"Kako tašči obzirno povedati, da je vsiljiva? Z možem nama namreč vsaki dan ..." (klic na pomoč Celjanke)

23. 6. 2024
"Kako tašči obzirno povedati, da je vsiljiva? Z možem nama namreč vsaki dan ..." (klic na pomoč Celjanke) (foto: Profimedia)
Profimedia

Morda nasveti v članku pridejo prav tudi tebi. 😉

"Kako tašči lepo povedati, da je ne užališ, da naj nama z možem ne nosi svoje hrane vsak teden? Zaradi njene hrane je pol prepir z možem, ker jaz je nočem jesti, mož pa me sili, naj jo jem. Jaz kuham vsak dan in mi je njena hrana odveč, viška in nimam kam z njo, pol je pa kreg. Kako ji obzirno povedat, da je vsiljiva s to hrano?" se je po pomoč na forum obrnila Slovenka.

"Kakšen dan ne skuhaj, pa pojej taščino hrano. Saj verjetno ni kuhala za svinje, ampak za ljudi. Mogoče boš pa kdaj še vesela tudi taščine hrane," ji je kot rešitev ponudil en izmed članov, druga pa ji je predlagala, naj se o tem raje pogovori s svojim možem. "Najprej se zmeni z možem, kaj bi on rad. Če vidva OBA raje vidita, da si sami skuhate, potem tašči to pač lepo povejte. Draga tašča, lepo prosim ne nam več nositi hrane. Veš, mi zelo radi kuhamo sami in imamo potem preveč, če nam še ti prineseš. Hvala za razumevanje. Če pa mož raje vidi, da vam tašča nosi kuhano hrano, potem imaš problem z možem in ne s taščo. Potem se pa najprej usedita dol in se vidva med samo zmenita, kdo bo pri vas kuhal in katero hrano boste jedli v vaši familiji."

Med vsemi komentarji se je oglasila tudi ženska, ki je imela podobne težave s taščo.

"Meni je tudi nosila sama od sebe. In to same stvari, za katere je vedela, da jih ne jem – neke juhe iz kurjih krempljev, pa enoločnico z nekim zelhanim mesom, pa neke juhe z drobovine – pljuč ipd. Počutila sem se že kot njen smetnjak. Bljak. Na začetku se nisem hotela zamerit in sem pač vzela, se zahvalila in pač tisti ali naslednji dan nisem nič skuhala. Potem je začela namesto 1x tedensko nosit 2x pa 3x in potem sem že dobivala opazke, češ, če nam ne bi ona kuhala, bi itak bili lačni," je zapisala.

A nastalo situacijo je vendarle uspela rešiti, to pa je storila tako: "Potem sem temu hotela naredit konec in je moj reagiral enako kot tvoj. Sem skuhala našo hrano, pa je ona prinesla svojo, pa sem dala oboje na mizo in je moral vse pojest – boli me džoka, če mu je bilo slabo. Ostanke moje kuhe sem potem začela nosit tašči – enako kot ona – sem skuhala in prinesla še vam. Potem sem ji prislinila v smislu, da boste vsaj kaj jedli, da ne boste lačni, ker od teh kurjih krempljev se najbrž ne najeste kaj dosti. Od tedaj naprej je mir. En čas se je držala na mene, pa boli me džoka. Sama si je skuhala, pa naj poje," se spominja svoje izkušnje.

Ne spreglej:

Kako tašči na lep način povedati, da ne želiš njene hrane, ne da bi jo užalila?

Da bi ohranila družinsko harmonijo in se izognila žalitvi tašče, je pomembno, da se te situacije lotiš previdno. Spodaj navajamo nekaj korakov in primerov, kako to izpeljati. S takšnim pristopom boš nedvomno jasno, a spoštljivo sporočila svoje potrebe ter zmanjšate tveganje, da bi prizadela svojo taščo.

1. Najprej izrazi hvaležnost

Začni s priznanjem njenega truda in prijaznosti pri prinašanju hrane. Pokaži ji, da ceniš njen namen. Na primer: "Resnično cenim vso okusno hrano, ki ste jo prinesla. Zelo lepo je, da mislite na nas in se tako trudite."

2. Pojasni svojo situacijo

Deli z njo svoj pogled, ne da bi ji pri tem dala vtis, da se želiš prepirati. Poudari praktična dejstva oziroma vprašanja, kot sta prostor in količina hrane, in ne osebnih preferenc. Na primer: "Vsak dan kuham, v hladilniku pa imamo malo prostora. Vse to postaja nekoliko obremenjujoče, saj je treba poskrbeti za vso hrano."

3. Poudari vpliv

Razloži ji, kako situacija vpliva na tvoje gospodinjstvo, pri čemer se osredotoči na logistiko in ne na čustva ali konflikte. Na primer: "Na koncu imamo preveč hrane in težko vse pojemo do konca. Včasih se zgodi, da hrana propade, česar si nihče od nas ne želi."

4. Ponudi ji kompromis

Predlagaj ji srednjo pot, ki bo upoštevala njen trud, hkrati pa bo upoštevala tudi tvoje potrebe in potrebe tvoje družine. Na primer: "Kaj, če bi enkrat na mesec določili poseben dan za tvoje/vaše jedi? Tako jih bomo lahko resnično cenili in v njih uživali, ne da bi se počutili preobremenjeno."

5. Ponovno ji daj vedeti, da jo ceniš

Pogovor zaključi z drugo zahvalo, da ublažiš sporočilo in okrepiš svojo hvaležnost za njeno skrb. Na primer: "Najlepša hvala za razumevanje. Resnično cenimo ljubezen in skrb, ki ju vlagate v kuhanje."

Preberi še: 'Moja (stara) starša pač ne seksata' ali stvari, ki ti jih nihče ne pove o seksu po 70. letu

Te morda zanima tudi: Spolni trend, ki povzroča gnus: Kaj je v resnici 'mavrični poljub', ki je preplavil TikTok?

Novo na Metroplay: "Praktično vse plačujem s telefonom ali uro!" | Aleš Petejan, Mastercard Slovenija