Klic na pomoč mame najstnika: "Naj svojemu sinu povem, da njegov oče ..."

31. 7. 2024
Deli
Klic na pomoč mame najstnika: "Naj svojemu sinu povem, da njegov oče ..." (foto: Profimedia)
Profimedia

"Nikoli ne bo mogel izvedeti ... Zato, zakaj bi mu to delala, če ni treba. Pa vendar sem v dvomih."

"Naj otroku povem, da oče ni biološki? Z možem sva se dolgo trudila za otroka, na koncu se je izkazalo, da je neploden (mumps v otroštvu). Šla sva v tujino na IVF z donirano spermo. Odločila sva se, da nikomur ne poveva, da ni biološki oče. Sedaj je otrok blizu 18. leta. Vem, da zakonsko ne rabiva povedat otroku, pa vendar včasih razmišljam o tem.

Samo kako se bo počutil, ko ne bo vedel, kdo je druga polovica njegovega obstoja. Nikoli ne bo mogel izvedeti ime donorja, tudi midva ne. Zato, zakaj bi mu to delala, če ni treba. Pa vendar sem v dvomih. Mož je super oče, že od rojstva ga je imel za svojega," se je po pomoč na priljubljen forum obrnila slovenska mama. Medtem ko so nekateri člani bili mnenja, da bi otroku morala povedati, pa se jih je kar nekaj strinjalo, da ji tega ni treba.

Njihovi razlogi so si bili precej podobni - vsi so se namreč strinjali, da bi mu s tem lahko povzročila le bolečino.

"Ne! Ker kaj bo on kot oseba od tega imel? Kakšen plus? Ne! Oče in mama sta tisti osebi, ki za otroka skrbita, ga varujeta, oblačita, hranita, se z njim smejita, jokata ... sta tam. Ob njem. In tukaj kri nima nobene veljave. Ne moreš biti oče, če za otroka nisi skrbel. Pol si samo znanec ali neznanec," je odločno zapisala ena. Druga je na kratko svetovala: "Nikar! Če do sedaj nisi, ne uniči mu te predstave."

Tretja pa se je v to malce bolj poglobila: "Zakaj za vraga bi kaj govorila? Kdo bo imel od tega korist? Nihče. Kdo bo imel uničeno življenje? Vsi, še najbolj on. Podrlo se mu bo vse, celo njegovo življenje se mu bo zdela laž. Izgubil bo občutek zaupanja v vaju, pripadnosti, pod vprašaj bo dal lastno identiteto, rodilo se mu bo cel kup vprašanj glede biološkega očeta in potencialnih sorodnikov nekje na tem svetu, na katere nikdar ne bo odgovora ..." V nadaljevanju je zatrdila: "Zameril vama bo sto na uro in nikdar več ne bo, kot je bilo. Za vedno se bo spremenil. Zapomni si to. On bo trpel in vidva tudi. Torej zakaj? Daj mi en dober razlog. Če ste do sedaj bili normalna in srečna družina, zakaj to uničiti? Res želiš ob naslednjem prepiru med vami slišati besede, namenjene tvojemu možu 'daj, utihni, saj nisi moj pravi oče'? Ženska, pamet v roke."

Tudi četrta se je strinjala, da mu bo s tem povzročila le negativne občutke: "Ne. Zakaj? Saj ima očeta. Drugo je, če bi bila samohranilka, tako pa je totalno nepomembno in verjemi, povzročila mu boš ogromno nepotrebnega stresa, kaosa in bolečine. Zakaj bi se moral s tem ukvarjat, če ni treba. Življenje je že samo po sebi polno preizkušenj in izzivov." Peta je na kratko dodala: "Ne, kaj bi imeli od tega, saj ni posvojen, vi ste ga rodili."

Preberi še razloge, zakaj bi se tisti, ki so odgovorili z 'ja', odločili povedati svojemu otroku, če bi se znašli v takšni situaciji:

- "Meni se zdi edino pošteno, da otrok izve o okoliščinah njegovega rojstva. In boljše je, da to izve od staršev kot drugje. Poleg tega so včasih v družini darovalca določene genetske bolezni, za katere je dobro vedeti."

- "Uf, tole pa je težka situacija. Načeloma bi ti rekla, molči, če ste molčali do sedaj. Vendar … Zdaj je DNK analiza dosegljiva vsakemu. In poceni je. Ljudje jo dajejo delati za štos. Zamisli se, če da tvoj sin delati analizo potem, ko sta vidva že mrtva, ko mu ne moreta več pojasniti situacije. Kaj vse se mu bo pletlo po glavi? Mogoče bo mislil, da si varala očeta in mu podtaknila otroka. Iskal bo biološkega očeta v vseh sosedih, poštarjih, tvojih bivših …"

- "Očetu odpovedo ledvice. Pri iskanju darovalca vedno najprej testirajo najbližje, če je njihova ledvica sorodna očetovi. Seveda naredijo test DNK. Jaz bi sinu povedala. Ob pravem trenutku. Slej ali prej bo izvedel in bolje je, da od tebe."

- "Hm, ena pred mano je že podala moje mnenje … Jaz bi povedala – ampak že dosti, dosti prej. Primerno starosti bi omenila, da nekatere mame in očetje otroke dobijo z umetnimi oploditvami, nadomestnimi, jajčeci, spermiji … In da sta mama in ati vseeno tista, ki te vzgajata, ljubita, pomagata, usmerjata ... Jaz sebe nikoli ne bi pripeljala v tako situacijo, ker že prej vse povem/sem povedala. Primerno starosti, če je otroka kaj bolj zanimalo, pa je vprašal še kaj dodatno, če ne, pa smo hitro rešili. Ti pa si izbrala pot prikrivanja, laži ... Sedaj pa imaš problem. In da, kot omenjajo, upaj, da noben ne zboli in bodo potrebni dnk testi."

Kako se lotiti takšnega pogovora?

Povedati 18-letnemu sinu, da njegov oče zaradi darovanja sperme ni njegov biološki oče, je občutljiv in pomemben pogovor. Pomembno je, da kot starš premišljeno načrtuješ pogovor, zbereš vse informacije za njegova morebitna nadaljna vprašanja, si iskrena in jasna. Med pogovorom se prepričaj, da razume, da je bila odločitev za darovanje sperme sprejeta iz ljubezni in želje, da bi ga imela.

Poudari, da ga ima njegov oče (moški, ki ga je vzgojil) rad in je bil vedno njegov oče v vseh pomembnih pogledih. Nato mu dovoli, da izrazi svoje občutke ter mu zagotovi, da to nikakor ne spremeni odnosa, kakršnega ima s svojim očetom. Ključno je, da razumeš, da bo morda potreboval čas, da bo te informacije predelal. Bodi potrpežljiva in mu daj prostor, če ga potrebuje, vendar bodi na voljo tudi za pogovor in odgovore na vprašanja, ko bo pripravljen.

V kolikor začutita potrebo, za pomoč prosita strokovnjaka, ki bo sinu lahko v podporo pri predelovanju čustev. Če boš k pogovoru pristopila z empatijo, iskrenostjo in podporo, boš sinu vsekakor pomagala razumeti in predelati te pomembne informacije. Tukaj pa je primer, kako lahko načneš tak pogovor:

"Nekaj pomembnega ti moram povedati. Tvoj oče in jaz te imava zelo rada in vedno sva želela najboljše zate. Preden si se rodil, sva potrebovala nekaj pomoči, da sva te lahko pripeljala v najino življenje. Uporabila sva darovalca sperme, kar pomeni, da tvoj oče ni tvoj biološki oče, vendar se je odločil, da bo tvoj oče v vseh drugih pomembnih pogledih. Zdelo se nama je pomembno, da to deliva s tabo zdaj, ko imaš skoraj 18 let. Zavedava se, da je to morda veliko, zato sva tukaj, da ti odgovoriva na vsa tvoja vprašanja in te podpreva pri tem."

Preberi še: Si sanjala, da si noseča? To lahko v resnici pomeni, da ... (razkrivajo strokovnjaki)

Te morda zanima tudi: "Tašča je na noč najine poroke najela sobo tik ob najini, a to še ni bilo vse" (izpoved razkurjene neveste)

Novo na Metroplay: “Peti v maternem jeziku mi je v izziv” | MAJA KEUC, ELLE GLASBA 2024