"Prosim, da se ne oglašate hejterji, ker to ni moj namen, ampak moja partnerka je ..." (klic na pomoč Slovenca)

23. 10. 2024
Deli
Moškega moti, da se partnerka ne ureja. (foto: Profimedia)
Profimedia

"Ko ji omenim, da me moti, se takoj skregava, noče sprejeti nobene kritike."

"Moti me, da se partnerka ne ureja," je na priljubljenem forumu zapisal moški in se lotil podrobneje opisovati svojo težavo: "/.../ S partnerko sva skupaj 7 let, imava 5 leta starega otroka. Živiva v novi hiši, ki sva jo zgradila, prodala sva moje večje stanovanje, parcelo sem imel jaz v lasti od prej. Ko sva se spoznala, je bila vedno urejena, v smislu; umiti lasje, lepo oblečena, make up, prijetna za pogledat.

Danes je samo še bleda senca tega, kar je bila. Ima komaj 35 let, podbradek ji visi, lasje so [večino časa, op. a.] mastni, nima depresije, na to sem večkrat pomislil, ampak pravi, da je nima.

Oblečena je v najbolj razvlečene majice in pajkice, ji kupim novo majico, jo da v omaro in še naprej nosi tisto razvlečeno. Ko gre v službo, se obleče casual. Zredila se je najmanj za 25 kg, noče nič narediti na sebi, da bi izgubila težo, pa ima komaj 35. Ko ji omenim, da me moti, da si niti las ne umije, se takoj skregava, noče sprejeti nobene kritike. Bojim se, da bom izgubil vso spolno željo do nje.

Sam sem precej starejši od nje, več kot 10 let, pa sem bolj vitalen in v boljši kondiciji od nje. Zdi se mi, da se ji ne da, da je tip ženske, ko se usidra, se neha urejati, prej ko je bila samska, pa se je urejala, da bo koga ulovila. In če bi šla narazen, bi se spet urejala, dokler ne bi našla novega partnerja. Prosim, da se ne OGLAŠATE haterji žensk, ker ni to namen.

Ženske so naša boljša polovica in prosim za komentarje, ki niso nastrojeni proti ženskam.

Verjetno boste rekli, da ji ne pomagam v gospodinjstvu. Seveda ji, imamo enkrat tedensko čistilko, jaz zunaj urejam okolico, pokosim travo, urejam okrasno grmičevje in drevesa, ji pomagam pospravljati, ni, da bi ležal na kavču in jo gledal, da prinese na mizo kosilo," je še zapisal v objavi. Pod njo so se oglasile mnoge ženske z nasveti, kako naj se reševanje nastale težave loti, hkrati pa so mnoge izpostavile, da morda nekaj vendarle ni v redu s partnerko in da lahko neurejenost izvira iz nečesa globjega.

Ne spreglej:

Preberi besede, ki so mu jih prijazno namenile:

- "Jaz sem ženska 52 in te popolnoma razumem. Mine ti ob zanemarjeni ženski. Tudi mene bi minilo. Ene nase ne dajo nič, da bi osrečile svojega moškega. Jaz si kupujem Lisco in Palmers, ker je mojemu to všeč. Oba hodiva na fitnes in kolesariva, zdravo se prehranjujeva itn. Oba se rihtava, zato nama je še vedno drug do drugega, saj sva skupi že 32 let. Poskusi večkrat in zahtevaj, da se rihta, če ne, boš pričel varat in bog ve, kaj vse še … razpad zakona."

- "Tudi sama vidim precej žensk, ki nič ne dajo nase, pa so in ostajajo v zakonu. Tako kot ti opisuješ. Tako, da je zakon očitno za večino veliko več kot izgled in urejenost. Malo poglej tudi s tega vidika. Ti pa svetujem, da se o tem pogovoriš s svojo partnerko, tako kot z nami. Iskreno. Pa ne glede modnosti oblačil ipd., ampak glede osebne higiene. Tukaj se pa strinjam, da ni pardona."

- "Nekaj ni vredu … ni vesela … če bi bila vesela, bi se tudi z veseljem uredila … Zakaj je kdaj ne bi povabil kam ven, jo vprašal, kako je, ji pomagal tudi čustveno, ne samo, da kosiš travo. Se mi zdi, da imaš kar visoka pričakovanja ... da mora biti vse tipi topi, če ne, boš kar izgubil voljo do nje. Postavljaš pogoje ... kaj pa, če rabi čas … Po moje jo nekaj matra, da nima prave volje … kaj jo matra, moraš pa ti ugotoviti … mogoče kaj v službi? Kaj z denarjem? Ne deluje vesela."

- "Po mojem se ona tako slabo počuti zaradi teh dodatnih kilogramov, da sama sebe težko vidi v ogledalu, kaj šele, da bi se resno ukvarjala s skrbjo za svoje telo. Po mojem je tu vir težav. Hujšanja in gibanja pa se ne loti, ker sploh ne ve, kje začeti. Še posebno, če je večino odvečnih kg pridobila med nosečnostjo, je to sigurno izjemno težko sprejeti. Že tako ali tako se telo spremeni, hormoni divjajo, potem pa še taka sprememba …

- "Povabi jo na kakšen pohod, skupaj se lotita kakšne malo bolj aktivne telesne dejavnosti. Oba skupaj. Naj ne bo cilj hujšanje, ampak preživljanje časa v dvoje ob gibanju. Lahko se vpišeta na plesne vaje, spomladi lahko greste na kolesarski izlet, itd. Pomagaj se ji premaknit tako, da ti organiziraš neko dejavnosti, greš zraven in vse skupaj 'zapakiraš' kot skupno preživljanje časa in 'imeti se fajn', ne kot del shujševalne kure."

- "Nekaj se dogaja z njo, ima zdravstvene težave, jo nekaj muči, ima kakšne strahove? Zelo čudno se mi zdi, da bi se ena mlada ženska v enem letu toliko zredila. Prepričana sem, da jo nekaj teži. Skušaj se z njo prijazno pogovoriti. Drugače ji ni hudega. Imate čistilko, ti narediš vse okrog hiše, torej to ni problem, da bi imela občutek, da je izkoriščana. Zdi se mi, da je problem globji. Upam, da najdeta skupno rešitev."

- "Kar se tiče higiene, pa oprosti, ampak jaz bi ji direkt rekla, da ji glava smrdi in da ti ni prijetno to vohat v postelji in izven nje. To je ekstremno nespoštljivo prvo do samega sebe, da se niti umiješ ne, in tudi do partnerja. Kot bi ti direkt rekla, da ji dol visi zase in zate. Kar se oblačil tiče, mogoče ji kupiš bone za darilo in naj gre eno soboto s kolegico po nakupih, ti imaš pa otroka čez. Takšne stvari se morata pogovarjat. Če te nekaj moti, moraš pač povedat. Če ona noče nič glede tega naredit, bi jo pa jaz direktno vprašala, če ji res ni nič do tebe in kako točno si predstavlja svoje življenje naslednjih 50 let. Ker kakšne hude želje imeti dobro partnerstvo in urejeno družino očitno nima."

Kaj pa v primeru, da ima ženska depresijo? Kako se lotiti situacije?

Depresija pri ženskah je večplasten problem, na katerega vplivajo različni dejavniki, vključno z biološkimi, psihološkimi in družbenimi dinamikami. Ženske so statistično bolj izpostavljene depresiji kot moški, pri čemer lahko pomembno vlogo igrajo hormonske spremembe, kot so tiste, povezane z menstruacijo, nosečnostjo, poporodom in menopavzo.

Vzroki in sprožilci depresije pri ženskah:

1. Biološki dejavniki

Hormonska nihanja, povezana z menstrualnim ciklom, nosečnostjo, poporodom in menopavzo, lahko prispevajo k nihanju razpoloženja in depresiji. Tudi neravnovesje ščitnice lahko povzroči simptome depresije.

2. Psihološki dejavniki

Ženske so pogosto socializirane kot bolj introspektivne in čustveno naravnane, zato so lahko bolj nagnjene k internalizaciji čustev, kar lahko vodi v depresijo. K občutkom neustreznosti ali nizke samopodobe lahko prispevajo tudi težave s telesno podobo in družbeni pritiski, povezani z videzom.

3. Socialni dejavniki

Ženske se pogosto soočajo z edinstvenimi stresnimi dejavniki, kot so usklajevanje poklicnih in družinskih obveznosti, skrb za otroke ali ostarele starše ter družbena pričakovanja, ki lahko povzročijo večji stres in občutke preobremenjenosti. Nadalje, izkušnje zlorabe ali travme, zlasti spolnega ali družinskega nasilja, nesorazmerno bolj prizadenejo ženske in lahko pomembno prispevajo k depresiji.

4. Postpartalna depresija

Po porodu se pri mnogih ženskah pojavi poporodna depresija, za katero so značilni žalost, tesnoba in utrujenost. To lahko ovira njihovo sposobnost skrbi zase in za otroka.

Simptomi depresije pri ženskah:

  • vztrajna žalost ali brezupnost;
  • utrujenost ali pomanjkanje energije;
  • izguba zanimanja za dejavnosti, ki so bile nekoč priljubljene;
  • spremembe apetita ali vzorcev spanja;
  • težave pri koncentraciji ali sprejemanju odločitev;
  • občutek nevrednosti ali pretirane krivde;
  • samomorilske misli ali vedenje.

Obvladovanje oziroma zdravljenje depresije pri ženskah:

1. Psihoterapija (na primer kognitivno-vedenjska ali medosebna terapija) je lahko zelo učinkovita.

2. Zdravila, kot so antidepresivi (SSRI, SNRI), se pogosto uporabljajo v kombinaciji s terapijo.

3. Pri obvladovanju simptomov lahko pomagajo tudi spremembe življenjskega sloga, kot so redna telesna vadba, uravnotežena prehrana in prakse čuječnosti.

4. Podporne skupine lahko zagotovijo čustveno podporo in zmanjšajo občutek osamljenosti.

Prvi orgazem: Slovenke iskreno o tem, koliko so bile stare, ko so ga prvič doživele (+ kako se je zgodilo)

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc