"Nekako se počutim poklicana, da mamo malo zabremzam in ji rečem, naj jo pusti pri miru."
"Brat z bodočo ženo živi v hiši najinih staršev, ki sta precej nemogoča človeka. Taka tipična Slovenceljna, ki najbolje vesta, kako je prav in kako mora biti, in bi vse malo manj tipične Slovence, v tem pol sosedov, poslala k psihiatru, pedri ne smejo imeti otrok, tajužni so leni in nimajo kaj početi tukaj … No, taka človeka sta. Moja nova svakinja pa je svetovljanska punca, ki je dovolj pametna, da je tiho.
Zdaj bo rodila in je mene groza teh obiskov, ko bom spet gledala svojo mamo, kako jo komandira in ji soli pamet. Tipična zoprna tašča: hodi v njuno stanovanje, kot da je njeno, kontrolira, kaj je, teži, da ne sme početi tega in onega, ker je noseča …
Zdaj pa problem: nekako se počutim poklicana, da mamo malo zabremzam in ji rečem, naj jo pusti pri miru. Jaz ji lažje rečem kot snaha. Po drugi strani pa mene ni nihče nič vprašal, pa malo tudi sekajo ven moje lastne stare zamere do staršev in do bivše tašče. Kaj mislite? Mislim, da bi svakinji naredila uslugo s tem, da jo malo zaščitim, ampak mogoče nimam prav in velja, da naj se ne vmešavam v tuje zadeve. Ne vem. Mene ni nihče zaščitil pred mojo nemogočo taščo in to mi ni bilo niti najmanj fino," je na forumu potožila Slovenka.
Tako ji je odgovorila ena izmed članic: "Jaz mislim, da imaš prav in se kot hči lažje postaviš vsaj malo zanjo, kot ona – priženjena. Tu pogrešam vlogo tvojega brata, ki se kot sin enako lahko in ležje postavi v bran materi svojega otroka, kot pa ona sama tašči."
Ne spreglej:
- "Tast in tašča sta odpovedala udeležbo na moji 40-letnici, saj pade na isti dan kot ..." (izpoved žalostne Celjanke)
- "Sploh ne morem verjeti, kakšna totalna packa je ta moja svakinja!" (zapis zgrožene Slovenke)
- "Tašča je jezna, ker ni mojega dojenčka držala prva, in zdaj moj mož od mene zahteva ..." (izpoved mamice)
Jasno je, da se je avtorica zapisa znašla v zapletenem položaju, v katerem je razpeta med željo zaščititi svojo svakinjo pred taščo in tastom ter zadržanostjo zaradi dinamike med njimi samimi.
S svojo svakinjo očitno sočustvuje, saj se je tudi sama soočila s podobnimi izzivi. Ta empatija lahko usmerja njena dejanja pri reševanju situacije. V kolikor se sama prepoznaš v (podobni) situaciji, ti bo morda v pomoč naslednje:
1. Spoštovanje meja
Čeprav se boš morda počutila prisiljeno posredovati, je pomembno, da spoštuješ meje, zlasti če te brat in njegova žena nista izrecno prosila za pomoč. Nekateri ljudje morda raje rešujejo družinske konflikte pod svojimi pogoji.
2. Odprta komunikacija
Razmisli o odprtem in iskrenem pogovoru s svakinjo o svojih pomislekih. Izrazi svojo pripravljenost, da jo podpreš, in jo vprašaj, ali bi od tebe želela kaj konkretnega v smislu pomoči ali posredovanja.
3. Čas in pristop
Če se odločiš, da se boš s svojo mamo pogovorila o tem, da bi svoji svakinji dala prostor in zasebnost, skrbno izberi čas in pristop. Pomembno je, da sporočilo posreduješ na spoštljiv in nekonflikten način ter se osredotočiš na svojo skrb za dobro počutje svoje svakinje.
4. Določanje meja
Če bo materino vedenje še naprej vsiljivo ali škodljivo, bo morda treba postaviti meje, da zaščitiš svojo svakinjo. To lahko vključuje bolj neposredno posredovanje ali pogovor z bratom, da skupaj poiščeta rešitev.
5. Samorefleksija
Razmisli o svojih motivih za vmešavanje. Ali to počneš zgolj zato, da bi zaščitila svojo svakinjo, ali so v ozadju občutki užaljenosti oziroma nerešena vprašanja s starši? Zavedanje lastnih čustev ti lahko pomaga pri učinkovitejšem pristopu k situaciji.
Zaupaj svojim instinktom, daj prednost empatiji in spoštovanju ter razmisli o morebitnih posledicah svojih dejanj, preden ukrepaš.
Preberi še: "Sestra mi povzroča slabo vest, ker z možem pogosto dava otroke starim staršem in uživava - ima prav?"
Te morda zanima tudi: To živilo jej pogosteje - zmanjšala boš tveganje za zamaščenost jeter, srčni infarkt, sladkorno bolezen in raka
Novo na Metroplay: Ines Erbus o avtoimuni bolezni, ljubezni do hrvaščine in potovanjih