posebej, ker sem partnerjevega sina lepo sprejela. Po njenem mnenju nisem normalna, ker imam rada otroka, ki ni moj.
Utrujena sem od njenih kritik in njenega toksičnega odnosa do mene. Posebno me užali, ko ponavlja, da nisem takšna kot drugi, torej veliko slabša.
Tudi partner ji ni všeč, pa čeprav je do vseh zelo spoštljiv in prijazen. Dejansko čutim odpor vsakič, ko jo greva obiskat. Njegovega sina več ne vzameva s seboj zaradi njenega obnašanja. /.../ Je moja mama in jo imam kljub vsemu rada. Trudim se po najboljših močeh okrog nje, tudi ko karkoli potrebuje, sem ji vedno na voljo.
Je pa res, da čisto nič ne ceni. Bojim se, da če ji obrnem hrbet, se bom še slabše počutila. Pogovor glede njenega obnašanja se vsakič konča s kregom, da kompliciram in sem občutljiva. Ampak tako nespoštljiv odnos do hčerke ni normalen. Dejansko ni spremenila obnašanja nikoli. Zaničuje me, kot bi bila stara 7 let in ne 37. /.../
Se zavedam, da ji preveč priložnosti dajem in da je najbrž problem v meni, saj ne znam prekiniti odnosa, ampak vsakič potihem upam, da bo bolje. A nikoli ni.
Pridejo sicer trenutki, ko je tudi prijazna, a tega je zelo, zelo malo. /.../ Toliko nezadovoljstva in zagrenjenosti, kot ona nosi v sebi, je težko razložiti, kdor ne doživi tega. Lani za njen 70. rojstni dan smo ji pripravili res lepo praznovanje z nekaj povabljenimi sorodniki. Tudi tam je našla priložnost, da me pred vsemi ponižuje s svojimi opazkami. Me je velikokrat sram in čutim ponižanje z njene strani.
/.../ Še nekaj bi dodala, celo življenje vsaka stvar in dogodek temelji na tem, kaj bodo ljudje rekli.
- Kaj bodo ljudje rekli, ko me je takratni fant zapustil zaradi druge.
- Kaj bodo ljudje rekli, če bi si takrat, stara 20 let, svoje dolge temne lase pobarvala v bakreno rdeče/oranžno barvo in si jih postrigla na kratko.
- Kaj bodo ljudje rekli, ker nimam otrok, in kaj bodo rekli, ker imam za partnerja ločenca z otrokom.
Starinska miselnost, zaradi katere sva se že večkrat skregali, ker ne sprejme, da se nihče ne ukvarja z drugimi. Ona pa misli, da vsi ves čas razmišljajo o tem, kako naša družina izgleda navzven."
Kako se soočiti s toksičnimi starši in kako ravnati z njimi?
Ravnanje s starši, ki so toksični, je lahko zahtevno in čustveno izčrpavajoče. Spodaj je nekaj strategij za lažje obvladovanje te težke situacije, v kolikor si se tudi sama znašla v podobnem položaju.
1. Določi meje
Opredeli nesprejemljivo vedenje, jasno sporoči svoje meje in jih dosledno uveljavljaj.
2. Omeji stike
Zmanjšaj fizične in čustvene stike ter nadzoruj digitalno komunikacijo.
3. Razvij mehanizme za obvladovanje
Vključi se v samooskrbo, zanesi se na podporni sistem in razmisli o terapiji.
4. Izobražuj se
Razumi strupene vedenjske vzorce, da se boš lahko učinkovito odzvala.
5. Učinkovito komuniciraj
Ostani mirna, uporabljaj izjave "jaz" in se izogibaj stopnjevanju konfliktov.
6. Osredotoči se na svoje dobro počutje
Prednost nameni svojemu duševnemu zdravju in uporabljaj pozitivne afirmacije.
7. Vedi, kdaj se umakniti
Oceni vpliv razmerja in se pripravi na možnost, da zmanjšaš ali prekineš stike.
8. Dokumentiraj incidente
Za večjo jasnost in morebitno uporabo v prihodnosti beleži toksično vedenje.
9. Prakticiraj sočutje do sebe
Bodi prijazna do sebe ter proslavi svoja prizadevanja in napredek.
Ne pozabi, da je spoprijemanje s toksičnim staršem proces, ki lahko traja dlje časa in zahteva prilagoditve na tej poti. Pri obvladovanju tega zapletenega odnosa je ključnega pomena, da daješ prednost svojemu duševnemu in čustvenemu zdravju.
Zgornji zapis je bil objavljen na tem forumu.
Preberi še: "Šel sem na ogled stanovanja, tam pa mi je lastnik rekel, da v njem ne smem ..." (zapis zmedenega Slovenca)
Te morda zanima tudi: "Vstal sem in odšel sredi zmenka, ko mi je razkrila, da je v preteklosti ..." (izpoved moškega)
Novo na Metroplay: “Lahko si v pižami, dokler je del koreografije” | BRIGITA KRAŠOVEC, ELLE MLADI TALENT 2024