"Kako naj svojemu novemu fantu na lep način povem, da se mi gnusi početi TO" (klic na pomoč Štajerke)

28. 3. 2024
Deli
"Kako naj svojemu novemu fantu na lep način povem, da se mi gnusi početi TO" (klic na pomoč Štajerke) (foto: Profimedia)
Profimedia

Imaš tudi ti to težavo? 😳 V članku preberi tudi, kako jo lahko enostavno rešiš.

"Ne maram poljubov z jezikom. Razdraži mi ustnice, razdraži mi kožo okoli ustnic, ni mi prijetno, v tem ne uživam in pravzaprav … se mi na nek način gnusi. Naj povem, da ni povezano z moškim, s katerim sem. Enostavno mi ni do tega. Zdaj sem spoznala moškega, s katerim se odlično razumem, privlači me, ampak do poljubov mi enostavno ni. Kako mu to povedati na lep način, ne da bi ga prizadela? Je še kdo tak ali sem res čudna?" je na priljubljenem forumu zapisala mlada Slovenka, ki je v nas zbudila zanimanje in željo, da zavedo malce bolje raziščemo.

Poljubljanje je namreč eden najlažjih načinov, kako svoji osebi izkažeš ljubezen in naklonjenost.

To je tudi dober način za preverjanje spolne kemije s partnerjem, s katerim si pravkar začela hoditi. Gre za tako običajno dejanje, da ga avtomatično predpostavljamo kot nekaj, kar počnejo vsi pari. Vendar temu ni nujno tako - nekateri ljudje namreč ne marajo poljubljanja.

Ko prvič slišiš partnerja reči: "Ne maram se poljubljati", te bo to morda šokiralo - še posebej, če se rada poljubljaš. Morda se boš celo vprašala, ali je to le njegov način, da pove, da ga ne privlačiš. Konec koncev je študija iz leta 2020, objavljena v reviji Sexual and Relationship Therapy, pokazala, da je pogostost poljubljanja močan pokazatelj povezanosti v razmerju. Več ko se poljubljaš, bolj srečna si običajno v svojem razmerju. Veliko bolj verjetno je tudi, da boš s partnerjem razvila močnejšo vez in imela boljše spolno življenje. 

Čeprav se zdi poljubljanje ena najbolj naravnih stvari, kar jih lahko počne par, ga nekatere kulture ne priznavajo. Študija, ki jo je leta 2015 objavilo Ameriško antropološko združenje, je pokazala, da se 45 % severnoameriških kultur ne poljublja, niti na romantičen ali seksualen način

Certificirana spolna trenerka Gigi Engle pravi, da so razlogi, zakaj se nekdo morda ne mara poljubljati, lahko različni. "Nekaterim ljudem se to zdi 'gnusno' ali čudno. Za druge preprosto nima enakega učinka 'povezovanja parov' ali nege, kot ga ima za večino ljudi." A dokler se s partnerjem o tem pogovarjata, lahko raziščeta veliko alternativ za poljubljanje.

Ne spreglej:

Vedi, da nikakor nisi čudna, v kolikor se tako počutiš. Vsakdo ima svojo raven udobja in meje, ko gre za intimnost, in v vsakem razmerju je pomembno, da te meje spoštljivo izraziš. Tukaj je nekaj nasvetov, kako svojemu partnerju pojasniš, zakaj ti ni do poljubljanja:

1. Bodi iskrena in neposredna.

Najbolje je, da si iskrena glede svojih čustev. Začneš lahko z besedami, kot so: "Res uživam v druženju s teboj in privlačiš me, vendar želim biti iskrena glede nečesa, kar je morda nekoliko nenavadno."

2. Razloži svoja čustva.

Z njim deli resnico - da ne uživaš v poljubljanju z jezikom zaradi fizičnega nelagodja in da to ni odraz njegove osebnosti. Poudari, da so tvoja čustva do njega pristna in da ta želja ne zmanjšuje tvoje privlačnosti ali zanimanja zanj.

3. Ponudi alternative.

Povej mu, da obstajajo tudi drugi načini izražanja naklonjenosti ali intimnosti, ki ti ustrezajo, na primer objemanje, držanje za roke ali druge oblike poljubljanja brez jezika.

4. Prisluhni njegovemu odzivu.

Daj mu priložnost, da izrazi svoje občutke in pomisleke glede tega, kar si mu povedala.

Ne pozabi, da zdrava razmerja zmeraj temeljijo na odprti komunikaciji ter vzajemnem spoštovanju meja in želja drugega. Če mu je mar zate, bo zagotovo cenil tvojo iskrenost in spoštoval tvoje meje.

Preberi še: "Zadnje leto sva delala na otroku - zdaj mi je zaupal, da je spoznal žensko, jaz pa tri dni kasneje izvedela, da ..." (zapis Primorke)

Te morda zanima tudi: "Začel me je zadovoljevati s tem nesprejemljivim dejanjem in zdaj je to moja najljubša predigra" (izpoved)

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc